26 Mayıs 2019

Ömer ALİKILIÇ13 Kasım 2018 , Salı

Ömer ALİKILIÇ

Şanslıyım; Çünkü şuan yaşıyorum

Bugün yine iki kalem var elimde. Biri yaşam, gönül, his kokuyor, diğeri ise, vatan, gündem ve siyaset… İki kalemin özünde de, söyleyecek sözü de çok, haklı çıkacak yönü de… İlk söz hakkını, his kokan kaleme veriyorum. Ve başlıyor, hayat parfümlü cümleler ile konuşmaya beni ve dünya hallerini anlatmaya.
Biliyorsunuz, zaman zaman deli gibi öfkeleniyor, her şeyden dehşet bir şekilde nefret ediyor ve hatta bazen, ruhumu bedenimden koparıp, bu dünyadan çekip gitmek istiyorum. Kulum zira. İçimde, şeytanın en yakın arkadaşı olan, bir nefs taşıyorum. Bir gün, bir güne, hiç bir şekilde uymuyor işte. Örneğin, bugün imtihan denilen hayat, yarın çile olarak görünüyor göze. Ya da tam tersi. Fakat her an, insan, hayat ile uğraşıyor, hayat ta, insan ile… İnsanın her şeyi kabul ettiği ve her şeye gönülden ‘’eyvallah’’ çektiği anlarda dahi, bir duygu, hayat kokan bir istek çalar gönül kapısını ve tekrar başlar hayat kavgası.
Hayatın içinde, kolay bir şey olmadığı gibi, kıymeti az, değersiz hiç bir şey de yok aslında. Mutluluk, sevinç, neşe ne kadar değerli ise, acı, keder, hüzün o kadar kıymetli mesela. Merhaba, ne kadar değerli ise, elveda, o kadar değerlidir şu hayatta. Biri sevinç, biri hüzün veriyor olsa da, merhaba da, insanı, ‘’İnsan’’ yapan bir duygudur, elveda da… Hayatında, ‘’Elveda’’ demekten korkan, o kelimeyi şiddet ile ret eden bir insan, hayatı boyunca, hiç bir şekilde, bir insana ‘’Merhaba’’ diyemez. Çünkü merhaba, elvedanın en sadık yol arkadaşıdır. Elvedanın hüznünü ret eden bir insan, mutluluğun huzurundan da, bir ömür boyu mahrum kalacağını da iyi bilmelidir.
Tam da bu yüzden, hayatta olan hiç bir şeyden, hiç bir şekilde korkmayacak insan. ‘’Hiç bir yolun sonunda ölüm yok’’ demiyorum. Aksine, ‘’Her yolun sonunda ölüm var ve bu yüzden insan korkmayacak’’ diyorum. Duygulardan, duyguları hissetmekten, fikirlerden ve fikirleri dile getirmekten korkmayacak. His, yaşam ve gönül kalemi bunları diyor iken, gündem, siyaset, vatan kalemi ise, ‘’Şanslıyım; Çünkü şuan yaşıyorum’’ diyor.
Evet, şuan ve dünyanın şu ortamında nefes aldığım için, kendimi gerçekten de çok şanslı hissediyorum. Çünkü öyle ya da böyle, kolay ya da zor, er ya da geç dünyada düzen değişiyor ve değişecek. Ha elbette bu hemen olmayacak. Elbette Amerika yıkılıp, dünyanın merkezi Türkiye olmayacak. Fakat dünyada şuan siyasi bir deprem oluyor ve yer yerinden oynuyor. Zira şuan dünya Suriye’yi, dünya Arabistan’ı, dünya Ortadoğu’yu, Mümbiç’i, Fırat’ın doğusunu ve dünya, bütün bunları kendine dert edinen, Türkiye’yi konuşuyor. Görüp, analiz edebildiğim kadar da, önümüzdeki günlerde, Ortadoğu daha çok ısınırken, Türkiye’yi iç meselelerine hapsedip, Ortadoğu’da yanan ateş ile canımız yakılmak istenecek.
Pes etmiyor, etmeyecekler… Keza, geçen hafta, bir CHP’li vekil tarafından başlatılan Türkçe ezan tartışması, Türkiye’yi oyalama operasyonun, ilk adımıdır. Bundan sonra da, İslam üstünden yeni tartışmalar çıkarılacak, Türkiye milleti bu tartışmalar ile oyalanırken, Ortadoğu’da yeni hamlelerle, içinde Türkiye’nin de olacağı, yeni savaş üretilmek isteniyor.
Bu yüzden, bu tarihi zamanda nefes aldığımız için, kendimizi şanslı hissedip, duaya sarılmaktan da vazgeçmeyelim. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI