17 Ağustos 2018

İbrahim Şener SAK25 Mart 2017 , Cumartesi

İbrahim Şener SAK

O güç sizin gücünüz değil

Bugün farklı bir yazı yazmak istiyorum.
Kısa bir hikayeyi  buradan sizlerle paylaşacağım. Birazdan okuyacağınız hikayeyi geçtiğimiz günlerde, bir radyo programında yapılan sohbet sırasında kulağıma takıldı. Hikayeyi biraz irdeledikten sonra,  ‘Elbet bu hikayeden kendisine bir pay çıkaran olacaktır. Bu nedenle bunu köşe yazımda paylaşayım” diyerek bir süredir düşünüyordum.
Nasip bugüneymiş.
Elbet bu kısa hikayenin ilimizde birilerine bir şeyler katacaktır. Yani hedefi az buçuk belli, bir yazı olacak.
Gelelim hikayemize…
Bir gün bir yerel yönetici, emrinde bulunan tüm amirlerini çağırarak, “Tüm imkanları kullanın. Her şey sizin emrinizde. Ancak, tek istediğim, ben temsil ettiğim insanlar arasında, basında, hep önde olayım kimse  benim için farklı düşünmesin. Benim dediğimden dışarı çıkmasın.”
Bu talep üzerine, tüm amirler bir araya gelir ve bir çalışma programı hazırlar. Toplumun tüm dinamiklerini kontrol altına alır, basının gücünü kullanır, her yerde anında bilgi akışı sağlanır. Haliyle, olası bir olumsuzlukta, olay patlamadan bilgiler, yerel yöneticinin kulağına gelir. Ve buna göre tedbirler alınır. Haliyle bu yönetici artık her yere hükmetmeye başlar. Ama, kendisini bu süre içinde sadece bir simge ve isim olduğunun farkına varmaz. Gel zaman git zaman bu yönetici’nin aldığı destek kesilir. Artık, hiç birşey isteği gibi gitmez. Kendi kendine düşünmeye başlar. Derken, ilk toplantıda bulunan amirleri yanına çağırır ve bunun nedenini sorar.
Bir süre sonra, katılımcılardan bir çıkar ve, “Efendim’ der.
“Bugüne kadar saltanatını yaşadığınız, o günler ve o  güç sizin gücünüz değil. Bizim gücümüz. Biz artık o kadar güçlendik ki, artık her yere hükmediyoruz. Sizi ise sadece görüntüde varsınız” der.
Bunun üzerine yönetici başını öne eğerek , hata yaptığını bulunduğu yerin gücünü kendisi değil, etrafındakilerin kullandığını fark eder.
Evet, kısa hikayenin aklımda kalan kısmı bu…Şunu belirtmek isteyim bu hikayenin ne kadar gerçekçi, ne kadar düzmece olduğunu bilmiyorum.
Ama, muhakkak birileri bu hikayeden  bir pay çıkaracaktır.
**
Gerginlik had safhada
Bu mesleğe başladığımdan bugüne kadar, bir çok seçimi yaşadım. Eski hükümetlerin yıkılmasına, yeni hükümetlerin kurulmasına şahit oldu. Eski belediye başkanlarının, yeni başkanına görevini teslim etmesine tanık oldum.
Seçim atmosferlerini yaşadım. Ama ne var ki, 16 Nisan tarihinde gerçekleşecek referandum gerginliğini hiç birinde yaşamadım.
Öyle ki insanlar arasında bir patlamanın olması, bir kıvılcıma bağlı. Bir tarafta, terörist ilan edilen ‘Hayır’ cephesi, bir tarafta, ülkeyi parçalayacağı düşünülen sistem değişikliğine ‘Evet’ diyen cephe.
Baskı had safhada.. herkes birebir markaj içinde. Algı operasyonları aldı başına gidiyor. Sanal dünya, sosyal paylaşım siteleri, astı astarı olmayan bir çok paylaşımla dolu.
Bir tarafta ise, bulunduğu atmosferin heyecanına kendini kaptıran, liderlerin, başkanların kullandığı ifadeler verdiği beyanatlar.
Unutulmamalı ki, ülkemizin dengesini bozmak için aportta bekleyen bir çok dış mihrak, kirli güçlü var.
Biz bütün olduğumuz sürece, kimse bizi yerimizden bozamaz. Bu nedenle gerginliğe, kutuplaşmaya gerek yok. Herkes sandığa gittiğinde kendi hür iradesiyle oy kullanacak. Bu demokrasinin gerçeği… Bunu unutmamak gerekiyor.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI