20 Haziran 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ12 Aralık 2018 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Noterlerin sorumluluğu

Toplumsal olarak biraz daha paranoyaya sahip olabilmek adına şimdi bir mahkeme kararı anlatacağım size. Bir ilde oto alım satımı ile uğraşan bir kişi, 2013 yılında, iş yerine gelerek kendisini tanıtıp aracını satmak isteyen biriyle anlaşır. Birlikte notere giderler. Noterlikte düzenlenen satım sözleşmesiyle de 2012 model araç zamanın parasıyla 25.000TL’ye satılır.
Araç sahibi parasını alır gider, aracı da satın alana bırakır. Aracı alan adına tescil ettirmek üzere aynı gün bulunduğu ilin Trafik ve Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü'ne başvuruda bulunur ve kendi adına tescil ettirir. Buraya kadar her şey normal.
Gel gör ki sonrasında araca el konulur. Düşünün bir araç alıyorsunuz, trafik çevirmede pat araca el konuluyor. Kişi de haliyle diyor ki ben bu satışı noterde yapmışım, gitmişim kimliğimi vermişim, karşı taraf kimliğini vermiş. Ben notere güvenmeyeceksem kime güveneceğim.
Bu durumda adam da kalkıyor noterin hukuki sorumluluğundan kaynaklanan tazminat istemine ilişkin olarak, noterin kusuru nedeniyle zarara uğradığını ileri sürerek 25.000,00 TL maddi tazminatın, haksız fiilin gerçekleştiği tarih olan 2013 yılındaki belirli  ay ve gün itibariyle işletilecek faizi ile birlikte noterden tahsiline karar verilmesine yönelik dava açıyor. Dava kabul ediliyor.
Bilinmeli ki 1512 sayılı Noterlik Kanununun "Noterlerin Hukuki Sorumlulukları" başlıklı 162.maddesine göre "Stajyer, katip ve katip adayları tarafından yapılmış olsa bile, noterler, işin yapılmamasından veya hatalı yahut eksik yapılmasından dolayı zarar görmüş olanlara karşı sorumludurlar. Noter, birinci fıkra gereği ödediği miktar için işin yapılmaması, hatalı yahut eksik yapılmasına sebep olan stajyer veya noterlik personeline rücu edebilir." Bu maddeye göre, noterlerin sorumluluğu "Kusursuz sorumluluktur." Kusursuz sorumlulukta, zarar gören kişinin kusurun varlığını ispat etmek zorunluluğu yoktur.
Noterlik Yasası'nın 72.maddesi gereğince noter, iş yaptıracak kişilerin kimlik ve adresleri ile gerçek isteklerini tamamen öğrenmekle yükümlüdür. Noterin sahte belgeler ile işlem yapması hatalı ve eksik bir işlemdir. Sürecin devamı da var fakat bu durum önem arz eden işlerimizde noter aracılığıyla işlem yapmanın önemini vurgulamak adına güzel bir örnek. En azından sorumluluk paylaşımında noterle iş yapmak eşeği sağlam kazığa bağlamak oluyor.
Halk arasında noterler için, no-ter yes-para ifadesini duymuşluğum vardır fakat işin üzerinde durulmayan sorumluluk yükünün de ağır olması gerçeği söz konusu.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI