22 Mayıs 2019

Dr.Serdar ÇAKAN14 Mart 2019 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Patates

Adapazarı sokaklarından Afyon patatesi almak, bir Adapazarlı olarak ruhuma ağır geliyor. Mikro milliyetçilik yapmıyorum. Kendi şehrimin tarım alanındaki hatalarının sonucunu sizlerle paylaşarak, sadece dertleşiyorum.
Yahu patates bu! Atıyorsun toprağa, neredeyse kendi kendine çıkıyor. Demek ki artık kimse toprağa atmıyor.
Fakat medyada son dönemde çıkan haberlere göre Afyon patatesini bile özlemek noktasına gelmişiz. Çünkü patates bile ithal tarım ürünleri listesinde ön sıralara çıkmayı başarmış! 200.000 ton patates ithalatı mı? Herhalde dalga geçiyorsunuz?
Dolar ile patates almanın ekonomiye etkilerinden bahsetmek istemiyorum. Pek sevgili büyüklerimiz, ithal patatesin Adapazarı, Afyon veya Niğde’dekinden daha ucuz olduğunu iddia ediyorlar. Türkiye’de bu işler nedense her zaman böyle oluyor!
Uçak üretmek istersiniz. Başlangıçta ölçek ekonomisi nedeniyle birim fiyatı pahalıdır. Yabancı size “bizde ucuzu var, boş ver uğraşma, üretme” der. Sonra ithalat başlar. Elli sene sonra dünya uçak endüstrisinin dışında kalmış olursunuz. Günü kurtarmanın kolaycılığı gelecek yılların heba edilmesi ile fatura edilir, hepimiz öderiz.
Bugün de aynı şey patates, mercimek, soğan için yapılıyor. Yarın, öbür gün erik, kiraz hatta ayva için yapılacaktır. Neyse! Kişisel olarak elimizden bir şey gelmiyor. Anlatsak da dinlenmiyor zaten.
Bugün konumuz ekonomik değil, biyolojik!
Düşünün biraz! Evde bir tencere mercimek çorbası pişireceksiniz. İçindeki patates Suriye’den, mercimek Meksika’dan, havuç Sırbistan’dan, soğan İran’dan, yağ Yunanistan’dan, tuz İspanya’dan…
Tencere zaten Amerikan, fırın Alman… Fakat çorbanın içindeki patates ile içinde pişirilen tencere aynı şey değil.
Patates, biyolojik canlı. Bir organizma. Muhteviyatında vitaminler, mineraller ve temel organik bileşenler var. Potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor. Ya da C vitamini… Bitmedi nişasta…
Farklı coğrafyalardan gelen farklı besin içeriklerinin, Anadolu coğrafyasında doğan, büyüyen, yaşlanan Türk insanına biyolojik etkileri nasıldır? Bu konuda bir araştırma var mıdır?
Temizlik ya da hijyen hakkında bir şey söylemiyorum. İlgili bakanlık ve müdürlükler gereken kontrolleri yapıyorlardır. Ben, biyolojiyi ilgilendiren kısmı hakkında soruyorum. Aynı tencere içine koyup kaynattığımız malzemelerin (gıdaların) dört – beş kıtanın farklı organik özelliklerini taşıdığını ve genetik olarak bizleri nasıl etkilediğini biliyor muyuz?
Bu genetik karışıklık (melezlik) özellikle çocuklarımız uzun vadede nasıl etkileyecek?
Bir coğrafyada yetişen canlı besinlerin (bitki ve hayvan) o coğrafyanın ihtiyacı olan özellikleri kapsadığı bilinen bir gerçek. Anadolu insanının ihtiyacını karşılayacak olan biyolojik elementler, Meksika topraklarında yetişen mercimek ile birebir uyumlu mudur?
Bu soruları gereksiz bulacak okuyucularım “toprak ana” veya “ata toprağı” ile “vatan” kavramlarının birbirinden bağımsız olduğunu mu düşünüyorlar?
Gıda üretiminde genetik mühendisliğinin tavan yaptığı bir devirde beka sorununa odaklanarak siyaset yapanlar biraz buna da kafa yorsalar keşke!
Unutmayalım, insanoğlu yedikleri kadardır! Sahi, bize neler yediriyorlar?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI