11 Aralık 2018

Serdar ÇAKAN19 Temmuz 2018 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Mantıksızlıkla Daha Fazla Ne Kadar Yaşanır?

Metafizik…
Ünlü filozof Aristoteles’in kitabı… Şu cümle ile başlar:
“Bütün insanlar doğal olarak bilmek isterler!” Çünkü insanlar, duyuları ile yaptıkları işlerden (özellikle görme ve işitme) zevk alırlar.” Aristoteles’e göre insanı insan yapan en önemli özellik; onun kendisini çevreleyen dünyayı, içinde yaşadığı toplumu, geçmişini ve bütün yanları ile bizzat kendisini tanımak ve bilmek istemesidir (Arslan, 2010).
Müslüman görüş nasıldı? “Ahirette insanın her bir organı kendisinden şikayetçi olacak!” Hz. Peygamberden yaklaşık 1.000 sene önce (MÖ 384) yaşayan Aristoteles bunu anlamış ama yine Hz. Peygamberden 1.400 sene sonra yaşayanlar anlamak ne kelime, bu konu üzerinde düşünmüyorlar bile!
Aristoteles anlamıştı, Pluton, İbn-i Sina, Kant ve Hegel de anlamıştı. Hatta ben yakın tarihlerde Marx ve Nietzsche’nin de anladıklarına inananlardanım. Ama ne çare?
Günümüz insanları duyu organlarını “bilmek” için kullanmıyorlar. Hayatlarını da aynı nedenden ötürü anlamlandıramıyorlar.
İnsanlar, parayı (çıkarı) görüyor, dedikoduyu işitiyor, tehlikeyi kokluyor, cinselliğe dokunuyor ve salt gıdayı tadıyor.
Doğaya bakınca ya “tatil” ya “rant” gören insanoğlunun bugünlerde yerçekimi gibi bir keşfi tekrar edebilecek akla sahip olduğunu söylemek pek mümkün görünmüyor.
Diyeceksiniz ki; “akıllı telefonlar var!” Oysa akıllı telefonlar kafayı kuma gömmenin XXI. yüzyıl versiyonudur.
“Duyuları küçük bir pencereye (ekrana) kilitleyen ve anlam dünyasını tarumar eden bir yarı-sanal dünya ile teknolojik gelişmişlik üzerinden insan gelişimini açıklamaya çalışmak zaten yapılan ilk hatadır” desem, dinler misiniz?
Peki bizler, neden bilmek istemiyoruz? Gerçeklerin acı olmasından mı? Belki de…
Ya da bilgi dediğimiz olgunun karmaşıklığını anlayacak akli kapasiteden yoksun olduğumuzdan mı? Belki de…
Mantık, doğru düşünmenin kaidelerini ortaya koyan ilimdir (Topçu, 1952). O halde mantıksızlığın bizleri alıp, başka bir yerlere götürmüş ve orada “saçmalıklara” teslim etmiş olmasından mı? Büyük ihtimalle…
Düşünce adamları eskiden hurafeler ile savaşır, toplum aklını temizlemek için gayret gösterirlerdi. Şimdiki saçmalıklar, eskinin hurafeleri kadar kaliteye bile sahip değiller. Düşünce adamı diye ortalıkta gezenler de eskiler kadar ahlaklı değiller.
Kimileri durumu tutarsızlık, yozlaşma, çıkarcılık veya ahlaksızlık olarak açıklıyor. Ben o noktanın da gerisinde olduğumuzu düşünüyorum. Dünya, Türkiye’den daha farklı değil. Bir şeylere gebe, bekliyor.
Doğum ne zaman olur, bilemiyorum ama özellikle İslam toplumlarında neo-kapital politikaların açtığı yaralardan daha fazla “mantıksızlık” akması mümkün değildir.
Mesela; bencil, bireyci, hızlı tüketici, doyumsuz insan sayıca çok olduğu sürece dünya üzerinde faiz/döviz/enflasyon/işsizlik problemini halletmek mümkün değildir. Gelir adaletsizliği, yolsuzluk ve yoksulluğu azaltmak da mümkün değildir. 
Ha, bitirirken itiraf edeyim: Bütün bunları belli bir yaşa gelmiş insanlara kabul ettirmek hiç mümkün değildir. Umudum elbette gençlerdedir. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI