19 Ağustos 2018

Cihan ERSÖZ9 Nisan 2018 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Papatyalar mevsimi!

Önce Ferizli Belediyesi’nde encümen seçimlerini kaybetti AKP… Üstelik çoğunlukta olmasına rağmen...
   Arkasından Karasu Belediye Meclisi’nin Nisan toplantısında olanlar oldu. Faaliyet raporu MHP ve bir kısım AKP’lilerin ret oyuyla kabul edilmedi ama katakulli yaratılıp oyların kabul yönünde çıktığı ilan edildi!
   Ah şu hınzır basın yok mu hınzır basın. Anında yerel ve ulusal gazetelerin sayfalarına düştü her iki haber…
   AKP İl Başkanlığı, tam da Afyon’da düzenlenecek olan Yerel Yönetimler İstişare Toplantısı öncesinde iki ilçe AKP’li meclis üyelerinin kulaklarını çekme ihtiyacını duymuş.
   Duyumlarımıza göre belediye başkanlarına şu veya bu şekilde kazan kaldıran meclis üyelerine, “Uslu durun, iç tartışmaları dışarıya yansıtmaktan kaçının” talimatı verilmiş. Basına demeç vermemeleri konusu da tembihatta önemli bir yer tutmuş!
   Belediye Meclisi toplantıları halka ve (hoşa gitmese de!) basına açık olduğuna göre ne yapacak AKP’li üyeler? Elbette eleştirel konuşmalar yapmayacaklar. Oylamalarda bağırlarına taş basıp belediye başkanlarının gösterdiği istikamette gözü kara tercihte bulunacaklar!
   Buna uymayanlar için gereği ifa edilecek!
   2002’de kurulan AKP’yi ilçe bazında takip eden biriyim. Eskiden aylık danışma toplantıları baştan sona basına açık yapılırdı. Toplantıya hangi milletvekilinin katılacağı günler öncesinden basına iletilirdi. Daha da ilerisini söyleyeyim. Partili bazı ilçe yöneticileri milletvekillerine veya partinin il yöneticilerine sormaya çekindikleri soruların basın temsilcileri tarafından sorulması için ricacı olurlardı.
   2010 yılına kadar böyleydi. Sonrasında sistem değişti. İlk başlarda toplantı gündemi tamamlanır tamamlanmaz basın mensupları yarı nazik bir üslupla dışarıya davet edilmeye başlandı.
   Şimdilerde ise basın, ilçedeki aylık danışma toplantılarını günler sonra partili bazı üyelerin sosyal medyadan paylaştıkları öz çekim fotolardan öğrenebiliyor!
   AKP’nin kurucularından, parti kademelerinde yöneticilik ve seçimle gelinen diğer üst düzey görevlerde yıllarca bulunmuş bir isim Ferizli ve Karasu’daki son gelişmeleri değerlendirirken şunları söylüyor:
   “Biz Milli Görüş geleneğinin temsilcileri olarak AKP’yi kurduk. Yolsuzlukları, hırsızlıkları, adaletsizlikleri, kayırmacılığı sonlandırmak ve düşünce özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmak sözlerini vermiştik. 2008, hadi diyelim 2010’a kadar bu çizgide önemli başarılara imza attık. Sonrasında durum tersine döndü. Artık partimi tanımakta güçlük çekiyorum!”
   İçeride çekilen güçlük dışarıdakilerin çektiğinden katmerli olsa gerek!
   Yıllardır AKP’yi oy yağmuruna tutmuş sokaktaki sıradan partililer de benzer şeyleri söylüyorlar.  Örneğin, 2014 yerel seçimlerinin hemen ardından Karasu’da baş gösteren Belediye Başkanı-İlçe Başkanı uyuşmazlığının yarattığı ve belediye meclisinin partili üyelerini iki parçaya ayıran görüntüyü İl Yönetimi olmak üzere Sakarya milletvekillerinin kayıtsızca izlediklerini söylemekteler.
   Partinin deyim yerindeyse kabak gibi iki, hatta üç parçaya ayrılmış görüntü vermesine üst kademelerin neden sessiz kaldığına farklı yorumlar getiriliyor.
   “Herkesin kendine göre bir hesabı var” söylemi partililerin dilinde. Kimi milletvekili, kimi belediye başkanı olma derdindeymiş.
   Bu arada olan Karasu’ya ve Ferizli’ye oluyor.
   Hesabı verilemeyen arazi satışları, usulsüz harcamalar, ağır cezalık olan ihaleler, İller Bankası’ndan kullanılan uzun vadeli milyonluk krediler ve son yıllarda hortlamış izlenimi veren Özal dönemindeki ‘Papatya’vari yaşam görüntüleri…
   Ve tüm bu olumsuzluklara karşı çıtı çıkmayan bir muhalefet!


 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI