15 Ağustos 2018

Mustafa Ali AYKOL11 Mayıs 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Popülist söylemlerin zararını biz ödeyeceğiz

Türkiye, tarihi açıdan da ele alındığında obur bir bürokrasiye sahip. Devlet, korkunç derecede büyümüş, her yere ve her şeye elini atmış durumda.  Bu durum, ülkenin yönetilmesini zorlaştırıp sorunların çözülmesini engellediği gibi, aynı zamanda vatandaşların cebini de yakmakta. Zira, devletin böylesine genişlemesi demek, aynı zamanda bir bürokratlar ordusunun kurulması anlamına gelir. Bu bürokratların ömür boyu maaşlarını ve emekli maaşlarını vatandaşlar emekleriyle kazandıkları paralarla öder.
Bürokrasi tümden zararlı ve yok edilmesi gereken bir şey mi peki? Buna evet demek, çok iddialı ve altının doldurulması gereken bir cevap olurdu. Zira bu, bizi devletsiz toplum ideallerine götürür. Ama konumuz bu değil. Ben bu soruya, bürokrasi olmalı fakat Türkiye'deki kadar geniş olmamalı cevabını veririm.
Türkiye'deki gibi her seçim öncesinde hükümetin gereksiz yere binlerce insanı kadroya aldığı, muhalefetin ise bunu eleştirmek yerine eğer iktidara gelirlerse daha fazla kişiyi devlet kadrosuna alacağını vaat ettiği bir sistemde devletin bu kadar hantallaşmasına pek de şaşırmamak gerek doğrusu.  Daha önceki yazılarımda da sıkça ele aldım, devlet eliyle kamuya gereğinden fazla şişirme kadro alınması; işsizliği artırır, ülkenin gelişmesini engeller ve vatandaşın cebini yakar. Oysa Türkiye'de "Devlete sırtını yaslamak" diye bir tabir var. Bu tabir, Dünya'nın hiçbir yerinde yok, sadece bize mahsus. Çünkü bizim ülkemizde bir kere memur olduktan sonra, ölene kadar müreffeh bir hayat sürmenizin önü açılıyor, siz ne yaparsanız yapın.
Birçok insan bunda kötü olan ne var diye düşünebilir. Zamanında asgari ücretin devlet eliyle belirlenmesini ve artırılmasını eleştirdiğim yazıya da böyle tepkiler gelmişti. O zaman demiştim ki; asgari ücretin devlet eliyle artırılması enflasyona sebep olur ve bu da örneğin 1 liraya aldığımız ekmeği 2 liraya almamızı beraberinde getirir. Şimdi dönüp marketlerdeki, bakkallardaki, fırınlardaki fiyatlara bakın ve 3 yıl öncesi ile kıyaslayın.
        Devlete kadro vaadinin yanı sıra, bir de emeklilere, öğrencilere sırf oy için para dağıtma hastalığı var Türkiye'de. Bunu hükümet yapıyor, muhalefet daha fazlasını yapmayı vaat ediyor. Zaten çok da iyi durumda olmayan ekonomimizi iyi duruma getirecek bir proje yerine, ekonomiyi daha da batıracak olan adımlar atılıyor ya da vaat ediliyor.
      Unutulmaması gerekir ki; devletlerin, kendi vatandaşlarından aldığı paralar dışında bir geliri yoktur.  Yani devletin size lütuf olarak sunduğu her şey aslında sizden çok daha fazla şekilde çıkmıştır.
Popülizm uğruna, ülkeyi büyük bir çukura sürüklemeye kimsenin hakkı yok. Bu konuda hükümet de muhalefet de sağduyulu olmalı ve ekonomiyi kötüye sürükleyecek vaatler/adımlar yerine, vatandaşın nefes almasını sağlayacak, piyasa ekonomisinin çarklarını özgür bırakacak, iç ve dış yatırımı çekerek işsizliği, fakirliği azaltacak adımlar atılmalı. Bu yapılırken, hantal durumda olan devletin sırtındaki yüklerden kurtarılması da gerekir.  Örneğin geçtiğimiz haftalarda bahsettiğim, "gereksiz" bakanlıkların kapatılması ya da müsteşarlık düzeyine indirilmesi, memur sayısının azaltıması, ya da en azından gereksiz yere artırılmaması (!).
    Ben genç bir seçmen olarak, ne bana sebepsiz yere burs verilmesini, ne borçlarımın silinmesini ne de başka bir şeyin olmasını istemiyorum.  Kim devletten borç aldıysa, onu da ben vergilerimle ödemek istemiyorum.  Popülizmin değil, sağduyunun  ve aklın kazanmasını istiyorum. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI