15 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ30 Nisan 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Keyfi kaçırılan toplum

   Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nin ‘nitelikli okullar’ listesinde bulunmaması tepkilere yol açtı.
   Sınavla öğrenci alacağı ilan edilen Fatih Endüstri Meslek Lisesi’nin, bundan dört ay kadar önce en başarısız beş okuldan biri olduğu için inceleme geçirdiğini de bu vesileyle öğrendik.
   Aynı şekilde listeye alınan Akyazı Kız İmam Hatip Lisesi’nin eğitim öğretim yılına yurttan bozma bir binada başladığını ve yeni binasına önümüzdeki yıl geçeceğini de…
   Nitelikli liseler listesinde 14 ilçeden hiç okul yok. Haliyle buralardan itirazlar yükselmesi doğal. Ancak itirazın ‘neden bizim okullar yok?’ yerine ‘Neden Figen Sakallıoğlu’nun hakkı yenildi?’ şeklinde olması tuhaf değil mi?
   Sakarya’da eğitimin çanına ot tıkanırken ve hemen tüm ilçelerdeki liseler, işbaşına getirilen çapsız yöneticiler sayesinde sıradan birer okul haline getirilirken sesini çıkarmayan kamuoyunun, başarısı kanıtlanmış Figen Sakallıoğlu’ndan başka savunacak neyi kalmıştı ki!
   Sakallıoğlu’nun öğrenci velileri biraz mırıldandılar.
   Bazı sendikalar ‘olamaz’ filan dediler.
   Ana Muhalefet Grup Başkanvekili Özkoç konuyu Meclis’e taşıdı…
   Peki, sonra ne oldu?
   Hiiiç! Herkes sonucu kabullendi ve suskunluğa yattı!
   Pardon, siz ne olmasını bekliyordunuz?
   O listede Karasu’dan da okul yok. Olmasını da beklemiyorduk zaten!
   Geçmişten bir hatırlatma…
   Hani kapatılan Anadolu Öğretmen Liseleri vardı… Türk milli eğitim sisteminin öğretmen yetiştirme konusunda 165 yıllık geçmişi olan Anadolu Öğretmen Liseleri’nden söz ediyorum.
   2014’ün Nisan ayında, yani bundan dört yıl önce içinde bulunduğumuz ayda, dönemin Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk imzalı bir genelgesiyle kapatılmalarına karar verilmişti.
   O genelgede şöyle deniliyordu: ‘Kapanacak Anadolu Öğretmen Liseleri yerine Fen veya Sosyal Bilimler Lisesi açılabilir.’
   Bunun için elbette talepte bulunulması gerekiyordu.
   Ben de saf saf Karasu’da infazına hükmedilmiş Öğretmen Lisesi’nin müdürüne sormuştum ‘Talebiniz Fen mi yoksa Sosyal Bilimler mi oldu?’ diye… Şöyle demişti müdür: ‘İstemedik, çünkü buna uygun binamız yok!’
   O günlerde bir araştırma yapıp Türkiye’nin hangi ilçelerindeki Öğretmen Liseleri’nin Fen ve Sosyal Bilimlere dönüştürüldüğünün listesini çıkarmıştım.
   Karasu’nun yarı nüfusuna sahip ilçeleri bile bu dönüşümü sağlamıştı. Bazılarında kapanan Öğretmen Lisesi yerine ikinci bir Fen Lisesi bile açılmıştı.
   Yurttan bozma binaya Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi izni veren Milli Eğitim Bakanlığı Karasu’ya bir Fen veya Sosyal Bilimler Lisesi’ni çok görmüştü, anlayacağınız!
   Son dört yılda Karasu’ya biri İmam Hatip diğeri ilk/ortaokul, şato gibi iki okul binası dikildi. Diğer ilçelerde de muhtemelen benzerleri yapılmıştır.
   Dolayısıyla, nitelikli okular listesine alınmayan 14 ilçenin öyle pek itiraz hakları bulunduğuna inananlardan değilim.
   Peki, ‘bu neden böyle oluyor’ derseniz söyleyeyim.
   Her ebeveyn için çocuğunu en iyi okullarda okutmak bir zevktir. Çocuğun başarısı anne babaya keyif verir.
   Bu tespitten sonra Türkiye’nin genç film yönetmenlerinden birinin sözlerini aynen aktarayım ki, ne demek istediğim anlaşılsın:
   “Otoriter rejimler keyiften korkar. Keyif alanlar çoksa otoritenin başı beladadır. Keyifsizlik umutsuzluğu doğurur. Umutsuzluk da bir noktadan sonra mücadele etmekten vazgeçirir. Ve ardından kabullenme gelir.”
   Siz siz olun, keyfinizin kaçırılmasına asla izin vermeyin!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI