21 Ekim 2018

Ömer EMECAN25 Kasım 2017 , Cumartesi

Ömer EMECAN

Rıza Sarraf ve Gafletimiz

“Her işin bir ığrıbı var” derdi rahmetli dedem. Ben o sözü: “Her işin bir yolu yordamı, yapılış şekli ve kolayı vardır” şeklinde anlardım.
Bir de KocaAli eşrafından, rahmetli Ahmet KARA Amcanın sözü aklıma geldi yine: ”Her zor işin, 7 türlü kolayı var” derdi o da.. Hiçbir zaman ve hiçbir konuda ümitsizliğe kapılmama adına, çok hoşuma giden bir sözdür.
Ülkeler arasındaki ilişkiler, tamamen karşılıklı menfaate dayalıdır. Bu ilişkiler devam ederken, arkadan dolanmalar, arka kapı diplomasisi gibi çeşitli varyasyonlar da yapılır.
Mesleki eğitimlerde hocalığımızı yapan Ekonomist, Sayın Prof. Dr. Emre ALKİN Bey’in bir sözüne yer vererek konumuza devam edelim: “Piyasada faaliyetini sürdüren her şirket gibi, devletler de diğer devletlerin, bütün faaliyetlerini projektör altına alıp, bütün adımlarını ona göre atmalıdır. Yoksa yarışta saf dışı kalır”
Konunun daha net bir şekilde anlaşılmasını temin maksadıyla, yöresel ve milli ürünümüz olan fındıktan örnek verelim.  Hemen- hemen her yıl, fındıktaki varyasyonlar, istikrarlı bir fiyat oluşmasına imkân sağlamadığı gibi, çeşitli ülkelerin aflatoksin ve başka ülkelerdeki alternatif fındık dikimi konularıyla fındık fiyatlarını baskı altına almakta, hem ülkemize ve hem de müstahsile büyük zararlar vermektedirler.                                               
Dünyanın en büyük fındık istihsal eden ülkesi olmamıza rağmen, böylesi varyasyonlar, karşı ataklarla bertaraf edilemeyince, çok büyük ekonomik savrulmalarımızın önü alınamıyor.
Bunun en büyük etkenlerinden biri, ülkeler arasındaki ticaret ve ilişkilerde, ümmet, İslâm ve Müslüman kavramlarını ön planda tutmamızdır. Bunun, Müslüman olmayan ülkeleri rahatsız etmesi bir yana, İslâm Ülkelerinde bu güne kadar pek de karşılığı olmamıştır. Merak edenlere, son 15 yıl içinde bizden hangi İslâm ülkesinin ne kadar fındık aldığını, ondan önceki seneler için ise yine ne kadar aldıklarını araştırıp, karşılaştırmalarını öneririz. Bir önerimiz de, Hristiyan olan ABD ile yine Hristiyan olan Rusya arasındaki ilişkilerde dini inançları ön planda tutup tutmamalarını araştırmaları yönünde olacaktır. Son 300 yılda 300’den fazla icat yapılmıştır. Yanlış bilmiyorsam, bir Pakistanlı, bir Mısırlı ve en son olarak da Prof. Dr. Sayın Aziz SANCAR Bey’in toplam 3 adet icadı vardır. 300’e karşı sadece 3 icat. Elin gavurları icat üstüne icatlar yaparken, bizler eğitim, bilim ve teknolojiye ağırlık vermekten ziyade, alnı secdeli, İslâm’ı iyi yaşayan nesiller yetiştirmenin peşinde olmuş, gelişmiş dünya ülkeleriyle aramızdaki makasları alabildiğince açmak gibi bir gafletin içine düşmüşüz.                                             
Sanıyorum geçenlerde de örnek vermiştim. Bağımızda bahçemizde, alnı secdeli insanlarımızın binlerce zahmet çekerek topladığı bir traktör kasası elma ya da armudu, yine bin bir zahmetle satıp, karşılığında sadece 1 adet cep telefonu alması bile, bizim jetonlarımızı hâlâ düşürememiştir.                                                
Şimdi de tutmuş: “ Ya Rıza Sarraf, bizi sıkıntıya sokacak ifadeler verirse, kesilecek cezaları Türkiye olarak nasıl ödeyeceğiz?” diye yanıp yakılıyoruz.                                             
Şimdi vidanım elverse, Ümmet, İslâm Ülkeleri ve Müslüman kardeşleriniz yardım etsinler de görelim, diyeceğim de..                                             
Ne demişti rahmetli dedem ve rahmetli Ahmet KARA Amca?


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI