20 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ25 Şubat 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Karasu’da seçimi kim kazanır?

 Önce, AKP belediye başkan adayı İshak Sarı’nın sosyal medyada dolaşan videoda (*) dile getirdiği olaydan söz etmek istiyorum. Konu, 2014 seçimlerinin üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden AKP’li Başkan İspiroğlu ile yine AKP’li bir Başkan Yardımcısı arasında geçen diyalog…
   Olay şu…
   Başkan yardımcısı vatandaşın beklenti ve şikâyetlerini raporlayıp Başkan’a sunar. Bir süre sonra taleplerle ilgili bir hareken göremeyince hatırlatmada bulunur. Uyarılar farklı zamanlarda tekrarlanır. Sonuncusunda Başkan, yardımcısına şöyle der:
   “-Beni hayal kırıklığına uğrattın. Bu işler hizmetle olsaydı, şu anda koltukta ben değil Ahmet Genç (AKP’li önceki başkan) otururdu!”
   Bu diyalogun fısıltı gazetesine sızdığı günlerde adı geçen yardımcıyla görüşmüştüm. Yalanlamamış ancak suskun kalmıştı. O yardımcı bir süre sonra görevden alındı.
   Önümüzdeki süreçte benzer anıların açığa vurulacağı anlaşılıyor. Çünkü aday yapılmadığı için AKP’den ayrılarak BBP’den yarışa giren Başkan İspiroğlu’nun mahalle konuşmalarında inatla dile getirdiği bir suçlama var:  “-AKP yönetimi ve meclis üyeleri beni çalıştırmadılar!”
   Bu iddianın karşılıksız kalmayacağı belliydi ve beklenen de oldu.
   İshak Sarı aynı videoda şu soruları da yöneltiyor: “Beş yıl içinde 35 milyon liralık (trilyon) arsa satıldı. Karayollarının kamulaştırdığı bir belediye arazisi için belediye kakasına 12,5 milyon lira para girdi. Ne oldu bu paralar?”
   Günler geçti yanıt yok!
   Bu hatırlatmayı neden yapıyorum?
   Sakarya’nın yazılı ve görsel basını (bazılarını ayrı tutarak) Karasu’daki seçimin sonucunu şimdiden ilan etmiş gibi! Sanılır ki çiçeği burnunda BBP adayının mazbatası ellerinde!
   Dört yılını MHP’de 6 yılını da AKP’de geçiren İspiroğlu’nun 10 yıllık görev süresinde Karasu’ya verdiği sözlerin hangisini yerine getirdiğini sadece kamuoyu değil, 16 yılı aşkın bir süredir ilçede gazete çıkaran biri olarak ben de çok merak ediyorum doğrusu. Arşivleri tarıyorum, bir bulgu yok!
   İspiroğlu’nu seçimin mutlak favorisi ilan eden arkadaşlar hiç değilse beni aydınlatsınlar, ne olur!
   AKP 2014’te tüm partilerin toplam oylarını ikiye katlayarak sandıktan çıktı. (19.641) MHP ikinci partiydi. (9.993) Şimdi iki parti başkanlık için aldıkları ortaklığa son anda belediye meclisini de eklediler.
   AKP adayına mesleğini ifa etmekten kaynaklanan (icra takipleri) bir tepki var. Bu nedenle AKP’nin kendi seçmeninden oy kaybedeceği tahminleri yapılıyor. Ancak ortağı MHP’den gelecek desteği hesaba katmak gerekmez mi?
   Bir diğer iddialı isim Millet İttifakı Adayı Op. Dr. Kerem Erksoy… 20 yıla yakın ilçe hastanesinde genel cerrah olarak çalışmış, başhekimlik yapmış. Çok sevilen bir isim. Binlerce insanı tedavi etmiş. Hastalarıyla ilişkisini hiç kesmemiş. Bir mahallede ‘-Keşke başka partiden aday olsaydın’ diyen seçmene ‘-Seni ameliyat ederken hangi partiden olduğunu sormamıştım’ karşılığı verince vatandaşın gözyaşlarıyla kendisine sarılıp oy sözü verdiği anlatılıyor.
    ‘Doktor ne anlar belediyecilikten’ gibi saçma bir karalama dışında hakkında dile getirilen tek bir eleştiri yok.
   Muharrem İnce Karasu’dan 8.019 oy almıştı. Erksoy’un İYİ Parti’den ve diğer partilerden gelecek destekle yarışta güçlü bir sim olduğu her kesim tarafından dile getiriliyor.
   Tahminim şu: “Karasu’da güven veren aday kazanır.”
(*) (https://www.facebook.com/akkarasu.karasu.3/videos/426634144545781/)


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI