19 Ekim 2018

Serdar ÇAKAN9 Kasım 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Sınavsız (!) Lise Hayırlı Olsun

Sayın Milli Eğitim Bakanını pazar günü televizyonda seyrettim. Liseler için yeni yerleştirme sistemini anlattı. Oldukça neşeliydi. Kendisini dinleyen basın mensupları da oldukça sempatiktiler. Eğlene eğlene geçen güzel bir program oldu! Peki, Sayın Bakan neler anlattı?
Müjde verdi. “Öğrenciler istedikleri liseye gidebilecek ama isteyen de sınava girecek” dedi. İsteyip de sınava girecek öğrenciler için maddeler sıraladı. Şöyle ki:
Sınav haziran ayının ilk haftasında yapılacak.
Bazı okullar, nitelikli olarak diğerlerinde ayrılacak. Listesi mayıs ayında ilan edilecek.

  • Sınav, sayısal ve sözel olarak iki kısım olacak.
  • Sınavda toplam 60 soru sorulacak, öğrencilere 90 dakika verilecek.
  • Sorular, (eski usul) çoktan seçmeli olacak.
  • 6., 7. ve 8. sınıf müfredatlarından sorular sorulacak.
  • Okul puanı yerleştirmeye etki etmeyecek.
  • Öğrenciler 5 okul tercihinde bulunabilecek.
  • Bakanlık, örnek sorular yayınlayacak.

Buraya kadar ki açıklamalar, 100 bin kadar öğrenci için. Sayın Bakanın söylemiyle; nitelikli okullara uygun nitelikli öğrenciler için…
Geri kalan yaklaşık 1.100.000 öğrenci için ise sistem daha basit; evinin yakınlarındaki liseye gidecekler. Artık yakınlarda hangi lise varsa; seç seç beğen!
Sonuçta 45 gün önce “sınavsız lise” vizyonu ile başlayan konu; milli ve sağlam irade ile bir çözüme kavuşmuş oldu.
Eğitim seviyesi artıkça iktidara oy verme oranının düştüğünü bilmelerine rağmen eğitim seviyesini arttırmaya yönelik çalışmalarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığını ve çalışanlarını kutlamak gerekir.
Bu saatten sonra ortaokul öğrencilerimiz, herhalde “zaten niteliklerim yetmiyor” diyerek sınava girmeyi düşünmeyecek ve akşamları, okul çıkışı evlerine yakın liselerden birinin bahçesinde basketbol/futbol oynamaya girerek gelecekteki okulu ile önceden bir gönül bağı kurmaya başlayacaktır.
Eve kapanıp, ders çalışmak yerine spor yapmak, oyun oynamak daha sağlıklı olduğuna göre; 2000 doğumlu nesiller de kurtarılmış olacaktır.
Sayın Bakan, amaçlarının liseler arasındaki nitelik farkını kapatmak ve bütün liseleri birbirine yakın duruma getirmeyi sağlamak olduğunu da söyledi. Zaman vermedi ama 2020 – 2030 doğumlu öğrenciler için sınav kelimesinin nostaljik bir anlamdan öteye geçmeyeceği konusunda açıkçası beni ikna etti!
Neticede ilelebet iktidarda kalacaklarına göre; okulların nitelik (kalite) seviyesini arttırmak için çok da acele etmeye gerek yok, değil mi ama?
Bu arada bir nokta oldukça dikkat çekici…
Sınava sadece isteyen öğrencilerin girecek olması benim aklıma nedense sınav ücretini getirdi. Bildiğiniz gibi diğer bütün merkezi sınavların (LYS 160 TL, KPSS 420 TL, ALES 90 TL, YÖKDİL 75 TL gibi) aksine TEOG ücretsizdi. Yeni durumda sınav bireysel talebe bağlı olacağından öğrencilerden sınav harcı adı altında para toplamak inşallah aklımıza gelmeyecektir.
Sonuçta hayırlı olsun diyelim ve bu sene sınava girecek olan öğrencilere başarılar dileyelim! Tartışmaya açık kısımlar var. O halde yine yazarız!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI