19 Ağustos 2018

Beytullah ÖNCE6 Haziran 2018 , Çarşamba

Beytullah ÖNCE

Ramazan’ın eşitliği, düzenin adaletsizliği

Ramazan ayında insan, iman ettiği kudretin emrini yerine getirir.
Bedenini aç ve susuz bırakarak nefsini terbiye eder.
İlk bakışta bu, inananların açlıkta eşitlendiği bir zaman zarfıdır.
Daha dikkatli bakıldığında ise bu eşitliğin, sadece Ramazan’a has kılınmamasının gerekliliği fark edilir.
Mesele, sadece açlıkta değil toklukta da eşitlenmektir.
Yeryüzü nimetlerinin adil paylaşımıdır, hakça bölüşümüdür.
Şayet sabahtan akşama geçen süre bizi açlıkta eşitlerken, susuzlukta eşitlerken; akşam ezanıyla oturduğumuz sofralar eşitsizliği yansıtıyorsa, orada bir sorun var demektir.
Gün boyu aç kalarak yokluğun halini gören bedenler, akşam olduğunda aynı varlığın halini yaşamıyorsa, Ramazan’ın ruhu hayatımızı kuşatamamış demektir.
İftar sofrasına koyulan nimetlerin dağılımında adaletsizlik varsa, orada kurulu düzeninin insanın kulluğuna halel getirdiği bir şirk var demektir.
Şirkten de büyük günah, öğrendiğim kadarıyla yoktur.
Neden?
Şirk, tek olan Allah’ın ilahlığına meydan okumadır, kulu kendisine kul etmektir.
Başka bir deyişle de şirk, beşerin ilahlık iddiasıdır, aşabileceği son haddir, ötesi yoktur.
Bugün, dünya düzeni, kula kulluğu kural haline getirerek işlemektedir.
Bu küresel sisteme entegre olan tüm devletler, şirketler ve siyasetler, bir taraftan yeryüzünde kendi tahakkümünü kurarak kaynakların ve emeklerin sömürülmesi suretiyle insanı acziyet içinde bırakır ve onu teslim alır, kuşatır; diğer taraftan da çözümü yine kendisinde gibi sunarak, bir bakıma kendini hem gazap, hem de rahmet merci gibi kabul ettirir.
Yani Allah’ın sıfatlarını üzerine alma iddiası taşır.
Bu düpedüz azgınlık olabilir, lakin mevcut küresel dünya düzeninde kural budur.
Ramazan, işte bu kuralın bozulması gerektiğini hatırlatır bize.
Allah’ın tüm insanların, yeryüzü nimetlerinden eşit şekilde yararlanmasını arzulamasına karşı, bu nimetleri güç ile, zor ile, makam ya da mevki ile kendi hanesine yazan, kendisi için biriktiren, yığdıkça yığan bir istikbar vardır ve Ramazan, işte bu azgınlığa “dur” dememiz gerektiğini gösterir.
İnsanların yeryüzü sofrasında eşitlenmesi; böyle bir eşitlikte, kimsenin bir başkasına kul, köle olmadığı bir özgürlüğün tesis edilmesi mesajını verir.
Bugün, her şey gibi, Ramazan’ın temel mesajları da gölgelenmektedir.
Orucun anlamı unutulmaktadır.
Mesele açlığın ve susuzluğun ardından sofraya kurulmakla sınırlandırılmaktadır.
Üstüne de şenlik havası estirilmekte, böylece Ramazan’ın insanlar arasında sosyal adaletin tesis edilmesine yönelik mesajları da gözlerden uzağa kaçırabilmektedir.
Oysa Ramazan ayında en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, bedenimizle birlikte ruhumuzu da arındırmaktır; bunun için de insanlığın ruhunu örseleyen ifsad ve zulüm kaynaklarının kurutulması gerektiğini anlamaktır.
Ramazan’ı bir anlama ayı olmaktan çıkarıp, eğlenceye dönüştürmek; dinin, kurulu düzenin devamını sağlayan bir harca dönüştürülmesi demektir.
Bu harcın kimseye hayrı olmayacaktır.
İnsanı insana kul eden dünya düzenindeki eşitsizlikleri, adaletsizlikleri gözümüzden kaçırmak üzere geçirilen Ramazan ayından insanlık için de bir kurtuluş daveti çıkmayacaktır.
Oysa bizim bir esenlik mesajına ihtiyacımız vardır.
Adaletsizliklerin, zulümlerin, haksızlıkların, açlıkların, yoksullukların, yurtsuzlukların her geçen gün arttığı bir dünyada, insanların açlıkta da toklukta da eşitlenmesi gerektiği fikrinin hayatiyet kazandığını görmeye ihtiyacımız vardır.
Ramazan, bunun için ağzımızı kapatırken, gözümüzü açmamıza vesile olmalıdır.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.

Sizden Gelenler

Tarih : 23 Haziran 2018 , Cumartesi

okan ayık

ADA TRENİMİZİ şehir merkezinden kovan, 130 yıllık büyük ulaşım hizmetinden bizi mahrum eden, Yenikent'i ilçe yapmayan, belediyelerinde lüks ve israfa engel olmayan, 15 Yıldır Sakarya'ya tek fabrika açmayan, şeker fabrikalarını ve devletin tüm varlığını satan, 450 milyar dolar dış borç yapan, sıfır sorunu hep sorun yapan, zinayı, domuz etini, eşcinselliği serbes bırakan, idamı kaldıran, Irak, Suriye, Mısır, Libya, Yemen ve filistin de hiç bir şey yapmayıp, oyuna alet olan, tarımı, hayvancılığı bitiren, samanı bile ithal eden bir yönetime oy vermeyeceğiz.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI