20 Haziran 2019

Zihni AÇBA29 Eylül 2014 , Pazartesi

Zihni AÇBA

LAF OLA BERİ GELE…

 Ne kadar güzel atasözlerimiz var. Bugünkü yazımıza da bu güzel sözlerden birisini başlık olarak seçtik. En özet ifadesiyle; iş olsun diye, sırf konuşmuş olmak adına söylenilen sözlere işaret etmek için kullanılan bir sözdür. Geçtiğimiz günlerde Türk-İş İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Seminerinde bir konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, adeta her cümlesiyle bu atasözünü çağrıştırır gibiydi. Gelin birlikte dinleyelim Sayın Çelik’i;
“Güzel şeyler, Türkiye’nin büyümesi, gelişmesi, çalışma hayatında ve sosyal güvenlikte bu önemli reformlar gerçekleşiyor. Çok güzel ama diğer taraftan başarılarımıza adeta bir sünger çeken Soma olayı ve asansör faciası karşısında dilimizin tutulduğunu, söylenecek bir şey kalmadığını da burada ifade etmek istiyorum…”.
“Bana diyorlar ‘vicdanen rahat mısın?’ Evet rahatım. 2012 yılına kadar 60 hükümet geçmiş, bu ülkenin müstakil İş Sağlığı Güvenliği Yasası yok. Büyük bir mücadele verdik. İte kaka ite kaka İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nı 2012 yılının 6’ncı ayında yasalaştırdık…”
“İstanbul’daki asansör faciasında asansörün 31’inci katta durması gerekiyordu arkadaş, ben onu bunu bilmem. Çünkü 32’inci kat yok. Switch (sınır kesici) denilen durdurucu yok muydu? Bakan gelip switch mi takacak?”.
Sanırım bu sözlerin üzerine çok fazla bir şey söylemeye gerek yok. Sayın Bakan’a göre; eğer Soma faciasında 301 maden işçisi, Mecidiyeköy’deki asansör kazasında da 10 inşaat işçisi hayatlarını kaybetmeseydiler, İş güvenliği konusunda Avrupa’nın bile önünde olacaktık. Ne güzel kâğıt üzerinde daha önce işbaşına gelmiş 60 tane hükümetin çıkartamadığı müstakil İş Sağlığı ve Güvenliği” yasası da çıkartılmıştı. Ama bu iki faciada ölenler, bütün bu başarılara sünger çekti adeta.
Dilimizin ucuna geleni söylemeden edemeyeceğiz;
Evet Sayın Bakan, bu ülkede bir İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yoktu ama, ahbap- çavuş ilişkileri sayesinde denetimden muaf tutulan veya denetlenemeyen, taşerona peşkeş çekilmiş kömür işletmeleri de yoktu.
Haklısınız, Bakan gelip de asansöre switch takmayacak. Ama Bakan veya bakanlık adına birileri o switchlerin takılı olup olmadığını denetleyecek. Eğer bu denetlemeler yapılmıyor veya yapılamıyorsa, yetkililerin “Vicdanen rahat olup, olmadıkları” her zaman sorgulanacaktır.
Hele hele “Bu işin doğasında var…” yaklaşımıyla kendini sorumluluk alanı dışına atan ve suni gündemler oluşturarak toplumu avutmaya çalışan bir anlayışın, yaşanan faciaların boyutu ne olursa olsun bir vicdan muhasebesine gideceğine ihtimal vermesek de maşeri vicdanda mutlaka mahkûm olacaklarına inanıyoruz.
Bilvesile, her iki faciada hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle yâd ediyoruz.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI