16 Haziran 2019

Zihni AÇBA13 Ekim 2014 , Pazartesi

Zihni AÇBA

NEDEN “İHANET” DİYEMİYORSUNUZ?

Geride bıraktığımız hafta, adeta bir kâbusu yaşadık ülke olarak. Yeni haftanın nelere gebe olduğu da meçhulümüz. Hani derler ya; “Memleketin çivisi çıkmış” diye, işte aynen öyle. Memleket dört bir yandan adeta alev almış durumda. Çeşitli vilayetlerde meydana gelen sokak eylemlerinde ölenlerin sayısı 40’ı aşmış. Ama gelin görün ki; Cumhurbaşkanı Trabzon’da, Başbakan Malatya’da toplu açılış törenlerinde boy gösteriyorlar.
Memleketin dört bir yanında cereyan eden olayları; birisi Trabzon’da “Şımarıklık” olarak ifade ederken, diğeri Malatya’da “Vandalizm” olarak nitelendiriyor. Birisi “PKK da IŞİD de bizim için aynıdır” derken, diğeri “IŞİD e de ESED’ e de karşıyız” nutukları atıyor.
Öncelikle ve ısrarla ifade etmeliyiz ki; son bir haftadır bu ülkede yaşanan olayları ifade etmek için kullanılabilecek sadece bir tek kelime vardır o da “İhanet” tir. Ne şımarıklık, ne Vandalizm, ne terörizm ne de bir başka sözcükle tarif edebilmek mümkün değildir, alçakça vizyona koyulan bu ihanet senaryosunu.
Abartmıyorum. Büyük bir dikkatle bütün haber bültenlerinde takip etmeye çalıştım, hükümet sözcülerinin açıklamalarını. Gezi eylemcilerini “Hain” ilan ederek, “Yüzde elliyi evlerinde zor zapt ediyoruz” diye tehdit eden ağızlar, her ne hikmetse sağduyu öneren yazılı açıklamalarla yasak savar gibiydiler geçtiğimiz hafta.
Sanki ülke yönetmiyorlar da evcilik oynuyorlar. Yeni Başbakan toplu açılış törenleri için bulunduğu Malatya’da sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı toplantıda, yaşanan olaylara karşı müthiş(!) bir çözüm öneriyor:
“Burada bir kampanya, bir Selam Haftası ilan edelim. Selam hem barış demektir, hem karşılıklı selamlaşmaktır. Bütün Türkiye’de bir hafta Selam Haftası ilan edilsin…”.
Güler misiniz, ağlar mısınız? Siz başka bir ülkede mi yaşıyorsunuz Allah aşkına? Hangi selam? Neyin selamı? Eğer söylediklerinize siz kendiniz inanıyorsanız, buyurun sizi tutan yok. Ülkeyi bir baştan bir başa yangın yerine çeviren hainlerin çıkın karşısına, verin “SELAM” ınızı. Belki bir alan bulunur. Böylece; “Paralel yapı” iddiasıyla görev yerleri değiştirilerek gönderildikleri Bingöl’de, görevleri başında uğradıkları hain saldırı sonucunda hayatlarını kaybeden şehit polislere, yenilerinin eklenmesini de engellemiş olursunuz.
Çok merak ediyorum ve bağra bağıra sormak istiyorum; Neden İhanet diyemiyorsunuz bu yapılanlara? Göremiyor musunuz yoksa geçmişte söylediğiniz bazı sözler mi engel oluyor, bu tespiti yapmanıza? Sahi neler söylenmişti bu ihanet çetesi ve bebek katili hakkında sizin adınıza bir hatırlayalım;
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: “Öcalan’ın olayları okuma kabiliyeti var”,
AKP Milletvekili Mehmet Metiner: “Öcalan Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sağlıyor”
Eski Başbakan, yeni Cumhurbaşkanı danışmanı Yiğit Bulut: “Öcalan Ortadoğu’da Türkiye’nin önünü açıyor”
AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay: “Sürecin en önemli aktörlerinden olan Öcalan’ın talepleri normaldir, meşrudur”
AKP Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay: “Öcalan Kürtlerin lideridir”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: “Dağa çıkışlar nitelik kazandı”
Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin: “Öcalan Türkiye’nin ve bölgenin reel politiğini daha iyi değerlendiriyor…” diye buyurmuşlar geçmişte. Bu beyanlar sadece birkaç örnek. Benzer niceleri var daha. Bu beyanlar mıdır sergilenen ihanet senaryosunu görmenize engel olan?
Bekliyorum; Miting meydanlarında yükselen “İninize gireceğiz ininize!” haykırışlarının ya da salon toplantılarında atılan “Biz sizin ağababalarınızı yendik ulan!” naralarının, bu ihanet çetelerine karşı da yükseleceği zamanı.
Ya da; ümitsiz de olsa “Biz bu işi beceremedik. Yüzümüze, gözümüze bulaştırdık. Yaptıklarımızla ihanete çanak tuttuk.” itirafında bulunma basiretini göstermenizi…
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI