22 Temmuz 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ13 Mart 2019 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Popüler kültüre “dur!”

Son dönem popüler kültürü nasıl davranmamız, nasıl giyinmemiz, nasıl görünürsek hoş karşılanır beğenilir olduğumuz algısını iliklerimize kadar işlemiş durumda.
Bu yüzden terzilik ortadan kalktı mesela. Herkes belirli dünya markalarının belirlediği şekil ve renk ve desenlerde giyim kuşam sahibi. Sizin beğenileriniz, bedeniniz herkes gibi olmak zorunda mı, hayır. Ama ye kürküm ye dünyasında bunun aksini oluşturamıyoruz.
Sosyal medya evlerimizin içini şekillendirir olmuş. İnstagram evleri diye bir algı oluşmuş. Özellikle genç kuşakta üretim, düşünme, bedensel ya da zihinsel çalışma bitmiş. Onun yerine tüketim tüketim ve tüketim gelmiş. Vakit geçirdiğimiz yerler, buluşma noktalarımız AVM’ler. Gidince ne yapıyoruz, gerekli gereksiz, ihtiyacımız olup olmadığına bakmadan harcamalar. Gelmişken bunu da alayım, şunu da alayım vs.
Çok apolitik, asosyal bir dönem yetişiyor. Ruhsal açıdan sıkıntı çekmeden yetiştiği için zorluklarla psikolojik olarak mücadele edemiyor. Fiziken de bir o kadar zayıf olunduğunu düşünüyorum.
Modern dönem, insanı insan yapan düşünme, düşündüklerini fiiliyata dökerek üretme, hareket etme ve bu şekilde deşarj olma eğilimlerini elinden alıyor.
Gençlerde çıraklık, meslek sahibi olma oranı gittikçe azalıyor. Çevreye duyarlılık azalıyor. Çocuklar bağ bahçe görmeden büyüyor. Çocuklar fidanı bilgisayar oyununda dikiyor mesela. Dışarıda top oynamıyor da tabletinden oynuyor. Mahalle kavramı kalktıkça insanları belki de olumsuz davranışlarında durdurmada büyük rol oynayan toplumsal rol değişiyor. Kabuğumuza çekildikçe işler sarpa sarıyor.
Bence anne babalara bugünden sonra daha da büyük iş düşüyor. Anna- baba -öğretmen diyaloğunu asla koparmadan çocuğu bir hamur gibi şekillendirmeli. Çocukları artık bizim dönemimizdeki gibi kendi halinde yetiştirme lüksümüz yok. Kendi haline bırakıldığında maalesef internetin yalan dünyasında kapılmış, dış dünyadan kopuk, empati yeteneğinden yoksun, fiziki olarak zayıf, depresif ve mutsuz bir nesil yetişecek dolayısıyla bir neslin davranışlarını değiştirmek, sadece bir çocuğun davranışlarını eğitmek kadar kolay olmayacaktır.
Dolayısıyla herkes kendi kapısının önünü süpürürse sokak temiz kalır misali, çocukların en temel eğitim yeri olan aile ve öncelikle annelerin eğitimi devletin sosyal politikasında en önemli rolü oynamalıdır.
Çünkü bir çocuğun yetişmesi sonrasında kalabalık bir toplumun içinde yer alması için dış dünyaya salınması bahsedildiği kadar basit bir hadise olmayıp hepimizin geleceğini, hatta ve hatta devletin bekasını bile sağlamada önem arz eder.
Bu iş fizik bilimindeki kelebek etkisi gibidir. Kabaca dünyanın herhangi bir yerindeki bir kelebeğin kanat çırpışı öngörülemeyen ve büyük sonuçlar doğurabilir.
Özellikle popüler kültüre karşı kendimizi ve çevremizi korumaya çalışarak, olabildiğince özümüze dönük yaşamaya çalışıp bu konuda küçük de olsa bazı farkındalıklar oluşturmanın hepimiz için önemli olduğunu düşünüyorum. Herkes kendi kapısının önünden başlarsa bunu gören komşular da çıkıp belki biraz temizliğe girişir, ne dersiniz?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI