16 Ekim 2018

Ömer EMECAN13 Ocak 2018 , Cumartesi

Ömer EMECAN

MUSTAFA’YA SÖYLE KORKMASIN…

Sakarya Meydan Muharebesinin en kritik günleri. Top sesleri Ankara’dan duyulmaktadır. Meclis’in Kayseri’ye taşınması bile gündemdedir.  Atatürk, Ankara Tren İstasyonundaki bir evdedir.  Bir sabah erkenden kalkar ve yanındaki Çavuş Ali Metin’e şöyle der:
-Acele olarak Fevzi Paşa’yı telefonla ara ve hemen buraya gelmesini söyle.

Ali Metin, Fevzi Paşa’yı arayıp bulur.  Fevzi Paşa da Atatürk’ün yanına gelmek üzere olduğunu söyler. Fevzi Paşa birazdan gelir.  Atatürk’ün yanına girince, Atatürk ona bir kâğıt kalem uzatıp öyle der: 

- Bu gün gördüğün rüyayı yaz ve bana ver. 

Kendisi de bir kâğıt kalem alıp, aynı şekilde o gün gördüğü rüyayı, Fevzi Paşa’ya vermek üzere yazmaya başlar.  Yazma işi bittikten sonra her iki paşa da karşılıklı olarak yazdıklarını alıp okurlar. Okuma işi bittikten sonra birbirlerine bakıp çok mutlu bir şekilde gülümserler. 

Her ikisinin yazdıklarını da kendi kâğıtlarından okuyan Çavuş Ali Metin, her iki kâğıtta da şu rüyanın yazılmış olduğunu görür. 

Hz. Peygamber (SAV) Efendimiz, Hacı Bayram- i Veli’ye diyor ki: -Mustafa’ya söyle, korkmasın, sonunda zafer onların olacak.”   

Bilindiği gibi, aynı gecede aynı rüyalarında Hz. Peygamber Efendimizi, Hacı Bayram-i Veliye bu sözleri söylerken gören o iki muzaffer kumandanın o günkü isimleri, Mustafa Kemal ve Mustafa Fevzi’dir.  Bu bilgiyi köşemize neden mi aldık? Sizler de duymuşsunuzdur.  Son zamanlarda bir söylentidir, dolaşıp duruyor ortalıkta.  

Neymiş efendim?   

Fatih Sultan Mehmet Müslüman mıymış yoksa Hristiyan mıymış?
Art niyetliler bir yana cahil ve cühela takımının balıklama daldığı ve yıllarca gündemde tutulan konulardan biri de tarihimiz ve kültürümüzdür. Buna tabiidir ki dil ile dini de eklemek icap eder. Bütün çaba ve gayretleri bizi tarihimizden de dinimizden de uzaklaştırmak ve soğutmaktır. Kenya’nın Kurucu Devlet Başkanı Jomo Kenyatta’nın ( 1894- 1978 )bir sözüyle satırlarımıza son verelim.
Batılılar geldiklerinde, ellerinde İncil, bizim ellerimizde topraklarımız vardı. Bize gözlerimizi kapatarak dua etmeyi öğrettiler. Gözümüzü açtığımızda bizim elimizde İncil, onların elinde topraklarımız vardı.”  

Yukarıda dil, din, tarih ve kültür dedik ya…   Bunları bir bedenin iki ayağı ve iki eli gibi düşünmek gerekir.  Bunların tamamı bir arada bu bedenimizi oluşturur.  Birinin eksikliği vücudun dengesini bozar.   Maalesef din ile kültür, dil ile tarih, veya bunların her biri, birbirine zıt şeylermiş gibi gösterilmekte, havanda boş yere dövdüğümüz sular, yaşadığımız bu aziz vatanda tsunami etkileri yapmakta ve bizi yutmaya devam etmektedir.  Sizler Atatürk’ün dinsiz, Fatih Sultan Mehmet Han’!ın da Hristiyan olduğunu tartışmaya devam ediniz efendim!  Kenya’nın Kurucu Devlet Başkanı Jomo Kenyatta’nın sözünü, bir kez daha okumanızı rica ediyorum.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 14 Ocak 2018 , Pazar

Cevat BİRGUL

Ömer bey, Fatih Sultan Mehmet'in Hristiyan olduğunu bazı boş boğazların söylediklerini zaman zaman ben de duydum. Atatürk ile ilgili olanları hiç söylemeye gerek yok. Malum İlimiz'de de olan saldırıyı hepimiz biliyoruz. Ben farklı bir şey söyliyeyim. Atatürk konusuna hiç değinmeyeceğim. Ama diyelim ki Fatih Hristiyan inancını seçti. Bu gün bu durumun kime ne zararı veya karı var. Böyle bir konuyu tartışmak abesle iştigalden başka nedir?

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI