20 Eylül 2018

Serdar ÇAKAN7 Aralık 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Sivil Siyaseti Yanlış Anladık

Seçim yaptık, seçtik, Ankara’ya gönderdik. Gerisini boş verdik! Çok belli ki; biz bu işi yanlış öğrendik!
Koskoca ülkenin otuz kadar Bakanın kendi şahsi kabiliyetleri ve çabası ile yönetilebileceğine, geri kalan bütün nüfusun ise bir kenarda beklemesinin yeteceğine inanır olduk, kaybettik!
“İktidar nasıl olsa halleder” klişesi ile hareket ettik, memlekette olup bitenlere karşı her defasında gözümüzü kapattık, kalbimizi soğuttuk!
Kimsenin aklından “ya halledemezse, beceremezse, ya işler beklendiği gibi gitmezse, halimiz nice olacaktır” demek geçmedi. Yapıcı öneriler getirmek istemedi. Çözümler bulmak adına fikrini söylemedi, raporlar hazırlayıp yönetime sunmadı. Meclis kürsüsüne çıkıp, teker teker anlatmadı.
Katılımcı demokrasi nedir, bilemedik! Sanıyorum; biz sivil siyaseti yanlış anladık!
***
İşte ekonomi, mesela: Kurlar, faizler, oranlar… Enflasyon, işsizlik, üretimsizlik, düşük cirolar, yüksek kiralar… Ekonomik hayat, yıllardır allak bullak ama hem uzmanlar hem sıradan vatandaşlar demokratik çözümler bulmak adına işe yarayacak düşünceler üretmiyor.
Tek bir kişi (veya STK) bile dar boğazları aşacak bir metot, program, strateji veya taktik açıklamıyor. İş adamları, sanayiciler, üreticiler, üretim arttıracak gayretler içinde girmekten imtina ediyor. Döviz kurunu, teknoloji bağımlılığını ve işletme maliyetlerini bahane ederek kaçak güreşiyor.
Göz önünde (televizyonda) neredeyse her akşam aynı zırvalıkları anlatmaktan bıkmayan on beş kadar kişi var. Gazeteciler, akademisyenler ve siyasetçiler… Bunların hiçbiri ekonomi çarkında mücadele edenler değiller! Az ya da çok maaşla çalışan memurlar!
Madem konu ekonomidir! O zaman konuşacak olanlar da üreticiler, ticaret erbapları ve finansçılar olmalıdır. 
Hükümet, “her şey çok iyi” diyor, muhalefet, “her şey çok kötü” diyor! Karşılıklı atışıyorlar! Millet seyrediyor. Bilimsel yaklaşmak, inisiyatif almak, elini taşın altına koymak, çare aramak, uğraşmak, doğruya ulaşmak falan, hak getire…
Ülkenin bugün halihazırda yaşayan vatandaşları cahil değildir. Akılsız da değildir. Hain mi? Kesinlikle değildir. Ancak, maddiyata bağımlıdır.
2008’den sonra Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de orta gelir grubu imkanlarını kaybetmiş, “1 ev + 1 araba = yıllarca sürecek kredi taksiti” sarmalında sıkışıp kalmıştır.
Ülkenin geneli fakir, geri kalanı ise fakirliğe adaydır. Tuzu kuru 8 – 10 aile dışında hemen hemen herkes bıçak sırtı bir hayat yaşamaktadır.
Bu nedenle, Türkiye’de belirsizlikten kaçınma eğilimi hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere çıkmıştır.
Şahsen eminim ki; 70’lerin yokluk günlerinden sonra 80’lerin görece varlık günleri yaşamış, 90’larda yeniden paraya sıkışmışken, 2000’lerde bir kez daha dümeni doğrultmuş vatandaşlar, 2010’lu yıllarda ipin ucunu kaçırdığında (ki kaçmaya başlamıştır) başına gelebileceklerden haberdardır.
Fakat vatandaşın bu riski tek başına alacak imkânı yoktur. Bilgiye ve paraya hükmeden az sayıda kanaat önderinin risk almaktan kaçındığı, sotelerde zulaya yattığı şu günlerde bu riski paylaşabileceği siyasi bir oluşum da yoktur. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI