17 Temmuz 2019

Mustafa Ali AYKOL5 Ekim 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Rezilliğin bini bir para

 Açık ve net yazacağım. Çünkü insanların çok muzdarip olduğu bir konu bu.
Haber izleyemez oldum. Aslında uzun bir zamandır öyleyim. Özellikle de akşam kuşaklarına hiç tahammülüm yok. Birkaç saygın (lığı kaldıysa) haber kanalı dışında, diğer bütün kanallar hükümetin politikası doğrultusunda piyasaya savaş açmış durumda şimdilerde. Neymiş, stokçular varmış, neymiş ürünlere zam gereksiz yapılıyormuş, fırsatçılık yapılıyormuş falan.
Kimse kusura bakmasın.
İsteyen, istediği ürünü istediği şekilde satar, ya da bekletir. Devlet de buna ka-rı-şa-maz. 1 liralık bir ürünü satıcı isterse 100 liraya satmaya çalışır.
Piyasa zaten buna izin vermez fakat buna rağmen yine de devlet ka-rı-şa-maz.
Elektriğe, doğalgaza, su faturasına, köprülere, geçişlere her geçen gün zam gelirken, bu zamlar devlet tarafından yapılıyorken de kimse özel sektörü düşman etmeye ve bu sayede hedef şaşırtmaya ça-lı-şa-maz.
Devlet bünyesinde bulunan en gereksiz kurum, zabıtalık kurumudur. Bu süreçte marketlere fiyat değişimi var mı diye teftişe gönderilen zabıtalar, esnafın halinden ve piyasanın şartlarından an-la-ya-maz.
En iyi kim mi anlar? Elbette, bu sıkıntıları çekenler anlar.
    Emeklilikte yaşa takılma meselesi
Bir süredir emeklilikte yaşa takılanların emekli edilmesi gündemde. Bu konuda büyük bir haksızlık söz konusu. Erken emeklilik meselesini ülke gündemine ilk olarak MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem getirdi. Erdem, yaptığı açıklamada, meclise sunduğu kanun teklifinin Genel Başkan Devlet Bahçeli tarafından istendiğini vurguladı. Erdem’in ardından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sundu.
Tekliflerin ortak noktası, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların 20, erkeklerin 25 yıl sigortalılık süresi ve 5.000 gün prim ödeme koşulunu yerine getirmeleri halinde yaşı beklemeden emekli olmaları yönünde.
Emeklilikte yaşa takılanlara yönelik yasa teklifi veren CHP’nin 144, MHP’nin 50, İYİ Parti’nin 41 milletvekili bulunuyor. Teklife destek vereceğini açıklayan HDP de Meclis’te 67 milletvekili ile temsil ediliyor. Böylece, teklifi destekleyen partilerin toplam oyu 302’ye ulaşarak, yasanın meclisten kabul edilerek geçmesi için gerekli çoğunluğu sağlıyor.
5510 sayılı Kanun ile yürürlükten kaldırılmış bulunan sosyal güvenlik kanunları hükümlerine göre gereken sigortalılık süresi, hizmet süresi ve prim gün sayısı koşulunu yerine getirenlerin yaşı beklemeksizin emekli edilmeleri öngörülüyor.
Ben, kişisel olarak emeklilik müessesinin kendisi ile kavgalıyım. Buna rağmen, ortada bir haksızlık, bir ayrımcılık söz konusu. Bunun kaldırılabilmesi için, oluyorsa hükümetin desteği ile, olmuyorsa geri kalan partilerin ortak adımı ile bu kanun meclisten geçirilmeli. Hükümet destek versin ya da vermesin, geri kalan partilerin ortak bir noktada buluşup bir karar verebilmesi de sıkıntılı durumda olan demokrasimiz için iyi bir ilaç olabilir.
    McKinsey anlaşması üzerine
Haftanın en çok tartışılan konularından biri şüphesiz ki 2 hafta önce açıklanan Yeni Ekonomik Program kapsamında maliyetleri düşürmek ve gelirleri artırmak için kurulması öngörülen Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi'nin çalışmaları için dünyanın önde gelen danışmanlık firması McKinsey ile anlaşma sağlanması oldu. 
Bu konuda birçok eleştiri yapıldı. Ben aynı kanaatte değilim. Eminim ki, şu anda Türkiye ekonomisinde söz sahibi olanlardan daha çok faydası dokunacaktır bu Amerikalı şirketin bize. Yine de insan sormadan edemiyor; Bu işi yapacak nitelikte bir bakanımız ve kadrosu yok muydu? Böyle bir destek alınacaksa, Türkiye'de birbirinden değerli iktisatçıları alıp bir ekip yapmak dururken, yabancı bir firmaya hele ki böyle bir kriz döneminde dolarlar akıtmak ne kadar doğru?
Hükümetin, ekonomi konusunda eksik olduğunu görmüş olması ve bu konuda profesyonel destek alacak olması her şeye rağmen olumlu. Fakat bu sürecin çok daha şeffaf olması gerekmekte.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI