15 Ağustos 2018

Ömer EMECAN5 Mayıs 2018 , Cumartesi

Ömer EMECAN

KOCAALİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NA KİM SAHİP ÇIKACAK?

Sanırım 10 yıl olmuştur. 
Temeli atıldı. 
3 kat da çıkıldı.
Öylece olduğu yerde, boynu bükük bir şekilde, çakıldı kaldı.
Sakarya’nın ilçeleri içerisinde, Yüksek Okulu olmayan var mı bilmem.
KocaAli, Sakarya’nın kuzeyinde, Karadeniz’in kıyısındaki son ilçesi.    Yıllık ortalama 30 bin ton kadar fındık istihsali var. Bir de yarım yamalak turizmi…
İnşaat sektörünün haricinde, pek de ticari bir canlılığı yok.  
Kültür düzeyi arzu edilen seviyede değil.
Bu yüzden olsa gerek, dünya standartları ile uyumlu gelişmişlik konusunda bir çaba da yok.
Varsa yoksa İslami söylemler.
İslami söylemlerin mükemmel bir karşılığı var KocaAli’de.
O sebeple, KocaAli Meslek Yüksekokulu ile ilgili cenazenin kaldırılması kimsenin umurunda değil.  Daha evvel, Ferizli ilçesine kaptırılan Cezaevi inşaatıyla ilgili söylenenlerin hemen- hemen aynısı, bu gün Meslek Yüksekokulu için söyleniyor. Neymiş efendim, Yüksekokulun KocaAli’ye gelmesi, ahlaki yönden çöküntüye yol açarmış ki bunun da telafisi mümkün olmazmış.                                                                                        Bir keresinde, kız torunu Konya Selçuk Üniversitesinin 4 yıllık bir fakültesinde okuyan bir arkadaşımızla sohbet ederken, o da aynı şeyleri söyledi.  Kendisine sormadan edemedim:                                                                                                                             - Konya’da okuyan torununun aylık masrafı ne kadar?
- En az 1.000 lira.
- 2 yıllık bir Yüksekokul üzerinden hesap edelim.  8 Ayda 8 bin lira, 2 yılda 16 bin lira eder mi?
– Eder
–Peki, torunun burada okusa ayda kaç lira harcarsın? 
-3 yüz liraya bağlarız işi. 
– 8 ayda 2.400, 2 yılda da 4.800 lira eder, değil mi?
–Evet. 
-2 yılda 11 bin 200 lira kârın olur mu?
– Olur, ama Yüksekokul açılınca KocaAli’ye ahlaksızlık gelir. Ben bunun hesabını Allah’a veremem. Samimiyetimiz olduğu için aldım sazı elime,                                                                                                                       - Ula oğlum, senin torun Konya’da ahlaksızlık mı yapıyor? Burada okusa, evden çıkış ve okuldan eve dönüş saati belli olur. Bu da demektir ki torunun ya da çocuğun her daim senin kontrolün altındadır. Masrafın da azalır. Böylesi daha iyi değil mi? 
-Mırın kırın…  
KocaAli, mırın kırıncılardan geçilmiyor.  Sohbetlerin ana teması, namaz, cami ve kuran kursları.  Ve tabiidir ki, babaların, dedelerin, ninelerin buralara yaptığı yardımlar.  Başta kaymakamlık, Belediye ve Diyanet Vakfı olmak üzere STK’lar ve bizim gibi siyaset üstü profil çizenler, derhal bir araya gelmeli, vatandaşı ikna edip, onların rızaları da kazanılarak, yardımların büyük bir bölümünün Yüksekokula yönlendirilmesi sağlanmalıdır.   Unutulmamalıdır ki, Yüksekokul açıldığında, irili ufaklı en az 100 tane işyeri açılacak, hem KocaAli’ye para girecek ve hem de en fazla 2 ay olan turizm sezonu, yılın 12 ayına yayılıp, canlılık da gelmiş olacaktır.  İşyeri ruhsatları verilirken işyeri sahiplerinden her ay 100 lira bağışta bulunmaları istenmesi halinde, buna hiçbir KocaAlili esnaf itiraz etmeyecektir, diye düşünüyorum. 
Dedelerin, ninelerin ve diğer bağışçıların katkısıyla KocaAli’de en azından birkaç yıl içinde camilerin de kuran kurslarının da rahatça yapılabileceği izah edilmelidir. Ve bir de Hükümet Temsilcisi olarak, Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik’ten verdiği sözü tutması istenmelidir.   
Bu vaziyet, KocaAli’ye yakışıyor mu?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI