19 Haziran 2019

İhsan AÇIK15 Mart 2019 , Cuma

İhsan AÇIK

Mutlu Olmak için Kul Olmak Kulluğun Gereği İBADET

İbadet; bir insanın Yüce Allah’ın varlığını, birliğini ve büyüklüğünü tasdik etmesi,  O’na teslimiyetle boyun eğmesi, O’nun kulu olduğunu bilmesi ve saygı ile O’na itaatte bulunması demektir.

Öyle ise ibadet, insanın asli görevidir. İnsana yakışan da, bu görevini yerine getirmesidir.

Zaten insanın yaratılış gayesi, Allah’a kulluk etmektir.

Bizi, insanlık mertebesiyle taltif eden Yüce Rabbimiz, bizlere sayısız nimetler ikram etmekte,  buna karşılık da, O’na hiçbir şeyi ortak koşmamamızı ve  kendisine ihlasla ibadet etmemizi istemektedir.

Çünkü iman ve ibadet, ruha ferahlık, kalbe huzur verir. İnsani yetenekleri geliştirir. Aşırı duygu ve meyilleri sınırlandırır.

Güzel arzuların gelişmesini ve gerçekleştirilmesini teşvik eder.

Fikir dünyasını, intizam altına alır ve zenginleştirir.

İnsanın iç ve dış dünyasını beşeri kirlerden arındırır.

Onu, ulaşabileceği olgunluğa götürür.

İbadet ferdin Yüce Allah’a kulluk etmesi anlamındadır.

Ubudiyyet de aynı anlamdadır.

Yani kul ile ibadet etmek arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır.

Dünya hayatına ancak ve ancak Yüce Allah’a kulluk yapmak için gönderilmiş olan insanlar (Zariyat, 56) kulluk yapmak suretiyle Allah’a kurbiyyetin (yakınlaşmanın) zirvesine ulaşırlar. Zira Yüce Allah’a karşı kulluk imandan sonra hareketlerle, tavırlar ve davranışlarla ortaya konulur.

Bu kullukla Yüce Allah’a olan şükran borcumuzu ödemeye gayret etmiş, bağlılık ve sevgimizi göstermiş oluruz.

İbadet, kalpteki imanın bir alameti ve dışa yansıyan bir görüntüsüdür.

badet imanın gıdası, kalbin cilası; ahlak ve faziletin membaıdır.

İbadet; gönülden ve isteyerek Allah'a yönelmek ve emirlerine itaat etmektir. İbadetler, kalplere Allah sevgisini yerleştirmek, bütün kötü düşünce ve davranışlardan arındırmak yönünden çok önemlidir.

Kul, kendisini yaratana, lütfettiği sayısız nimetlerden dolayı şükretmek için ibadet eder.

badet, insanı Allah'a yaklaştıran ve Allah ile buluşturan en güzel vasıta, bir kulun dünyada erişebileceği makamların en yücesidir. Hayatımızın en değerli ve pürüzsüz zamanları ibadetle geçirdiğimiz vakitlerdir.

 İbadet, ruhumuzu yüceltir, gönlümüzü kötü duygu ve düşüncelerden arındırır. Davranışlarımızı düzelterek bizi ahlaken olgunlaştırır.

İbadet, insanı Allah'a yaklaştıran ve Allah ile buluşturan en güzel vasıta, bir kulun dünyada erişebileceği makamların en yücesidir.

Hayatımızın en değerli ve pürüzsüz zamanları ibadetle geçirdiğimiz vakitlerdir. İbadet, ruhumuzu yüceltir, gönlümüzü kötü duygu ve düşüncelerden arındırır. Davranışlarımızı düzelterek bizi ahlaken olgunlaştırır.

Erginlik çağına gelmiş, aklı başında Müslüman kadın ve erkekler ibadetle yükümlüdür.

Bu yükümlülük, ölünceye kadar devam eder.

İnsanın belli zamanlarda yerine getirmekle yükümlü olduğu ibadetler, insanı başıboşluktan ve sorumsuzluktan kurtarır.

Her işinde Allah’ın gözetim ve denetimini gönlünde duymasını sağlar. İbadetler, insanın ruhi ve manevi terbiyesine de hizmet eder.

Başkalarına karşı kötü duygu ve düşüncelerden arınmasını sağlar.

Başkalarıyla olan ilişkilerinde haksızlıklardan sakınmasına yardımcı olur.

İbadet, Allah’ın, insanlar üzerindeki hakkıdır.

İbadet, Allah’ın insanlar üzerindeki hakkı olduğu içindir ki, Allah’tan başkasına ibadet edilmez.

Hiç şüphesiz kulluk ancak Allah (cc)’a olur. Her gün namazlarımızda okuduğumuz Fatiha suresindeki “(Allah’ım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız Senden yardım dileriz.” ayeti ibadetin merkezinin sadece Yüce Allah olması gerektiği bildirmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de ibadet kelimesi genellikle ubudiyyet, boyun eğit itaat etmek, Yüce Allah’ı Rab olarak tanımak anlamlarına gelir.(Müminun, 45; Şuara, 22)

“Ey Muhammed! De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’am, 162)

İbadette esas olan dengeyi korumak, farzların dışında vasat yolu takip etmektir.

İbadetin sahası çok geniştir.

Allah rızası gözetilerek yapılan her iş, bir ibadettir. İslam, gösteriş ve riya olmadığı müddetçe, insanlığa faydalı olan her türlü sosyal çalışmayı ibadetten saymıştır.

Ancak bu güzel fiil ve davranışlar; namaz, oruç, zekat ve hac gibi temel ibadetlerin yerine asla geçemez ve onların sorumluluğunu düşüremez.

 “Rabb’im! Bana ve ana-babama lütfettiğin nimete şükretmemi ve senin razı olduğun salih ameller işlememi bana nasip eyle ve beni rahmetinle salih kullarının arasına dahil et” (Neml, 27/19).İnsanı yoktan var eden ve varlığından haberdar eden Allah Teala, yarattığı insanın kendisini tanımasını ve Ona ibadet etmesini emrediyor. Ancak bu sayede kötülüklerden ve sonuç olarak da Allah'ın azabından korunabileceği bildiriliyor.

Öyle ise, yaratılışımızın gayesine uygun olarak hareket etmek; verilen nimetlere karşı en büyük şükür olan ibadetlerimizi ihlas ile yerine getirmemiz gerekmektedir.

Rabbim cümlemize ibadeti tanıyan, anlayan ve gereklerini yerine getiren kullardan olmamızı nasip eylesin.

İbadet, Allah’a gönülden yönelme ve O’na itaat etme demektir.

Allah’ın eşsiz büyüklüğü karşısında insanın kendi aczini ve ihtiyacını anlayarak O’na arz etmek ve yardım dilemektir. O’ndan başka Yaratan, hayat veren,  rızık gönderen, dertlere şifa ihsan eden olmadığını bilmektir. İbadet, sadece Allah’a ve O’nun rızası için yapılır.

O halde, Allah’a ibadet etmemek ve O’nu anmamak, ruhun ve gönlün bunalıma ve strese girmesi demektir. İbadetler, ruhların gıdası, gönüllerin sefası, manevi boşlukların tatmini ve çeşitli ruhî bunalımların ilacıdır.

Yüce Allah’ın bize ihsan ettiği sayısız nimetlerin şükrüdür.

 İlâhî huzura kulluğun arzıdır. En samimi duygularla O’na yalvarıp yakarmanın fiili bir ifadesidir.

Müminlerin, ahiret hayatı için inanç ve gönül birliğiyle oluşturdukları bir manevi hazinedir. Ne mutlu,  ibadetlerini yerinde ve zamanında ihlasla yapanlara!

İhsan AÇIK

Sakarya İl Müftüsü

 

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI