22 Mayıs 2019

Cihan ERSÖZ3 Aralık 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Kayış koptu, görün artık!

Yıl 1966… Karasu Ortaokulu son sınıfındayız. Hafta tatilinden döndüğümüz Pazartesi sabahı sıra olmuş İstiklâl Marşı için bekliyoruz.  Müdür Yardımcısı Mustafa Karabulut çok basamaklı ana giriş merdivenlerinin sahanlığından seslendi:
   “Saat 10.00’da zil çalacak. Tüm sınıflar tekrar burada toplanıp sıra olacak. Şapkasız, kravatsız öğrenci istemiyorum. Cumhurbaşkanımız geliyor; karşılamaya gideceğiz.”
   Söylenen saatte zil çaldı, heyecanla dışarıya fırladık. Üçerli sıra halinde ilçe merkezindeki tören alanına gidip öğrencilere ayrılan yere dizildik. İlçe protokolü oradaydı. Kalabalık giderek arttı. Kolay değil tabi ki, Karasu, tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanı ağırlayacaktı.
   Bir saat geçti, gelen giden olmadı. İkinci saat dolmak üzereyken biz son sınıf öğrencilerine yeni bir talimat verildi. El ele tutuşarak halka oluşturup Cumhurbaşkanı’nın aracının gelip duracağı ortadaki alanın güvenliğini sağlayacaktık.
   Üç saatlik bekleyişin ardından heyecan birden yükseldi. Herkesin dikkati alanın güneyinde inen caddeye çevrildi. Cumhurbaşkanı’nın siyah makam aracı korumalar eşliğinde ve alkışlar arasında gelip alanın tam ortasında durdu. Cevdet Sunay, görevlilerin açtığı sağ arka kapıdan indi. Leman Beyaz isimli arkadaşımızın verdiği çiçeği alarak fötr şapkasını çıkarıp halkı selamlamasıyla aracına tekrar binmesi yaklaşık 30 saniye sürdü.
   Tören bitti, okula döndük. Çok sonraları öğrendiğimize göre Cumhurbaşkanı sahilde yeni yapılan Bayezit Motel’in açılışı için Karasu’yu şereflendirmişti.
   Hafızama kayıtlı en sade karşılama töreni 52 yıl önceki bu törendir. Ne de olsa alan korumasıydık!
   Zaman değişiyor, ama uygar ülkelerde olduğu gibi sıradanlaşması gereken karşılama ritüelleri, bizde Osmanlı padişahlarının göreve yeni başladıklarında düzenlenen cülus törenlerini aratmayacak şekliyle sürüp gidiyor. Atanan valiler il sınırlarında kırmızı halılarla karşılanıyor. İlçe ziyaretlerinde daire müdürleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri hükümet konağı önünde rekorlar kitabına girecek görüntüler sergiliyor.
   Yerel basınımızın Cumartesi manşetlerinden öğrendik. AKP’den Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilen Ekrem Yüce, genel müdürü olduğu ÇAYKUR’dan ilişiğini kesmek üzere gittiği Rize’den dönüşünde Sakarya’da dillere destan bir törenle karşılanmış.
   Ortada çok itici durum var.
   Birincisi şu…
   Ekrem Yüce’in adı Büyükşehir’e aday adayları arasında yoktu. Son yapılan temayülde adının geçtiği söylendi. Dolayısıyla adaylığını ‘tombaladan çıktı’ şeklinde tanımlamak mümkün.
   İkincisi…
   Yüce’nin adaylığı kesin olarak başkan seçileceği anlamına gelmez.
   Üçüncüsü…
   Bu yapılanlar, üçüncü dönem için adaylık beklerken üstü çizilen ve dört ay daha görev yapacak Başkan Zeki Toçoğlu’na büyük bir saygısızlıktır.
   Sosyal medyada Toçoğlu için yapılan paylaşımlara bakıyorum; tam anlamıyla bir pespayelik, kindarlık ve iğrençlik bulamacı! Bu paylaşımların gizlenmiş kimliklerle yapılması da aşağılık bir durum.
   Diğer taraftan, ortada henüz kadrosu ve projeleri bilinmeyen, seçimi kazanması kuşkulu bir adaya, böylesine ölçüsüz bir iltifat ve itaat gösterisi…
   ‘Kral öldü, yaşasın yeni kral’ durumu yani!
   Türkiye siyasette, ekonomide, hukukta, eğitimde, sağlıkta, şehircilikte ve diğer alanlarda tam anlamıyla bir bataklığa saplanmış durumda.
   Otolarda triger kayışı denilen bir parça var. Krank milinden aldığı hareketi çok önemli devingen parçalara iletir. Örneğin supapları açıp kapatır. Motoru soğutan devir daim pompası buna bağlıdır. Kayış koptuğu anda araç kullanılmaz hale gelir.
   Ülkenin triger kayışı koptu; görmezmiş gibi yapmayın artık!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI