23 Temmuz 2019

Mustafa Ali AYKOL11 Ocak 2019 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Kulüplerin borçlarının yapılandırılması 

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Bankalar Birliği, futbol kulüplerinin borçlarının yapıldırılması kararını açıkladı. 
Konunun ayrıntılarını günlerdir izliyor, dinliyoruz. 
Bu kararı açıklayan hükümet, TFF ve TBB temsilcileri "Bu karar Türk futbolunun geleceğini kurtarma projesidir" diye öve öve bitiremiyorlar. 
Oysa ben, ne ortada Türk futbolunun geleceğini kurtaracak bir proje ne de övülecek bir adım göremiyorum. 
Hatta tam tersine, bu karar, hem ülkeye büyük bir yük olacak, hem futbol kulüplerine uzun vadede yarar değil zarar getirecek hem de adaletsizliğe sebep olacak bir proje. 
Tek tek neden böyle düşündüğümü açıklayayım. 
Öncelikle kulüplerin borçları, geçmişten bugüne sürekli büyüyen bir kartopu gibi. Borçlar korkunç rakamlara ulaşmış durumda. 
Bu borçların sebebi beceriksiz yöneticiler ve hesap sorulamaması problemi. Bu sorunun temelinde ise futbol kulüplerinin dernek statüsünde olması var. Kulüp başkanlarını bağlayan hiçbir şey yok. Babasının çiftliği gibi görüp sömürdü yıllarca yöneticiler kulüpleri. Hâlâ da değişmiş değil.
Beceriksiz yöneticilerin ve kulüpleri sömüren idarecilerin takımların adına girdikleri borçları neden kamu bankaları ve özel bankalar alınan "siyasi" bir kararla yapılandırmak zorunda kalsın? 
Bunun Türk ekonomisine getireceği yük ve doğuracağı problemler hiç düşünülmedi mi? 
Bazen bazı sorunların çözülmesi için dibi görmek gerekir. Türk futbolu bu seneyle birlikte dibi görmeye çok yaklaşmış,  dilleri yanmış ve yoğurdu üfleyerek yemeye başlamışlardı. 
Bu kararla birlikte artık kulüplerin tekrar o büyük borçlara göremediydim hiçbir sebep kalmadı. 
 Peki ya işini doğru yapan, borcu olmayan, iyi yönetilen profesyonel, kurumsal kulüpler? Kasımpaşa gibi, Göztepe gibi. 
Bu karar en çok da işini doğru yapan bu takımların yöneticilerine haksızlık değil mi? 
Futbol kulüpleri şirketleşmedikçe, Türkiye'nin en büyük holdinglerinden birinin yöneticisini bile başkan yapsaniz bu sistemde başarılı olamaz... Ne ekonomik olarak ne de sportif olarak....


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI