18 Şubat 2019

Dr.Serdar ÇAKAN6 Aralık 2018 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Seçim Nedir, Karar Nedir?

Teorik olarak karar, alternatifler içinden en uygun olanını seçmektir. Karar verici kişi, kararlarını esas olarak bir problemini çözmek amacıyla vermektedir.
O halde, karar verme eylemi yaşanacaksa ortada çözüm aranan bir problem olması gerekir.
Yerel seçimler ise döngüsel bir organizasyondur. Belli aralıklarla tekrarlanır. Seçim kelimesi ile ifade edilen aslında gelecek yıllarda mahalli birimlerin kim ve kimler tarafından yönetileceğine karar verilmesi meselesidir.
O halde yerel seçim sürecinde verilecek kararlar mevcut problemlerin çözümüne odaklanarak yapılmalıdır.
Bir il veya bir ilçe için mevcut problemleri tanımlamak çok da zor değildir. Neticede eğer o ilde/ilçede yaşıyorsanız, şehirde yaşanan problemler hakkında sabahtan akşama uzun bir liste çıkarmanız oldukça kolay olacaktır. Genelde o şehirde yaşayan herkes (hangi siyasi görüşte olursa olsun) aynı problemleri yaşamakta olduğundan hemşeriler arasında yapılan anket çalışmalarında benzer sonuçlara rastlanacaktır.
Trafik, sağlık, eğitim, ticaret, gelişme, göç, imar ve konut durumları gibi… Fakat birçok yerleşim biriminde her şey sonuna kadar açık olduğu halde seçim yapacak seçmen için kararını zorlaştıran etkenler fardır.
Birincisi Ankara’dır: Ankara’nın gücünü bilen/hesaplayan seçmenler, kolektif olarak ters tarafta kalmak istememektedir. Şehre yapılacak muhtemel yatırımların, gelişmeye imkân sağlayacak projelerin ancak Ankara desteği ile yapılabileceğini düşünen seçmen için en güvenli karar, iktidara hâkim olan adayın arkasında durmak olacaktır.
Ya da daha pasif davranarak en azından ihmal edilme ihtimalini göze alamayacaktır.
İkincisi ideolojidir: Çocuklara, ideolojinin karın doyurmadığı anlatılır. Oysa belediye imkanlarının paylaşılması söz konusu olduğunda ideoloji, bal gibi karın doyurur. Hatta bazı durumlarda zengini daha zengin yaparken, piyasaya yeni zenginlerin çıkmasına vesile olur.
Dar gelirli seçmen, büyük ihale hesapları yapmasa da kararını verirken, “belediyeyi bizim parti kazanırsa oğlanı işe sokarız” mantığını da mutlaka çalıştırmaktadır.
Üçüncüsü dindir: Seçmen doğal olarak İslam dinine saygılı biri tarafından yönetilmek ister. Bu kabul teolojik bir alt yapıdan beslenmekle birlikte oldukça meşru bir taleptir. Nitekim, sol görüşlü adaylar bile bu konuya azami dikkat etmeleri gerektiğini bilirler.
Neticede; problem trafiktir ama bulunan çözüm, particiliktir.
Problem, ticaret imkanlarıdır ama bulunan çözüm, ideolojik birlikteliktir.
Problem, göç ve nüfus hareketleridir ama bulunan çözüm, din kardeşliğidir.
Seçim yapılır, karar verilir, problemler ve tarih tekerrür eder. Alan – satan memnun olur, hayat eskisi gibi devam eder.
Bu arada çocuklar büyürler ve başka şehirlere hatta yurtdışına göç etmenin imkanlarını ararlar. Başarabilen gider ve her şeyi çok bilen ebeveyneler bayramlarda çocuklarının yollarını gözlerler. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI