16 Ağustos 2018

Mustafa Ali AYKOL1 Haziran 2018 , Cuma

Mustafa Ali AYKOL

Seçimin gidişatını oy geçişkenlikleri ve genç seçmen belirleyecek

24 Haziran seçimlerine  az bir süre kaldı. Türkiye, 16 Nisan'da oyladığı Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin ilk seçimine gidiyor. Bu seçimin; şimdiye kadar gerçekleştirilen seçimlerden birçok temel farkı bulunuyor.
24 Haziran'da gerçekleşecek olan seçimlerin, önceki seçimlere göre en önemli farkı, bence, Cumhurbaşkanlığıı ile meclis seçimlerinin ayrı ayrı yapılacak olması.
Şimdiye kadar gerçekleşen seçimlerde, bir kişiyi başbakan yapabilmek için onun partisinin en çok oyu alması gerekmekteydi. Bu sebeple de insanlar kendi önlerine sunulan milletvekili listelerine değil, parti liderlerine oy veriyorlardı.
Yeni sistemle birlikte, artık Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile milletvekili seçimleri ayrı ayrı yapılacak. Yani, insanların liderlerini seçmek için illa da kendilerine dayatılan milletvekili listesine oy vermesi gerekmeyecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destekledikleri lidere oy verip, milletvekili seçimlerinde başka bir partiye oy verebilecek ya da boş oy atabilecek insanlar.
Elbette ki; bu köşelerde defalarca kez yazdığım dar bölge ya da daraltılmış bölge sistemine geçilseydi, Türkiye demokrasisi açısından çok önemli bir adım olurdu fakat eski sistemin milletvekili seçme yöntemi ile yeni sistemin ilk seçimine gidiyoruz.
Ben bu iki seçim arasındaki geçişkenliğin seçimlerin gidişatını oldukça etkileyeceği düşüncesindeyim. Bu fikrimi paylaştığım birçok insan; Türkiye'de henüz böyle bir demokrasi kültürü oluşmadığından dem vuruyorlar. Ben buna katılmıyorum.
Şöyle ki; her partinin her şehirde almasına kesin gözle bakılan bir kemik oyu mevcut. Buna itirazım yok. Fakat her partinin seçmenleri arasında, gösterilen adayları tartıp biçen, vaatleri değerlendiren ve buna göre vereceği oyda değişkenlik yapabilecek ya da sandığa bilinçli olarak gitmeyecek olan bir kitle de var. Bu kitlenin oranı, kemik kitleler kadar yüksek olmasa da seçimin gidişatını etkileyebilecek bir orana tekabül ediyor. Türkiye'deki seçmen bazılarının iddia ettiği gibi önlerine ne verilirse kabul edecek bir yapıda değil.  Bunu 7 Haziran'da gerçekleşen seçimlerde ve 1 Kasım'da görmüştük.
Bu sebeplerle; hiçbir parti kendi oyunu çantada keklik sanmamalı. Hele de, benim süprizlere en açık seçim olarak tanımladığım bu seçimlerde.
Her seçim öncesinde muhafazakar seçmenin, milliyetçi seçmenin, Kürt seçmenin, Kemalist seçmenin vs. hangi partiye oy vereceği sıkça tartışılır. Önceki seçimlerde bu seçmen gruplarının oy davranışları  az çok tahmin edilebilmekteydi. Muhafazakar seçmen AK Parti'ye, milliyetçi seçmen MHP'ye, Kürt seçmen AK Parti ve HDP'ye, sosyal demokrat - Kemalist seçmen CHP'ye oy veriyordu. 24 Haziran'da ise birden çok bilinmeyeni olan bir denklem var.
Milliyetçi oyların ne kadarının MHP'de kalacağı, ne kadarının AK Parti'ye ya da İyi Parti'ye geçeceği,  Kürt seçmenin AK Parti'den uzaklaşıp uzaklaşmayacağı, HDP'ye destek verip vermeyeceği,  muhafazakar seçmende İyi Parti ya da Saadet Partisi'nin bir çözülmeye neden olup olmayacağı gibi soru işaretleri 24 Haziran öncesinde insanların kafasında cevaplanamayan soru olarak bekliyor.
Yukarıda saydığım tüm seçmen kitlelerinin seçim sonuçları üzerinde büyük etkisi olacağından şüphe yok. Fakat her ne kadar adaylar ve partiler öneminin çok farkında olmasa da seçimi etklieme gücü yüksek olan bir kesim daha var: Genç seçmenler.
1 Kasım'da gerçekleşen son milletvekili seçiminden bugüne kadar 1 milyon 585 bin yeni genç seçmen sisteme eklenmiş durumda. 18-27 yaş arası toplam seçmen sayısı  ise 10 milyon 200 bin. Bu sayı, gerek Cumhurbaşkanlığı seçiminde gerek de milletvekili seçiminde etki yaratabilecek güçte. 
Araştırmalar; gençlerin sandığa gitme oranının orta yaşa göre daha az olduğunu gösteriyor.  Tüm partiler, seçim beyennamelerinde gençlere özel başlıklar açtılar ve gençlere özel vaatlerde bulunuyorlar.
Seçimlerde gençleri ikna etmeyi başaran, onlara duymak istediklerini söyleyen parti ve adaylar seçimden başarılı çıkacak.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI