17 Haziran 2019

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ29 Mayıs 2019 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Sevdiğin işi yapmak sanatı

Her mesleğin kendince riskleri mevcut. Risksiz bir iş sanırım yok fakat insan sağlığı ile ilgili olanlar biraz daha dikkat çekiyor. Ucu insan sağlığına, bedenine dokunan işler toplumsal infial yaratmada biraz daha önde.
Dolayısıyla bu mesleklerin kazanç olgusunu değerlendirirken elini hangi risk faktörlerinin altına koyduğu da düşünülmeli. Özellikle üniversite sınavına girip de çalışacağı alanları belirleyecek yönelimler yapacak gençlere ve ailelerine kolaylıklar diliyorum.
Bugün gündemimiz bir diş hekimi. Efendim bir vatandaş diş tedavisi için bir diş hekimine başvuruyor. Yapılan tedavi hastanın ağız ve diş sağlığını bozacak şekilde tesis ediliyor fakat dişçi tabii ki bunu kabul etmiyor. Hastanın ağız yapısının bozuk olduğu yönünde bir savunma geliştiriyor.
Başkaca diş hekimleri tarafından yapılan muayenede diş hekiminin yanlış tedavi uygulayarak takıp çıkmalı protez takması gerekirken sabit protez taktığı, dişleri kestiği için de artık takıp çıkmalı protezin takılamayacağı, tek tedavi yolunun oldukça zahmetli ve maliyetli çene kemiğine çivi çakılarak protez dişlerin takılması olarak anılan "implant" uygulaması olduğunun anlaşıldığını, davalının tutum ve davranışları, tedavi sırasında çektiği ızdırap, yanlış tedavinin sebep olduğu acı zorluk ve şekil bozuklukları nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu belirterek manevi tazminat ile ödenen ücretin iadesi ve fazlaya ilişki hakları saklı kalmak kaydıyla yapılacak tedaviye karşılık maddi tazminatın yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsiline karar verilmesini dava ediyor.
Ve bu alanda yapılan işler ve kullanılan malzemeler yurt dışı menşeili olduğu için hastaya büyük meblağlara mal oluyor. Kısaca bir ağız bazen bir araba parası…
Bu tabii uzun bir süreç fakat Yargıtay kararlarında diş hekiminin işlemlerinin çeşitliliğine göre eser sözleşmesi sayılabileceği ve işi yapanın eseri tamamlamadan ücrete hak kazanmayacağı ve diş tedavilerinin de tamamlanmadığının ispatı halinde ödenmiş olan ücretin iadesine ve yeni tedavi yaptırmak zorunda kalındığı için bu giderlerin de işi yapan tarafından karşılanmasına karar veriyor.
Birkaç çalışma yaptığımızda özellikle sevmeden, özensiz, itinasız ve baştan savma yapılan işlerin, mesleklerin kişilerin başına nasıl da belalar açtığını bir tek bu alanda değil çoğu meslek erbabında görüyoruz.
İşin sıkıntılı yani şu ki bu sıkıntılı işlerin takibi avukatlar aracılığıyla yapıldığı için de sevilmeyen mesleklerin başında yine biz geliyoruz.
Diyeceğim şu ki çocuklarınız sevdikleri işleri yapsınlar. Hayat zaten sıkıcı ve yorucu; para kazanmak zaten her işte artık zor. Dolayısıyla gülü seven dikenine katlanır denebilsin. Gülü bile sevmezken dikenini ne yapayım denmesin.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI