22 Ağustos 2018

Mustafa Ali AYKOL6 Nisan 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Nükleer enerjiyi neden destekliyorum?

Geçtiğimiz gün; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, birlikte Akkuyu Nükleer Santrali'nin ilk harcını attılar.  Türkiye için oldukça önemli olan nükleer enerji için atılan bu ilk adım ile birlikte, nükleer enerji ile ilgili tartışmalar tekrardan alevlendi. 
Nükleer enerji karşıtı bir kitle var. Bu kitlenin ortaya koyduğu eleştiriler ise, ağırlıklı olarak fındık kabuğunu doldurmayacak mahiyette. Örnek olarak, nükleer enerji karşıtlarının sundukları tezlerden birkaçını inceleyelim.
  Dünya'nın nükleer santral yapımından vazgeçmesi büyük bir yalan. Rakamlar ve istatistikler bize gösteriyor ki nükleer santraller gerek Avrupa ve Amerika'da, gerek de tüm Dünya'da azalmıyor, tam tersine artıyor. 1980 yılında Dünya üzerinde 244 adet nükleer reaktör bulunurken, bu sayı günümüzde 450'ye çıkmış durumda.
Nükleer enerjiye karşı olan insanların, bir alternatif sunması gerekiyor. Zira şu anda Türkiye, enerji ihtiyacının çok büyük bir kısmını dışarıdan ithal ediyor.  Petrol, doğalgaz, elektirik vs. Enerji ihtiyacının dışarıdan ithal edilmesi sürdürülebilir bir model midir?
Nükleer enerji, sanıldığının aksine çevre düşmanı bir enerji türü değildir. Hatta, diğer enerji türlerinden (doğalgaz, kömür, petrol vs.) çok daha fazla çevre dostu bir teknolojidir. Nükleer enerji sera gazı salımı konusundaki en temiz seçenek.
Bu noktada öne sürülen en önemli seçeneklerden biri de yenilebilir enerji kaynakları. Sanılanın aksine, yenilebilir enerji kaynakları çevreye nükleer santrallerden daha zararlı olabilmekte. Örneğin; nehirler üzerine inşa edilen barajlar, göldeki popülasyona zarar verebilmekte ve birçok balığın ölümüne sebep olmakta. Rüzgar enerjisini kullanma fikrinde ise; rüzgar gülleri hem gürültü kirliliği oluşturmakta hem de kuşların ölmesine sebep olmaktadır.
Nükleer enerji konusundaki tek haklı eleştiri, olası bir felaket durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlar. Bu tez, genel olarak Çernobil üzerinden örneklendiriliyor. Ben bunu, uçakla yolculuğun insanlara genelde otobüsle yolculuktan daha tehlikeli gelmesine benzetiyorum. İnsanların çoğu uçağa binmekten korkar ya da uçağı güvenliksiz bir ulaşım aracı olarak görür. Oysa istatistikler göstermektedir ki, otobüs başta olmak üzere bütün diğer ulaşım araçlarının kaza yapma oranı ve insanların ölme istatistiği uçağa göre çok daha fazladır. Aynı şekilde; nükleer santraller de eğer güvenlik değerlendirmeleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilip, son teknoloji ile yapılırsa aslında diğer enerji santrallerinden çok daha güvenli bir seçenek olur.
Yapımına başlanan nükleer enerji santralinin 2023'te hazır olması planlanıyor. Bu, bizim için matbanın Osmanlı'ya yıllar sonra gelmesi gibi bir durum. Bizim çocuklarımız ve torunlarımız, nükleer enerji gibi bir seçeneğe neden bu kadar geç sahip olduğumuzu anlamakta güçlük çekecekler.
Ben de bu yüzden, geç de olsa, güvenliğinin iyi bir şekilde sağlanmasını şerh düşerek nükleer enerji kullanımını ve nükleer santral yapımını sonuna kadar destekliyorum.

Tüm Türkiye "Mavi Durak"ı konuşacak

Şehrimizde,  üniversite öğrencilerinin bir araya gelerek oluşturdukları Arka Plan Sinema Akademisi, daha kurulmasının üzerinden uzun bir zaman geçmemesine rağmen adından sıkça bahsettirmeyi başardı. Özellikle son projeleri, bende büyük bir heyecan yarattı.
Bu ekip, Sakarya'nın ilk internet dizisini çekiyor. Bu projeyi orijinal yapan asıl nokta ise, yönetmeninden oyuncusuna kadar bütün set ekibinin üniversite öğrencilerinden oluşması. Bu açıdan, Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyorlar. Tamamen öğrenciler tarafından çekilen Türkiye'nin ilk internet dizisi, adını Serdivan'ın son yıllarda gittikçe popülerleşen mekanından alıyor: "Mavi Durak"
Numan Şen'in yönetmenliğini üstlendiği dizi, Sakarya'da bir öğrenci evinde yaşayan 3 öğrencinin yaşamından yola çıkıyor. Sitcom olarak çekilen dizinin yapımcısı ise Halil İbrahim Ağır.
Mavi Durak'ın ilk bölümü, yarın (7 Nisan 2018) saat 19.00'da AKM'de gerçekleşecek olan galayla izleyiciyle buluşacak. Galaya katılım herkese açık ve ücretsiz. Sonraki bölümler ise iki haftada bir olmak üzere Youtube üzerinden yayımlanacak.
Dizinin jenerik müziğini galadan önce dinleme fırsatı buldum. Söyleyeceğim o ki; bu diziyi ve bu müziği hayatımızda çok sık duyacağız. Hazır olun.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI