22 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ25 Haziran 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Kuş vurmak mı, tavşan yetiştirmek mi?

  14 yıldan fazla oldu, Yenihaber’de yazıyorum. Sonucu alınmış bir genel/yerel seçimi Şöyle ağız tadıyla ve sıcağı sıcağına değerlendirme fırsatım hiç olmadı! Çünkü oylama Pazar günü yapılıyor, yazı Pazartesi çıkıyor.
   Bu hafta da öyle… Sizler bu satırları okurken gazete manşetleri ve TV ekranları seçim haberleriyle dolu olacak.
   Elim kolum bağlı kalamam. Bu nedenle sonucunu tahmin edemediğim bir seçim yerine dünyanın bir başka kıtasındaki bir ülkenin içinde bulunduğu durumu anlatmak isterim. (*)
   “Ne alaka şimdi?” diyecek olanlara, yazıyı sonuna kadar okumalarını ve yorumlarını buna göre yapmalarını öneririm.
   Başlıyorum:
   Söz konusu ülkenin 2015 yılında yüzde 112 olan enflasyonu 2018 Haziran ayı itibarı ile yüzde 25 bin…
   Ekonomi 2016’da yüzde 16, 2017’de yüzde 14 küçüldü. 2018 küçülme tahmini ise en iyimser beklentilerde yüzde 15...
   İşyerleri, okullar, hastaneler birer birer kapanıyor.
   İki komşu ülkeye kitlesel kaçış önlenemiyor. BM gözlemcilerin göre nüfusun yüzde 10’u son bir yılda ülkeyi terk etti.
   Yönetim, petrolden elde edilen az miktardaki parayı, yasa dışı şekilde, rejimi ayakta tutan sadık destekçilerine ve sayısı binlere ulaşan generallere aktararak ayakta kalmaya çalışıyor.
    ‘Ülkede her şey harika… Bu haberler hep emperyalist medyanın karalama kampanyası’ şeklinde bir propaganda makinesi sürekli faaliyette!
   2016 sonunda ülkenin para birimi (**) 1 dolara eşitti. Şimdi 1 dolar 1 milyon lira. Asgari ücretli 8 saat çalışarak kazandığı parayla tek bir tane yumurta bile alamıyor. Ekmek almak için bile sırt çantasıyla para taşır hale gelindi. Hırsızlık, gasp, yağma ve silahlı şiddet patlamış durumda. Dünyadaki en yüksek cinayet oranı bu ülkede… Açlığa karşı önerilen çözüm kuş avlamak ya da devlet başkanının başlattığı kampanyada olduğu gibi tavşan avlamak veya yetiştirmek…
   Uzunca bir süredir çiftçi ürün yetiştirmiyor, sanayici mal üretmiyor. İğneden ipliğe her şey dışarıdan ithal ediliyor.
   Ekonomik çöküşle birlikte otoriterlik de derinleşti. Yasama, yürütme ve yargı tek kişiye bağlı.
   Akademik yaşam can çekişiyor. Eğitimli gençler ile akademisyenler, yetişmiş uzmanlar, öğretmenler, sanatçılar kitlesel şekilde ülkeyi terk ediyor.
   Mayıs ayında yapılan, muhalefetin boykot ettiği ve katılımın resmi açıklamaya göre yüzde 45, muhalefete göre yüzde 30 olduğu bir seçim sonucunda aynı kişi devlet başkanlığına altı yıllığına bir kez daha seçildi. Üstelik 19 yıldır kendi iktidarındaki ülkenin mevcut tablosunda ‘kendisi dışında herkesin suçu olduğunu ve kendisinin düzelteceğini’ iddia ederek…
   Keyfi ve otoriter tek adam yönetimi modern devletler tarihinde binlerce kez denendi. O ülkelerde halk hep ‘bizim şartlarımız, bizim davamız ve bizim liderimiz farklı’ diyerek tek kişiye destek verdi. Tümü de perişan oldu.
   Anlattığım ülke, dünyanın en zengin petrol rezervi üzerinde oturmakta olan Venezuela…
   15 yıl önce Güney Amerika’nın en müreffeh iki ülkesinden biriydi. Chavez’le başlayan ve Maduro ile devam eden tek adam yönetimi sürecinde ülkede devleti devlet olmaktan, hukuku hukuk olmaktan ve ekonomiyi ekonomi olmaktan çıkaran adımlar görmezden gelindi.
   Bütün bunlar sizlere bir şeyler anımsatmıyorsa kuş tüfeği edinin derim!
*C. Tunçdemir - t24
** Bolivar

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI