25 Mayıs 2019

Ömer EMECAN9 Mart 2019 , Cumartesi

Ömer EMECAN

ÖTEDE ÖLÜM YOK ERENLER!..

Adana ve çevresinde Lokman Hekim efsaneleri anlatılır. Lokman Hekim, bütün hekimlerin piri, üstadıdır. Her çiçeğin, her otun özelliklerini tanır, ilaç yapar, dertlere deva bulunmuş.
Çukurova’ya gelince çevredeki bütün hastaları iyileştirmiş. Bu sefer Çukurovalılar, ölümsüz hayatın peşine düşmüşler. Kendileri için ölümsüzlük ilacını yapmasını istemişler. Lokman Hekim Çukurova’daki bütün bitkileri incelemiş. Bir gece dolaşmaktan yorgun düşmüş ve ulu bir çınarın altında uyuyakalmış.
Bir ara bir ses duymuş: “Ey Lokman, ben ölümsüz hayatın devasıyım. Bundan böyle insanlara ve hayvanlara ölüm yok!”.
Lokman Hekim, sesin geldiği bitkiye doğru yürüyüp koparmış.
Bu arada Tanrı Cebrail’e: “Yetiş Cebrail, Lokman ölümsüzlüğe çare bulursa bu insanların hali ne olur?” demiş.                                                                                                                                               Bunun üzerine Cebrail, Lokman Hekimle karşılaşmış. Cebrail: “Selamünaleyküm!” dedikten sonra Lokman’ın elindeki kitabı alıp, Ceyhan Nehri’ne atmış. Lokman da suya atlamış ama bulamamış. Yaz gelip sular çekilince, tekrar aramaya devam etmiş. Sonunda, kitabın sadece bir yaprağını, arpa tarlasında bulmuş. Bugünkü tıp biliminin, o günkü yapraktan geliştiğine inanılır.
Yörede hâlâ, efsanenin izlerine rastlanılmaktadır. Kitabın bulunduğu arpa tarlasının toprağı kutsal sayılır. Çocukların karınları ağrıdığında bu toprağı ısıtıp beze sararak çocuğun karnına koyarlar.
Lokman Hekim’in başka efsaneleri de var.Milletimiz, efsaneleriyle ve Atasözleriyle çok büyük. Her biri ayrı bir öğüt içerir. Âlim olmasak da ARİF eyler bizleri…
Yukarıda Yaradan’ın “Yetiş ya Cebrail! Lokman, ölümsüzlüğe çare bulursa, bu insanların hali ne olur?” sözündeki mükemmelliğe bakar mısınız?
İnsanların doğması, büyümesi ve yaşlanması normaldir de, iyice elden ayaktan düşmesi, kendi ihtiyaçlarını bile karşılayamaması, yakınlarının ya da devletin bakımına muhtaç, yatalak hale gelmesi..
Sayın sayabildiğiniz kadar..
İyice düşünürsek; ‘Ölümde de bir hayır varmış!’ Demekten alıkoyamayız kendimizi...
Yani ölünce hem bizler, hem de bizleri bakacak olan insanlar ve devlet bu külfetten kurtulmuş oluyor. Ancak ölümün de her konuda çare olamayacağını bilmekte yarar var. Bu dünyayı kurtarmak adına yediğimiz helaller, haramlar ve kul hakları, yakamızdan düşesi değil.
Bugün, taraftarı olduğumuz partilerin rozeti gibi, hesap günü yakamızda duracak ve bizi ele vermeye yetecektir. Yukarıda ölüp de kurtulmaktan söz etmiştik, değil mi? Ne hazindir ki! Sakarya’dakiler için de, Ankara’dakiler için de, Diyarbakır’dakiler için de; ‘Ötede ölüm yok!’ Erenler...
NOT: Evliliğe ilk adımlarını atan canım yeğenim Hilal EMECAN ile Murat ŞAHAN yeğenimi tebrik ediyor, kendilerine iki cihan saadetleri diliyorum. (Ö.E)

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI