26 Haziran 2019

Mustafa Ali AYKOL29 Mart 2019 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Seçim Öncesi Manşeti: Seçmen Mesajını Verecek

Bazı yazıların önemi, yazıldığı ve yayınlandığı tarih ile daha bir değer kazanır ya da kaybeder. Türkiye'nin yerel yöneticilerini seçeceği 31 Mart seçimlerinin arifesinde yayınlanacak olan bu yazının da kısa vadede olmasa bile uzun vadede değer kazanması için ayrı bir özen göstereceğim.
Benim kuşağımın öncesindekileri bilmiyorum ama bizler Türkiye'de hiçbir seçimi sadece bir seçim olarak yaşamadık. Seçimin ismi "Genel" de olsa, "Yerel" de olsa, "Referandum" da olsa taraflar hep aşağı yukarı olarak aynıydı ve seçimin ismine bakılmaksızın oy kullanma refleksi başka şeyler doğrultusunda gelişiyordu. Yerel seçimlerde  insanlar kendilerine yönetecek adaylara bakmıyor, referandumda insanlar neyin değişeceği neyin değişmeyeceği ile ilgilenmiyor, genel seçimlerde ise zaten refleks olarak oyunu veriyordu.
Ben, ilk kez yerel seçimlerde oy kullanacak bir vatandaş olarak tüm seçim sürecini kendimce doğru olduğuna inandığım tek bir ilke ile takip etmeye çalıştım: Partilerden, liderlerden bağımsız bir şekilde sadece yaşadığım ili, ilçeyi yönetecek adaylara odaklanarak sadece onların özelliklerine, vaatlerine göre oy vermek.
İlk başta bunun oldukça kolay olduğunu düşünüyordum. Zira her parti adaylarını açıklayacak, ben de onları tek tek kendi ölçütlerime göre değerlendirip süreci takip edecek en sonunda da oyumu gözlemlerim doğrultusunda doğru olduğuna inandığım adaydan yana kullanacaktım. Çevremde bana hangi partiye ya da adaya oy vereceğimi soranlara da bunu anlatıp, sürece aynı şekilde yaklaşmalarını tavsiye ediyordum.
Ama ne mümkün!
Beka tartışmaları, yalanlar, iftiralar, tehditler,pespayelikler... Yerel seçimi de yerel seçim gibi yaşamanın mümkün olmadığını yaşayarak tecrübe etmiş oldum bu süreçte. 
  Yine dönüp dolaşıp ülkenin ölüm kalım meselesi haline getirdik yerel seçimleri.  Yine birçok insan kendilerine belki de 5 yıl boyunca elle tutulacak hiçbir hizmet etmeyecek isimlere sırf kendi taraflarında olduğu için oy verecek bu sürecin sonu olarak.
Peki bu seçimle ilgili tahminim ne? Yerel seçim sürecini baştan sona detaylı bir şekilde takip etmiş genç bir siyaset bilimi öğrencisi ve genç bir medya mensubu olarak şunu söylemeliyim ki bu seçimi kararsızlar, küskünler ve sandığa gitmeyecek olanlar belirleyecek.
Yerel seçimler öncesinde son düzlüğe girdiğimiz şu günlerde taraflar küskün ve kararsızları kendi safına çekebilmek için son hamlelerini yapacaklar. İktidar tarafı bu bakımdan daha şanslı çünkü devletin tüm imkanlarını kullanabiliyor. 
31 Mart bir yolun sonu ya da yeni bir yolun başlangıcı değil. Eninde sonunda bir yerel seçim. 1 Nisan sabahı kalktığımızda hepimiz yine okullarımıza, işlerimize gideceğiz. Hayat kaldığı yerde devam edecek.
Her seçimden sonra atılan gazetelere atılan klasik bir manşet vardır: "Seçmen mesajını verdi." Ben bu seçimlerde bu manşeti seçim öncesinde atıyorum: "Seçmen mesajını verecek." 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI