20 Eylül 2018

Mustafa Ali AYKOL12 Ocak 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Marifet Bitcoin'de değil, Blockchain Teknolojisinde

Paranın tarihsel gelişimi/evrimi sürekli olarak devam etmiş, günümüze kadar gelmiştir. Tarih boyunca birçok farklı madde para olarak kullanılmış, birçok farklı maddeden paralar yapılmıştır.
İçinde bulunduğumuz 21. yüzyıl, "bilişim çağı" ve "dijital çağ" olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi, 21. yüzyılın teknolojik gelişmeler açısından bir altın çağ olarak değerlendirilmesidir. Bilişim çağı;  bilişim teknolojilerindeki gelişim, insanlık tarihinde toplumsal, ekonomik ve bilimsel değişimin yönünü belirlediği ve giderek ağ toplumunun ortaya çıktığı döneme verilen addır.
Günümüzde iletişim araçlarından medyaya, banka işlemlerinden kitaplara, gazetelere kadar hayatımızdaki her şey giderek sanallaşmakta. Hızlı gelişen süreçte, paralar da bu sanallaşmadan/dijitalleşmeden payını almakta. İlk önce banka işlemlerinin sanallaşması ile başlayan değişim ile insanlar artık ellerine somut para almadan bankaların sanal şubelerinden işlemlerini yapabilmekte. 
Hayatımızda sanallaşmış, dijitalleşmiş para birimleri var ve bu para birimleri TDK'nin bahsettiği gibi devletlerce bastırılmış somut para birimleri değil. Bu sanal para birimleri; herhangi bir devletin müdahalesi olmayan tamamen sivil bireyler tarafından hazırlanmış koruma ve kollamasının yine sivil bireyler tarafından  yapıldığı para birimleridir.
Bitcoin; paranın sanallaşmasının en güncel ve popüler örneği.
Bitcoin, kısa bir süre içerisinde her yerde, toplumsal mekanlarda konuşulan, tartışılan bir konu haline geldi. Gencinden yaşlısına öğretmeninden öğrencisine kadar herkesin ilgisini çeken bu teknoloji, son zamanlarda medyada da sıkça yer bulmakta.
Bitcoin'i incelerken öncelikle onun arkasındaki Blokchain teknolojisinden bahsetmek gerekir. Her ne kadar günümüzde Bitcoin, Blokchain teknolojisinden daha popüler görünse de Bitcoin gibi sanal paraların oluşmasını sağlayan teknoloji blokchain teknolojisidir. Örneğin Blokchain teknolojisine  para dersek  Türk lirasına Bitcoin denebilir.  Bitcoin bu dağın görünen yüzü ve sadece 1 para birimi. Blokchain teknolojisinin içerisinde Bitcoin gibi daha yüzlerce dijital para (IOTA, Ripple, Etherium vs.) mevcut.
Blockchain teknolojisi kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı. Herhangi bir merkeze bağlı olmadan internet üzerinden işlem yapmaya fırsat veren, böylece işlemleri direkt olarak alıcı ve satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan Blockchain teknolojisi, sanal paraların ortaya çıkışına ilham olan ve sanal para birimlerinin üzerine inşa edildiği bir temel.
Odaklanmamız gereken nokta Bitcoin değil, Blockchain teknolojisidir. Cahit Zarifoğlu'nun bir dizesinde  "Asıl marifet buluttaydı ama herkes yağmura şiir yazdı" dediği gibi, herkes Bitcoin'den bahsediyor fakat önemli olan Bitcoin değil.  Çünkü Bitcoin sanal paralardan yalnızca biri ve bir gün batabilir. Patlayabilir. Bir balon olabilir. Fakat Blockchain teknolojisi, çağımızın teknolojisi olmaya aday. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI