16 Haziran 2019

Mert ATALAY4 Ocak 2019 , Cuma

Mert ATALAY

Sakarya Bisiklet Evi

Takvimler artık 2019’u gösteriyor. Zaman da ömür de gelip geçiyor. Esasında vakit olgusu, bizden bağımsız olmasına rağmen ona saat, gün, ay, yıl isimleri vererek takip edilebilir kılıyoruz. Bu düşüncelere, Bisiklet Evinde misafir ettiğimiz gezginlerin misafir defterine yazdıkları mektuplarını okurken dalıyorum. Geçmişten bugüne dünyanın her köşesinden ağırladığımız gezginlerin notlarını okurken…
Yaklaşık yedi yıldır hafta içleri kısa akşam turlarında, hafta sonu ise keyifli bisiklet turlarında buluşuyoruz. Bu buluşmaları Kent Park ve yine merkezi alanlardaki kafelerde yapar sonrasında yola çıkardık. Ailemiz gün geçtikçe büyüdü. Mekanlara sığamaz olduk. Türkiye’de 70 il ve ilçede temsilciliği bulunan tek ulusal bisiklet derneğinin temsilciliği konumundan, Sakarya Şubesi süreci başlayınca kendimize bir ofis bulmak istedik.
Hakikatte hayalimiz, bir kompleks halinde kullanabileceğimiz, hep birlikte oturup zaman geçirebileceğimiz bir mekandı. Çünkü kalabalığız ve bunu doğru şekilde geliştirecek alanımızın olması çok önemli. Bisiklet ile ilgili sivil toplum kuruluşlarına birçok ilde yer sağlandığını, destek verildiğini gördük. Bu anlamda Sakarya’da iki kurumla da görüştük,  farklı alanlar için projeler sunduk, talep ettik. Bir süre bekledik fakat o dönem, sağ olsunlar, olumlu ya da olumsuz dönüş bile alamadık.
Bir gün tek katlı, müstakil bir evi görünce, biz burayı adam ederiz diyerek başladık çalışmaya. İşi çoktu. Serdivan’daki evimizi Nisan’da tadilata bir başladık Ağustos ayına kadar tabandan tavana, kapısından penceresine, boyasından eşyalarına kadar imece usulü düzenledik. El birliğiyle meydana getirdiğimiz Bisiklet Evimizin 4 Ağustos 2017’te açılışını yaparak şehrimizdeki tüm bisikletlilere ve bisikletli gezginlere ücretsiz hizmete başladık. Evimizde şimdiye kadar sayısız defa buluştuk ve sayısız kişi uğradı, çayımızı içti.
İşte bu köşenin başında söylediğim gibi zaman gelip, geçiyor. Evimizde bir yıldan fazla bir vakti geride bıraktık.  İsviçre, İspanya, Hollanda, Almanya, Avustralya, Güney Kore, Malezya, Sırbistan ve daha birçok ülkeden misafirlerimiz oldu. Türkiye’den de onlarca gezgini ağırladık. Yolculuklarına ortak olduk. Şimdiye kadar 60’a yakın bisikletli gezgin, bisiklet evimizde konakladı. Misafir etmenin verdiği tüm gereklilikleri de yerine getirmeye çalıştık, çalışıyoruz.
Onlar da, şu an dünyada en önemli tanıtım şekli olan, kişisel sosyal medya sayfalarında, blog ve sitelerinde Sakarya’dan övgüyle bahsediyorlar. Bisiklet Evi fikrinin tüm Dünyaya yayılması gerektiğini söylüyorlar. Konumu ve kendine özgü yapısıyla Sakarya Bisiklet Evi benzeri bir yeri gören yok. Bunu biz değil, hemen hepsiyle yakından ilgilenme şansı bulduğum, ağırladığımız misafirlerimiz söylüyor. Türkiye’ye karşı büyük önyargılar ile geliyorlar. Bizimle yaşadıkça şaşırıyorlar. Kültüre, modernliğe, bu oluşuma ve en önemlisi paylaşım ortamına şaşırıyorlar.
Bisikletli gezginler haricinde Evimizde birçok farklı konuda etkinlikler de düzenliyoruz. Çay, kahve buluşmaları, kış akşamlarında mandalina, portakal akşamları, puzzle akşamları, kitap okuma akşamları, kitap kulübümüzün toplantıları, diğer grup ve dernekler ile fikir alış verişleri için görüşmeler ve daha birçok konuda bir araya geliyoruz. Sizleri de çayımızı, kahvemizi içmeye bekleriz.
Burada, güzel günlerimiz kadar kötü günlerimizi de paylaşıyoruz. Yıllardır birlikte sürdüğümüz, birbirimize emeğimiz olan, birçok anımız bulunan Ozan Çetin kardeşimizi önceki gün ebediyete uğurladık. Aramızdan ansız ayrılışına ne desek az… O’nu unutturmamak için Bisiklet Evimizin oturma odasına Ozan Çetin’in adını verme kararını aldık.
Ozan’ın hep gülen yüzünü, saygılı ve efendi duruşunu, üretken ruhunu hiçbir zaman unutmayacağız. Rabbim cennetiyle müjdelesin, ruhun şad, mekanın cennet olsun…

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI