19 Haziran 2019

Dr.Serdar ÇAKAN21 Şubat 2019 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Problemler Kürek Kürek

Geçen hafta siyaset yazmak istemediğimi yazmıştım. “Ne yazacaksın” diye soruyorlar? Sakarya’da konu çok! Çünkü problem çok, tabiri caizse; kürek kürek…
Eğitim mesela: Okul alt yapılarından öğretmen ve öğrenci ilişkisine kadar, toplam kalite yönetiminden okul çeşitliliğine, eğitimin sanayi ihtiyaçlarını karşılamasına kadar onlarca problem. Bu şehirde velilerin gözle görülür bir eğitim endişesi var. Fakat bu endişeyi sömüren onlarca kişi ve kurum olduğu konuşuluyor. Girişi sınava bağlı okulların sayısı ve kapasitesi az olduğundan öğrencileri birçok açmaz bekliyor. Üstüne meslek kazandırmaya yönelik çalışmalar yetersiz kalınca başarılı olan öğrenciler soluğu başka şehirlerdeki okullarda alıyor.
Sağlık mesela: Mevcut devlet hastanelerinin yetersizliği malım. Çocuk hastanesin halini giden, çeken biliyor. Doktorlar canla başla çalışıyorlar ama nereye kadar. Yoğun bakıma muhtaç olursanız yandınız! Hastalar, teknik imkanlar yüzünden mecburen Bolu, Düzce, Yalova, Kocaeli, İstanbul’daki hastanelere sevk ediliyor. Araştırma Hastanesi, günün her saatinde panayır alanı gibi, iğne atsan yere düşmüyor. Randevu dert, poliklinik başka dert… Sakarya’da hasta olmak, bir tam günü hastane koridorlarında beklemek demek. Görüntüleme cihazları için randevular haftalar sonraya verilebiliyor.
Ticaret mesela: Bu şehirde ticaretle uğraşanlar öz sermaye sıkıntısı çekiyor. Kredi batağına saplanan yüzlercesi var. Şehir ticaret hayatı gelişmiyor. Geleneksel mekanlar kan kaybediyor. Çark caddesine çıkın, bakın; tavuk dönerci, telefoncu ve ucuz tekstilci… Başka yok! Anormal yüksek kiralar, vergi yüküyle birleşince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. AVM’ler ve günlük işporta pazarları nedeniyle, şehir dışından gelen ticaret erbapları her hafta milyonlarca lirayı alıp şehir dışına götürüyorlar. Karşılığında bıraktıkları üç beş kuruş tezgâh parası…
Sanayi mesela: Yıllardır büyük fabrikalar açılmıyor. Mevcut olanların üretim ve ihracat kapasitesi yetersiz. Toyota’yı çıkar, Sakarya’nın ihracatı doğu illerinden bile daha az. Ücretler düşük, tesis başına çalışan sayısı sınırlı. Teknolojik devrim hayal, bırakın dünya markasını Türkiye çapında markalaşma çabaları bile yetersiz. Önümüzdeki 5 yıl içinde büyümeyi düşünen bir sanayici bulabilirseniz onu pamuklara sarıp saklamamız lazım.
Tarım mesela: Topraklar ekilmiyor. Eken de zaten para kazanamıyor. İstanbul’a sebze – meyve Antalya’dan, Bursa’dan, Balıkesir’den gidiyor ama en yakın olan biz gönderemiyoruz. Ayvacılar, fındıkçılar, lahanacılar ağlıyor. 40 kuruşluk mısır, tarlalar boş kalmasın diye ekiliyor. Patates, eksiden Adapazarlı imiş. Şimdi artık Afyonlu. Adapazarı sokaklarında Afyon patatesi almak zorunda kalan bir hemşeriniz olarak başka ne anlatsam boş! Tavuk çiftlikleri fason üretim yapıyor, yılda dört tur yapıyorlar, kalan para 20.000 TL. Küçükbaş hayvancılık yok, büyükbaş hayvancılık ise ahırlardaki 10 – 15 hayvan ile Ramazan ayına endeksli…
Mülteciler mesela: Sakarya’da yaklaşık 35.000 yabancı var. Yarıdan fazlası Suriyeli. Devleti ilgili kurumları problemi yönetmeye çalışıyor ama kim nerede, ne yapıyor takip etmek zor. Ucuz işçi olarak iş bulanlara yakın dönemde kendi ticarethanelerini açanlar eklendi. Ne alıyorlar ne satıyorlar ne yapıyorlar belli değil. Şehrin belli bölgelerinde yoğunlaşıyorlar. Adapazarı’nın tarihi mahallelerinin çehresi değişiyor. Gençleri özellikle lise eğitiminden kaçıyor. Ya evleniyorlar ya çalışmaya çalışıyorlar.
Başka neler var?
2000’den fazla yapı stoku var, otopark sorunu var, yeşil alan darlığı var, trafik keşmekeşliği var, sanatçı ve sporcu yetersizliği var, terse göç var, devlet dairelerinin şehirden uzak olması var, yetersiz adliye binası var, STK’ların etkisizliği var, yerel gazetelerin tarafgirlikleri var, turizm imkanlarının kısıtlılıkları var, DEPREM riski var.
Şimdi biz belediye başkanı seçecekmişiz de o da gelip bunları halledecekmiş. Seçim bakalım. Haydi selametle…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI