20 Ağustos 2018

Şerif SARI7 Şubat 2018 , Çarşamba

Şerif SARI

Muharrem İnce'ye sahip çıkanlar partilerine sahip çıkmışlardır!.


Demokratik teamüllere uyararak çalışmalarını sürdüren partilerin başlıca uyması gereken kurallar vardır. 
Bu kuralların başında, “parti üyelerinin seçtiği delegelerin, kongre ve kurultaylarda“ parti yönetimlerini kullandıkları oylarla belirlemeleridir.

Yani, işleyişinde zaman zaman sorunlar yaşansa da, tabandan tavana işleyen bir seçim sisteminde tercihlerini özgürce kullanmalarıdır. 

Bu durum tek kişi etrafında toplaşan, adı parti olan oluşumlarda görülmesi beklenemez. 

Ancak bu durum demokrasiye inanan, çok sesliliği özümseyen siyasi partiler için geçerlidir. 

Hafta sonu Cumhuriyet Halk Partisi’nin 36’cı olağan kongresini gerçekleştirdi.

Bu kongreyi yakinen izleme fırsatım oldu. 

Çok sesliliğe ve demokrasiye inanan partilerin kongreleri daima toplumların ilgisini çekmiştir. 

Bu anlam da CHP’nin kongreleri, partili partisiz herkesin, olumlu ya da olumsuz görüşünü paylaştığı bir konudur. 


CHP bildiğiniz gibi değil!.


Muharrem İnce ülke siyasi hayatımızın renkli ve etkileyici bir ismi. 

Bu isim geçtiğimiz hafta sonu Ankara Arena Spor salonunda yapılan büyük kurultayda etkili bir konuşma yaparak delegelerin zihninde “Acaba” sorusunu uyandırma başarısını gösterdi. 

Bana göre değindiği konular ve ortaya koyduğu etkili konuşmayla kendisine kurultayda hesapta olmayan 100’ün üzerinde oy kazandırdı.  

Ancak toplamda aldığı oy, Kılıçdaroğlu’yla girdiği yarışı kazanmasına yetmedi. Bu durumun birden çok nedenleri var. 

En büyük nedeni ise, 2014 yılında Kılıçdaroğlu’yla girdiği ve kaybettiği başkanlık yarışını ardından yeniden, CHP genel başkanlığı adaylığıyla ilgili net açıklama yapmamasıdır.


CHP Sakarya İl Örgütünün tutumu.


Sakarya il örgütü Kurultay öncesi açıkça “Muharrem İnce’yi desteklediklerini” ilan ettiler. Bu durumu kurultay öncesi farklı yorumlayanlar oldu.
Olması da doğaldır. 
Ancak, ülkenin bütününde olduğu gibi Sakarya’da da “iktidara yakın ve iktidara yamanmış bir güruh” var ki, hemen ellerindeki basın yayın ve iletişim araçlarıyla dezenformasyona ”bilgi çarpıtma, yanıltma haberlerine” giriştikleri görüldü.Siyasi hayatı düştükleri derin çukurdan yorumlayanlar!.CHP il örgütü ve kurultay delegelerinin kurultay öncesi yaptıkları tercih, kamuoyunda çok tartışıldı.

Yapılan tartışmalar bu tercihleri nedeniyle görevden alma dahi, birçok “asılsız ve çarpık bilgilerle” muhalefet partisinin Sakarya il örgütünün ve kurultay delegelerinin demokratik tercihleri üzerinden CHP kurumsal olarak yıpratılmaya çalışıldı.

Siyaseten rakip partiler doğru bilgiler üzerinden tartışmaları ve öngörülerde bulunmaları olağan karşılanması gerekir.  

Ancak asılsız haber ve anlayışla “düştükleri siyasi çukurdan rakip gördükleri partilerin iç işleyişlerini demokrasi anlayışından uzak, bir kişinin öngörüsüyle siyasi işleyişi okuma çabaları olduğunu” ifade etmek sanırım abartılı bir yorum olmayacaktır. Delegelerinin tercihleri ne anlama geliyor CHP delegeleri diğer partilerde olmayan bir sistemle seçme ve seçilme haklarını özgür iradeleriyle kullanıyorlar. 

Muharrem İnce, özgür iradeleriyle oy kullanan delegelerden 447 oy alma başarısını gösterdi. 
Ancak aynı delege blok halinde hareket etmeyerek, Parti Meclisi seçimlerinde CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini bir şekilde desteklemiş oldular. 

Bu durumu farklı okuyanlar olabilir. 
Ancak bana göre Muharrem İnce’yi destekleyen delegelerin parti işleyişinin sekteye uğramaması, genel başkanın rahat çalışması adına böyle bir tercih kulanmış olmaları en güçlü ihtimaldir. 

Başkanlık seçimlerinde Muharrem İnce’yi destekleyen delegelerin, parti meclisi, PM seçimlerinde yapmış oldukları tercihleriyle de delegeler “patilerine sahip çıktıklarını” göstermişlerdir. . 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI