20 Eylül 2018

Şerif SARI29 Kasım 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Sakarya’da “niyetler nasıl gerçeğe” dönüşür? 


Toplumumuzda “niyet etmek” diye bir deyim vardır. 
Bu deyim dini vecibeler yerine getirilerken ve herhangi bir işe başlarken de, bu topraklarda sıklıkla kullanılır. 

Geçtiğimiz haftalarda “valilik makamı, ilde basın mensuplarının katılımıyla turizm” başta olmak üzere, ilin sorunlarıyla ilgili bir toplantı düzenlediğini biliyoruz. Yapılan toplantıda başta yatırımlar olmak üzere, tanıtım dâhil, bazı konularda beyin jimnastiği yapıldığı okuduğumuz haberlerde anlaşılıyor.  
Sakarya’mızda turizm dendiğinde akla hemen “farklı yatırım ve tanıtım konuları” gündeme gelmemesi her ne kadar doğal ve önemliyse de, daha çözmemiz gereken basit sorunlarımız olduğu kanaatindeyim.

Bu sorunların başında şehrin farklı bölgelerinde hizmet veren “terminal, gar, toplu taşım araçları gibi” aktarma noktalarında insanların mecburen yararlandığı ortak kullanım noktalarının temizliği gelmektedir.


Temizlik başta olmak üzere, ilimizde verilen hizmetler maalesef yetersiz!..Arifeye ilçemizde hizmet veren, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi Terminalini” sıklıkla kullanmaktayım.
Terminal esnaflarının bazılarının davranışları dâhil bazı konularda yaşanan sorunlar, turizmi ön plana çıkartılmak isteyen ilimize yakışmamaktadır. 

Bir ülkenin olduğu gibi, bir ilinde ilk aynası ziyaretçilerin sıklıkla kullandıkları terminaller, aktarım istasyonları olduğunu bilmeliyiz.
Terminal gibi insanların sıklıkla kullandıkları alanların her türlü temizliği, bir ilin turizme bakış açışının hatta samimiyet göstergelerinin başında gelmektedir. 
Yıllardır olduğu gibi yakın geçmişte Sayın vali ve diğer seçilmiş ve atanmış sorumluların masa başında yaptıkları çalışmaların sahaya yansıması ilimizde görünmemektedir. 
Evet, yatırımları çekmek için yapılan planlamalar Turizmle öne çıkmak isteyen iller için çok önemli çalışmalardır. 

Ancak yapılan ve yapılması düşünülen turizm hizmetlerine ulaşmak için insanların kullanacağı ve muhatap olacağı personellerin gelen ziyaretçilere davranışı ve hitap şekli en az il yöneticilerinin arzuladıkları yatırımlar kadar önemlidir.

Çünkü yapılan araştırmalara göre insanlar samimiyet ve hizmet kalitesi görmedikleri tesislere ve ziyaret alanlarına bir daha girmek konusunda pek istekli davranmadıkları bilinmektedir.

O nedenle, Sakarya ilimizin terminallerinde hizmet veren bazı esnafların davranışları başta olmak üzere, ortak kulanım alanlarının temizliği dâhil bazı sorunların yaşanmaması, İlimiz Sakarya’da arzulanan potansiyel turizm hareketliliği için hayati önemde ve değerdedir. 
Sadece niyetlenerek turizmde ve farklı konularda ilimiz için beklentileri karşılamak mümkün olmadığını bilmek için kâin olmaya gerek olmadığı kanaatindeyim. .
Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI