21 Eylül 2018

Mustafa Ali AYKOL6 Temmuz 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Sakarya'nın kadim temsil problemi

24 Haziran seçimlerinin üzerinden yaklaşık olarak iki hafta geçti. Aslında geçen hafta köşemde yer vermeyi düşünüyordum seçimlere fakat, hafta sonu gerçekleşen YKS sınavı ile ilgili aylar öncesinden belirlediğim yazıyı, sınavdan önce yayımlamak istedim. Seçim konusunu bu haftaya bıraktım.
24 Haziran gecesi seçim sonuçları ortaya çıktıktan sonra aslında birçok şey söylendi, yazıldı, çizildi, konuşuldu. Benim, bu yazıda odaklanmak istediğim ise tek bir nokta var: Sakarya'daki oy oranlarının bizlere söyledikleri.
Sakarya'daki seçim sonuçları arasında şüphesiz ki en tartışılan konu Sakarya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çıkan oy oranı ile, AK Parti'ye çıkan oy oranı arasındaki fark. İktidar partisi, Sakarya'da ilk defa 5 milletvekili sayısının altına düştü. Aslına bakılırsa, bu durumun çok da şaşırtıcı olduğu söylenemez.
Sakarya'daki insanların birçoğu ya önceki milletvekillerine (kendi vekillerine) kızgındı, ya da yeni milletvekili listesine karşı negatifti. Eskilere kızgınlardı çünkü Sakarya, 16 yıldır hükümette olan AK Parti'ye her seçimde en büyük desteği veren şehirlerden biri olmasına rağmen, bu desteğin karşılığını alamadı.
Sakaryalılar, eski milletvekillerine kızgınlar çünkü sorun çözücü olamadılar. Şehrin problemlerine çözüm üretemediler. Milleti, temsil etme görevini başarılı bir şekilde yerine getiremediler. Parti ayrımından bağımsız, tüm milletvekilleri için söylüyorum bunu.
Artık herkesin bildiği bir gerçek ki, gerek iktidar partisinin milletvekilleri, gerek  de belediye başkanlarının çoğu; kendi kişisel hırslarını Sakarya'nın gelişmesinin önüne koydular. İktidar gücünü şehre hizmet için kullanmak yerine, güç savaşına girdiler.
Yeni milletvekili listesi de, açık konuşalım, Sakarya halkı tarafından çok fazla tutulmadı.  Seçim sürecinde milletvekili aday listesi sebebiyle milletvekili seçiminde oyunu başka partiye vereceğini söyleyenleri çok duydum. Hatta liste yüzünden adresini farklı bir şehre aldırıp orada oy kullanmayı düşünenlere bile rastladım.
Türkiye'de seçmen davranışları, birtakım kesimlerin iddia ettiği gibi bağnaz ve fanatik değil. Tam tersine, oldukça geçişken bir oy tutumu var insanların. Yeni sistem, artık insanların bu yetisini daha da geliştirmeye yarıyor. Zira, bir lideri başbakan ya da cumhurbaşkanı seçmek için illa da onun partisine oy verilmesi gerekmiyor.
Türkiye'de halk, vermek istediği mesajı, tam olarak veriyor her seçimde.
Ortaya çıkan tablonun nedenlerini merak edenler için, 1 Kasım genel seçimlerinin ardından kaleme aldığım "Artık sorun değil, çözüm zamanı" isimli yazımdan bir paragrafı sizlerle paylaşmak istiyorum:
" Türkiye artık "sorun"ları değil, "çözüm"leri konuşup tartışmak istiyor. Hem şehrimizde, hem ülkemizde bir çok problem kendisini çözmeye cesaret edecek bir irade bekliyor.
...
Seçimden önce mahalle mahalle gezip sorunlarını dinledikleri Sakarya halkını unutmasınlar, çözümler üretmek için ellerinden gelenin en iyisini yapsınlar. Çünkü bu halk bunu hak ediyor.
Ben bu şehrin bir genci, bir ferdi olarak, bu değerli 7 milletvekilimizin ülkemizi ilgilendiren konularda  gerek yerel, gerek ulusal basında daha çok yer almasını, çalışmaları ile adlarından söz ettirmelerini  ve geliştirdikleri çözüm önerilerinin tartışılıyor olmasını  istiyorum. Barışa, kardeşliğe, insan haklarına, adalete hizmet etmelerini istiyorum."
Sakarya siyasetinde artık yeni bir dönemin içerisindeyiz. Yukarıdaki isteklerimin aynısını, bu sefer daha az bir şekilde diliyorum. Dürüst olmak gerekirse, bu sefer o zamanki kadar ümitli değilim. Dipnot: Üniversite sınavı sürecinde arayan, mesaj atan, destek olan herkese çok teşekkür ederim.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI