15 Ağustos 2018

Ömer EMECAN28 Nisan 2018 , Cumartesi

Ömer EMECAN

O HASTANELERİN DOKTORLARI NEREDE?

Adamın hayatı roman.
En kısa süre zarfında, baştan sona yazacağım örnek hayatını.

Bir keresinde anlatmasını istedim, yarıya kadar ancak sabrettim. Hıçkırıklarıma hâkim olamayınca “Allah aşkına yeter!” diyebildim. Geçen gün yine ziyaretindeydim. 

Biraz öteden beriden konuştuk.
Sonra bana dönerek; 
-Yahu sen gazeteci adam değil misin?
-Hayırdır baba, diye sordum.
- Hadi onlar görmüyor- görmüyor, sen de mi görmüyorsun? 
Daha “Neyi?” diye sormama fırsat vermeden,  oturduğu yerden şöyle bir doğrulurken, başındaki fesini, avucunun içiyle düzelterek devam etti:
-  Seninkiler ikide bir ‘Hastane yaptık’ diye övünüp duruyorlar.
- Eee?
– Hani o hastanelerin doktorları? Neden yazmıyorsun bunları? Kimden korkuyorsun? Nerde doktorlar? 
Anladım çok sinirliydi. 
– Ne korkusu yahu, şu İmplant Diş hakkında 3 defa yazı yazdım. Çıtları çıkmadı. Milletvekillerine bedavadan 6 tane diş taktırma hakkı verdiler. Emeklilere 1 tane bile yok. O dişlerin 1 tanesi de özelde Bin Dolar’mış. Emekli bunu ödeyebilir mi? Üstüne üstlük, milletvekillerine şimdi de 8 tane İmplant Dişi bedava taktırma hakkı verdiler, der demez, sözümü kesercesine devam etti:
– Bunlar ne utanmaz adamlarmış yahu! Hastamıza gün almak istiyoruz ama doktor yokluğundan bekle Allah bekle. Böyle iş mi olur? Siz sağlık konusunda ne hava atıp duruyorsunuz? Yaz bunları…

Baktım ki epey gerildi, ağzın geleni söyleyecek, konuyu başka yöne çevirip sakinleştirmek istedim. Kendisi de annemiz de epeydir rahatsız.
İnsan hasta oldu mu, ya da hastası oldu mu biraz gerginleşiyor. 
Hoşuma giden bir söz vardır: Hasta, şimdi hasta.
Hemen tedavisi gerekir. “Şu kadar hafta ya da bilmem kaç ay sonra gel!
” sözünü duyunca işte böyle küplere biniyor. Emir büyük yerden olunca, yazmamak olmazdı. Bu adam, köyde çiftçilik yaparak geçimini sağlıyor. Hayvancılık konusunda söylediklerini yazmaya kalksam, sayfalar yetmez. Öylesine tane- tane anlatıyor ki, anlamamanız için, onun tabiriyle saf olmanız gerekiyor.  Ama ömrünün en güzel gençlik yıllarını, dişini tırnağına takarak Almanya’da harcamış. Sanıyorum ki, oralarda insan sağlığına verilen değeri çok iyi bildiğinden, buradaki ilgisizliğe adeta ateş püskürüyor.
Lafı kısa tutup, müsaadelerini istedim.  Hastanelerdeki doktor eksikliğini, kafasına öylesine takmış ki, daha odadan çıkmadan: ‘Bu söylediklerimi yaz bak, unutma!’ diye uyardı. “Tamam” diyerek ayakkabılığa doğru yöneldim ki tekrar seslendi arkamdan: ‘Yaz ha!’ Seni üzen, beni üzmüş gibidir güzel insan.  Yazmaz mıyım?

Her ikinizin de o mübarek ellerinden öpüyorum. En kısa zaman zarfında çağır beni. Unutma, sözün var. Hayatını baştan sona yazacağım senin. Tabi ki hıçkırıklarıma hâkim olabilirsem…                                                            


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI