19 Mayıs 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ18 Temmuz 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Nafaka yasa tasarısı

Geçen aylarda haberlerde çıkan “süresiz nafakaya son” haberleri üzerine boşanan, boşanma davası süren, dava açmayı düşünen kişilerden bu konuyla ilgili çok soru alıyoruz.
Özellikle kısa süren, 4 ay 5 ay evli kalan, çocuğu olmadan ayrılan karı-koca nafaka konusunda ömür boyu sürecek ödemeler açısından kafalarında soru işaretleri taşıyorlar.
Ama tabi haberleri izleyenler bu durumu yasa tasarısı olarak değil de yasalaşmış ve uygulanacak bir durum olarak düşünerek uygulama aşamasına geçmek için başvuruyorlar fakat bu durum henüz sadece bir tasarı. Uygulama aşamasında değil.
Hukuk kurallarının en zor yanı da genel olarak toplumu kapsaması planıyla yapılması ve herkese hitap edebilmesi. Şimdi bu bahsettiğimiz nafaka süresinin kısıtlanması mevzuunda karı-koca 55-60 yaşında boşanıyor. Kadın ev hanımı. Yıllarca evinde oturup aile birliğine evin düzenini sağlayarak çocuklarını büyüterek katkıda bulunmuş, 30 yıllık evlilik süresi sonrasında da boşanmak durumunda kalmışlar. Tabidir ki hayatın ne getireceği belli olmaz.
Şimdi siz bu kadına sana 5 yıl süreyle nafaka bağlıyorum derseniz kadını mağdur edersiniz. Kasın 60 yaşından sonra ne yapacak da iaşesini karşılayacak.
Ya da yine daha genç lakin erken yaşta evlenmiş, çalışmamış, erken yaşta anne olmuş, evinde çocuklarını büyütmüş, evine emek harcamış bir kadına da aynı şekilde sen gençsin, 35 yaşındasın. Ömrün uzu,n iş bulursun diyerek nafaka süresinde kısıtlamaya gitmek kadını belki aldatılmaya, belki şiddete, belki duygusal şiddete, belki aşağılanmaya gebe bırakmaktan öteye gitmez.
Çünkü bizim toplumsal değerlerimizde erkek dış dünyada daha aktif olarak yer alırken kadın çoğu zaman evliliğin ev içi getirdiği sorumlulukları yerine getirerek, evlilik birliğinin iş bölümünü bu şekilde sağlamaktadır. Bu durumda kadın ekonomik olarak aktif olmamakta fakat evliliğin bütün sorumlulukları aslında kadın üzerinde olmaktadır. Evlilik birliği içerisinde aile bireylerinin yemesi içmesi, temzliği, ütüsü, çocukların doğumu bakımı (babalık izni daha yeni 10 güne çıkarıldı, 10 güncük, daha önce 3 gündü) sonrasında eğitimleri, bir evin herşeyi herşeyi kadının eline bakar, doğum izninin süresinden bile bunu anlayabilirsiniz.
Bu durumda kadını toplumsal değerlerden ayırarak sen de madem ev içi sorumluluğu üstlenmeseydin, gidip çalışsaydın, para kazansaydın, ömrünün 15 yılını verdiğin bu kişi artık sana bakmaya mecbur değil, hadi iki yıl baksın sen de bir yerden başlarsın demek olur.
Evet sadece nafakalar için evlilikler yapanlar yok mu var, evet ömür boyu sürecek bir nafaka yükümlülüğü özünde fazla mı fazla. Fakat toplumsal olarak zaten koruma iç güdüsü diye evlere tıktığımız kadınlara bir de bu şekilde geçim kaygısı yaşatmanın onları kimseye faydası olmayıp bu kadınlara zararı olacaktır.
Lakin düzenlemenin detaylı yapılarak hakkaniyetli hakimler tarafından uygulanır olması tedirginliğimizi bir nebze ortadan kaldırabilir. Tasarının yasalaşması halinde yaşanacaklarda her daim mağdur olanların yanındayız, elimizden ne gelirse…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 18 Temmuz 2018 , Çarşamba

Hakan

sayın avukat hanım sizce herşey kadınları korumalı değilmi???Kadın 25 yaşında evleniyor ve ben istemiyorum diye 30 yaşında boşanıyor bu zaman zarfında kocası kadına bakıyor kadın ben boşanacağım deyip erkeği boşuyor..Genç ve sağlıklı olmasına rağmen yinede çalışmıyor çünkü...Bedava para almak hoşuna gidiyor elinde mesleği var ve çalışmıyor.Ama erkek ömrü boyunca bu kadına bakmak zorundamı acaba??? Devlet bile yetiştirme yurdunda büyüyen bir çocuğa 18 yaşına kadar bakıyor..10 yıl çalışıpta işten çıkarılan bir insana en fazla 10 ay işsizlik maaşı verirken sizce Ömür boyu nafaka adilmi??? Birde bunun erkek çalışamıyacak durumda olupta nafaka veremediği zaman 3 ay hapis ile cezalandırılması ne kadar adil???Siz yalnızca kadın tarafından ve en uç örnekleri vererek bence çok yanlı bir düşünceye sahipsiniz...

Tarih : 18 Temmuz 2018 , Çarşamba

Kemal

Boşanan erkeğin eski eşine ömür boyu nafaka ödemesini öngören kanunlar, toplumda büyük sosyolojik sorunlara sebep oluyor. Ömür boyu nafaka veren erkek, iktisaden krize giriyor. Nafaka alan kadın ise bir daha evlenmeyerek hayattan kopuyor. 1988 yılına kadar 1 yıl ile sınırlı olan nafaka ödemeleri, 30 senedir süresiz olarak uygulanıyor.Artık Süresiz yoksulluk nafaka yasası olan TMK 175 düzenlenmeli. Yoksulluk nafakası SÜRELİ olmalı.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI