20 Ağustos 2018

Beytullah ÖNCE11 Şubat 2018 , Pazar

Beytullah ÖNCE

Sakarya’da eğitime farklı bir pencere: erkenSTEM Projesi

Bugün 11 Şubat.
Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü.
İnsanlar arasında bilgiye, öğrenmeye ve bilime yönelik ilginin, ihtiyacın ayrımsız bir şekilde karşılanması gerektiğini hatırlatan bir gün.
Ayrımın sadece cinsiyet bağlamında değil, sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda da gerçekleşmemesi gerektiğini vurgulamak gerekiyor.
Belki tam da bu noktada, çocuklarımızı, kamu okullarında ama şablonik kamu eğitiminin ötesinde bir anlayışla tanıştıran bir süreçten bahsetmek anlamlı olacak.
Sakarya’da geçen dönem başlayan güzel bir proje bu.
Alışageldiğimiz işlerin dışında, amacına doğrudan hizmet eden, anlamlı, değerli bir çalışma.
En başından beri titizlikle planlanmış ve katılımcıların özverisiyle etkisi dalda dalga yayılan bir süreç.
“STEM ile Yaşam Becerileri/erken STEM” başlığı taşıyan söz konusu proje, çocuklarımızı 21. Yüzyıl becerileriyle erkenden tanışmalarını ve öğretim programlarındaki kazanımları, yaşayarak deneyimleyerek öğrenmelerini amaçlıyor.
Projeye adını veren STEM, aslında dört önemli disiplinin İngilizce kısaltması.
Türkçe’ye “FeTeMM” diye uyarlanmış bir eğitim anlayışı.
Bu anlayışı şekillendiren temel alanlar ise Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik.
STEM eğitimi, en temelde, çocukların bilimsel düşünme ve sorgulama becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor.
Böyle bir eğitim anlayışıyla yetişen çocukların; analitik ve eleştirel düşünme becerilerine sahip olmaları, yaratıcı, sorgulayıcı, üretken, çözüm odaklı ve iş birliği içinde çalışabilen bireyler olmaları hedefleniyor.
Ezberden ziyade anlama öne çıkıyor.
Bilgiyi zihinde depolama yerine işlemek; özümsemek, felsefesini anlamak ve hatta felsefe yapmak gerekiyor.
erkenSTEM projesi de tüm bu amaçlara hizmet ederek, çocuklarımızın nitelikli eğitim ihtiyacını, zengin bir deneyim sunarak karşılamak üzere planlandı.
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlattığı ve Sakarya Üniversitesi, Uğur Okulları ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin eğitim desteği verdiği projenin yürütülmesinde, koordinatör Zeliyha Çelik’in emeği ise kesinlikle yadsınamaz.
Proje, kasım ayında gerçekleştirilen beş günlük bir çalıştay programı ile uygulama safhasına geçmiş vaziyette.
Başlangıç itibariyle şehrimizden 90 öğretmenin yararlandığı eğitimde, öncelikle okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine, STEM eğitimin mantığı ve işleyişi, atölye çalışmalarında uygulamalı olarak aktarıldı.
Böylece öğretmenlerimiz ve okullarımız için, klasik müfredat çalışmalarının dışında yürütülebilecek başka türlü bir eğitim için yeni, farklı bir pencere açıldı.
Şimdi o pencereden, çocuklarımız başka dünyalara da bakabileceklerini görüyorlar.
Ne demişti Küçük Prens’in yazarı?
“İnsanlara gemi yaptırmanın yolu marangozluk öğretip görev ve programlar vermek değil, engin denizlerin özlemini aşılamaktır.”
İşte şu anda, öğretmenlerimiz, küçücük çocukları öğrenme deryasında yol alıp, engin ufukları aşabilecekleri gemileri yapabilecekleri şekilde eğitiyorlar.
Onlara, soru sormayı, soruların peşinden gitmeyi, merak etmeyi, ilgi duyması, öğrenme isteğini aşılıyorlar.
Bu aşının tutacağına inanıyorum; çünkü öğrencilerin yaptıkları çalışmalar, ilk ürünlerini vermeye başladı bile.
Okul duvarlarını aşan, hayata dokunan ve gerçek hayattan beslenen ve onları geleceğin hayatına hazırlayan faaliyetler neticesinde ortaya çıkan bu sonuçların başarısı, öğrencilerin gözlerindeki öğrenme ışıltılarından da, onlara bu öğrenme yolculuğunda rehberlik eden öğretmenlerimizin anlamlı bir sürecin parçası olduklarını hissettiklerini gösteren o üstün gayretlerinden de anlaşılabiliyor.
Bunu iyi bir başlangıç saymalı ama kesinlikle yarıda bırakmamalıyız.
Nitekim proje de, böyle bir devamlılığı sağlayacak şekilde planlanmış vaziyette.
Süre itibariyle sona erdiğinde, şehrimizde yaklaşık 5000 öğretmenin erkenSTEM eğitiminden faydalanmış olması öngörülüyor.
Fakat süreci deneyimleyen öğretmenlerimize, atölye çalışmalarının dışında da sürekli sağlanan destekle, materyallerle ve titizlikle yürütülen süreç takibiyle; bu etkinin hem kalıcı olacağı hem de süreklilik arz edeceği rahatlıkla görülebiliyor.
Eğitime mahiyet kazandıran, öğrenmeyi ihtiyaca dönüştüren ve bu süreci zenginleştiren çalışmalara her alanda ve her gün artan oranda ihtiyaç duyduğumuz kesin.
Böyle güzel işlerin artarak devam etmesi temennisiyle; emeği geçen, katkısı olan, destek veren herkese, çocuklarımız adına teşekkür edelim.

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI