23 Ekim 2018

Şerif SARI13 Aralık 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Kongre sürecinde CHP’de yaşananlar. .


Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizdeki siyasi partilerin içerisinde daima ilgi ile izlenen partilerin en başında gelmiştir.
Çünkü bu parti, Türkiye Cumhuriyetini kuran kadroların kurduğu bir partidir.

Ülkede yaşanan olumlu ve olumsuz tüm gelişme karşısında bu partinin görüşü, oy veren ya da vermeyen tüm kesimlerce merak edilir.

Böylesine kamuoyunda önemle izlenen ve görüşleri daima ilgiyle izlenen ve tartışılan bir partinin ülkenin en ücra köşesinde dahi yaptığı çalışmalar ülkemizde olduğu gibi, ilimizde de merakla yakinen takip edilir. Edilmesi de gayet doğaldır.

Hatta yıllardır iktidarda olmamasına rağmen, belli bir kesimin sanki iktidarda olan bir siyasi parti gibi, ülkede yolunda gitmeyen herhangi bir olayın sorumlusuymuş gibi, hesap sorulan bir parti olarak ta  görülür..

Ülkenin kurucu gücü olan ve tek hâkimiyken kurucu kadroların nihai hedefleri doğrultusunda ülkeyi serbest seçimlere taşıyan ana muhalefet partisi, ilimizde uzun sayılacak bir zamandan sonra, yakın geçmişte Sakarya’da genel seçimlerde nispeten görünür bir başarı yakaladığı biliniyor.

Bugün ülkede yaşanan, geniş halk kesimlerin derinden etkileyen siyasi ve sosyal sorunlar 2019’da yapılması gereken yerel ve genel seçimlerin tarihinden önce yapılması muhtemel görülmektedir.   
Yaklaşan genel ve yerel secimler öncesi CHP Sakarya örgütü kongre sürecinin bir ayağı olan ilçe kongrelerini Adapazarı ilçe kongresiyle geçtiğimiz hafta sonu bitirdi. 

Bu kongrelerin önemli bir kısmını yakinen izleme fırsatım oldu.

İlçe kongrelerde gözlemlediğim ve yapılan konuşmalarda ifade edilen görüşlerden çıkan sonuç, partililerin hepsinde başarı beklentileriydi.Parçalanarak  ve gruplaşarak hiçbir oluşum ve parti başarıya ulaşamaz!. Ancak bu isteklerinin ve beklentilerinin kongrelerde ateşli konuşmalarla dillendirenlerin yöntemleri bana göre tartışmalı ve sorunluydu. 

Zira son yıllarda il örgütünde herkesi kapsayan bir anlayışla yapılan çalışmalara katkı sunma konusunda pek istekli olmayanlar, her ne hikmetse kongrelerde il yönetiminin başarısızlığı üzerine stratejilerini oturtma gayretiyle hareket ettikleri konuşmalarında gözlemleniyordu.  

Bu stratejileri daha çok mevcut bir vekili, 2 ve daha üst sayıya partimiz adına nasıl ulaştırırız dan ziyade, mevcut vekilin yerine benim ya da birlikte hareket ettiğim gurubun adayını birinci sıraya nasıl getiririz ’in çalışması olarak ortaya konmaktaydı.

Kongrelerden kongrelere, görünür olmayı tercih eden grupların ve kişilerin ortaya koydukları bu çalışmaların kendilerince bir anlamı vardır.

Temsil ettikleri gurupların belirlediği ismi meclise gönderme arzuları parti adına değildi kendi adlarına bir başarı olacağı muhakkaktır. 
Ancak bu yöntem doğru bir yöntem değildir.

Ülke genelinde olduğu gibi, Sakarya’da da, CHP son yıllarda yaptığı genel ve yerel politikalarla halka kendini geçmişe nazaran, tüm engellemelere rağmen daha iyi anlatma başarısını göstermiş bir partidir. 
Bu anlamda yapılan çalışmaları il örgütü çoğunlukla hayata geçirebilmiştir.

Partinin ortaya koyduğu çalışmalara gerektiğinde destek vermeyenler, ya da kerhen bu çalışmalarda bulunanlar, kongrelerde boy göstererek durumu kendi adlarına kurtarmaya çalışmaları yine CHP adına düşündürücüdür.

İl başkanlığını kazanarak belediyelerde ve mecliste başarılı olacaklarını iddia eden gruplar ve kişiler, kongre sürecince yürüttükleri kulisler ve kürsülerde yaptıkları ateşli konuşmalarla partilileri hoş tutarak başarıya ulaşacaklarını zannetmeleri, büyük bir yanlığı olduğunu geçmişte tüm yaşanmışlıklara rağmen bilmeleri nasıl açıklana bilinir bilemiyorum..

Parti bütünlüğü içerisinde değildi, siyaseten guruplar ve kişisel istikballer adına hareket edenler,  kendileri ve tarihe yön vermiş şahsiyetlerin, kadroların kurduğu bir parti olan CHP adına üzücü ve düşündürücüdür.  
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI