19 Eylül 2018

Şerif SARI11 Ekim 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Lütfen samimiyet!.

Sakarya ilimiz ülkemizin gerçekten istisna bir ilidir.
Bu sözü kullananlar çok olabilir.
Yalnız bir çok yerini görmüş, gezmiş ve yaşamış biri olarak şunu ifade etmeliyim ki, içerdiği doğal güzellikleriyle Sakarya ili biraz Marmara, biraz Karadeniz, biraz Ege ve birazda Akdenizdir dersek sanırım abartılı ifade kullanmamış olurum.
Geçtiğimiz hafta ilimizin önemli sayfiye bölgelerine olan "Kocaali Maden Deresi'ne" 50 kişilik bir grup, doğa sever kamp yapmak için ilimize geldiler. 
Bu gruba ben de eşlik ettim.
Ancak bir çok kez Maden Deresine gelmiş olmama rağmen, , maalesef ifade etmeliyim ki ilk kez bu kadar birlikte olduğum, rehberlik ettiğim gruptaki misafirlerimizden ve arkadaşlarımızdan utandım. 
Yoo,  olumsuz bir şey yaşamadık kişisel anlamda, ancak sıkça bahsettiğim, yazılarıma birden çok konu ettiğim Maden Deresini maalesef parsellemişler.

Bir bölge düşünün ki ilin en bilinir ve tanınır bölgelerinden biri, hatta ülkenin bilinir safiye alanlarından biri olmasına rağmen hala bir düzen tertip oluşturulamamış.
Her yıl 1000'lerce insanın, doğa severin ziyaret ettiği bir alanın, ziyaretçilerin şelaleye ulaşmak için kullandıkları yürüyüş yolunun bakımı, yada ziyaretçiler için hayati tehlike yaratacak şelale tırmanış yolunun yağışlardan ve diğer etkenlerden tahrip olan bozulan bölgelerin bakımı neden yapılmaz?
Çok mu zor basit bir iki çalışma yaparak güvenli bir yürüyüş olanağı tanımak şelaleye tırmanmak isteyen insanlara?
Harekete geçmeniz için  bu bölgede illaki bir insanın hayatını kaybetmesimi gerekiyor ?
Bu ilin olumlu olumsuz herşeyinden sorumlu idareciler size sesleniyorum,  evet öyle anlaşılıyor ki, turizm ve diğer planlamalarınız yeterince güçlü değil.
Belkide gerçek anlamda bir planlamanız yok, bilemiyorum.
Kocaali Maden Deresi'nde yaşanan rezilliği, "evet rezillik tam anlamıyla ifadesi budur" görmeniz gerekir.
Müdahale etmeniz gerekir.
Bu sizin sorumluluğunuz.
Sorumluluğunuzun gereğini mutlaka yerine getirmeniz gerekir.
Bu ilin Sayın valisi bu durumdan, kepazelikten haberdar mı bilmiyorum.
Sayın Büyükşehir belediye başkanı bu durumdan ne kadar haberdar?
Normal şartlarda haberdar olmaları gerekir.
İnsanlar, turizm şirketleri ve emekçileri ilimize iki kişi fazla misafir getirmek için tam anlamıyla 40 takla atıyorlar ama Kocaali Maden Deresi şelalesine çıkmak isteyen insanları telle çevrilmiş avlular karşılamakta.
Avluyu geçtin hayati tehlike içerir bir yolla il turizmi planlanmakta.!.
Mülki amirler ve Orman İşletmesi bu kepazeliklere bir çözüm üretmeden halkın yoğun olarak kullandığı alanı nasıl özel işletmelerin kullanımına tahsis edebilir?
Bu kadar basit mi?
Bu durumu düzeltebilecek bir yetkili yok mu bu ilde?
Türkiye'nin her bölgesinden gelen misafirler bölgedeki şelaleyi görmek yerine, tel avlularımı görmeliler!.
Yapmayın Allah aşkına, bu kadar gayri ciddi turizm anlayışı, birbirinden habersiz kamu anlayışı hangi ilde mevcut?.

Lütfen turizmde ve herşey de, ilk önce samimiyet!. 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 12 Ekim 2017 , Perşembe

faruk pomek

1. Geçidin yanındaki yeşil alana küçücük bir kapalı alanlı cafe verilmilşti. Ş,mdi gidin bakın ne oldu. Büyüye büyüye, genişleye genişleye neredeyse tüm yeşili işgal eder duruma geldi. Kalan az yeşile de sandalye masa atarak doldurdu. Etrafı da çevirerek tümünü dahil etti.Taa Themonoya kadar srılı. B.ŞEHİR BUNU GÖRMEZ Mİ, GÖRDÜYSE GÖRMEZDEN Mİ GELİR. Hani ADALET, HANİ DÜRÜSTLÜK? Basınımız BUNLARı GÖRMEK, GÖSTERMEK İÇİN VAR AMA, BASINDA GÖRMÜYOR.ne olacak bizim halimiz? Bizim yazdığımıza değil, yerinde görün, yerinde inceleyin. Belki biz yanlış yazmış olabiliriz. BASIN VAZİFESİNİ YAPMIYOR.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI