22 Temmuz 2019

Dr.Serdar ÇAKAN18 Nisan 2019 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Küçükşehir Belediyesi

Ben Adapazarlıyım.
Mikro milliyetçi değilim ama kimse kusura bakmasın. Kendi şehrimin artılarını ve eksilerini yazmak hem hakkımdır hem de görevimdir.
Esnaf arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde Sakarya için sıklıkla yapılan tanımlama Sakarya’nın bir “köy” olduğudur. Bu görüşe ben de katılıyorum. Sakarya ili Marmara Bölgesi’nin görece en az gelişen yerleşim yeridir.
Eskiden böyle değildi.
Biz küçükken, bu şehir zenginlikleri ile anılırdı. Sporcuları, sanatçıları, önemli iş adamları ile bilinirdi. Yatırımcıların gözbebeği idi. Arka arkaya büyük sanayi kuruluşları fabrikalar açarken bölgenin en verimli topraklarına sahip olduğu için civar şehirleri kıskandırırdı.
Sonra ne oldu?
Sakarya dramatik şekilde düşüşe geçti. İçinden geçerken kokudan burnumuzu kapattığımız Kocaeli / İzmit bile kalkınmışlık ve refah seviyesi bakımından bize 10 misli fark attı. Düzce, son sürat büyüyor. Öyle ki İstanbul’dan Düzce’ye göçen aileler biliyorum.
Önceki belediye başkanları, siyaseten sağır ve dilsizdiler. Eleştirilere veya önerilere kulakları kapalıydı. Kendi küçük çevrelerinde yaşadılar ve şehrimizi de o küçük vizyonlarına kurban ettiler.
Bu kez aday gösterilmeyen isimler, yakında unutulur. Tekrar aday olanlar var:
Serdivan’ın yeniden seçilen sayın başkanı “ilçeye verecek başka bir şeyi kalmadığını” seçimden önce açıktan ifade etmişti. O nedenle yeni dönem performansı merak konusu olacaktır. Erenler ise eski tas eski hamam bir anlayışın devamı niteliğinde…
Fakat yeni başkanlar da var.
Büyükşehir, Adapazarı, Pamukova, Hendek, Taraklı, Karasu, Sapanca gibi yeni yüzlere ve kadrolara sahip belediyeler için ümitli olmak mümkündür. Koltuklarına yeni oturan başkanların (madem seçim bitti) partili olmaktan önce Sakaryalı olmalarını bekliyorum.
Şehrin üstündeki ataletin kalkması adına iktidarı temsil ettikleri için Sayın Yunus Tever’e ve Sayın Ziya Akar’a fazlasıyla görev düşmektedir.
Her ikisinden de bu toprağın insanı oldukları için parti meselelerine bir süre ara vermelerini ve enerjilerini şehrin geleceğini planlamak için kullanmalarını istiyorum.
Sakarya’yı ilgilendiren projelerde milletvekillerimizden yeterince destek göremiyoruz ama yerel yöneticilerin ellerinde işleri düzene koyacak kadar yetkileri vardır. Bunun anlamı; doğruyu yapmaları halinde isimlerinin unutulmayacağıdır.
Son seçimde Türkiye’nin gerçekten büyük olan büyükşehirleri kendilerini yöneten siyasi parti tercihlerini değiştirdi. Sakarya değiştirmedi. Bu bir avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır şimdiden bilemiyorum.
Ama madem böyledir. Birinci kural geçerlidir: Yetki kimdeyse sorumluluk ondadır ve biz seçmenler, gelecekte de çocuklarımız ile Sakarya’da yaşamak istiyoruz.
Başka bir derdimiz yoktur!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 18 Nisan 2019 , Perşembe

sakaryalı

Yeni seçilen belediye başkanları ciddi bir kadro-ekip revizyonu yapmalılar.Özellikle Erenler, Adapazarı, Serdivan ve büyükşehir.Bu kadro ile yola devam başarı getirmez. Duran dönemindeki kadro arı gibi çalışırdı. Belediye keyfe bakma yeri değil.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI