16 Haziran 2019

Dr.Serdar ÇAKAN29 Kasım 2018 , Perşembe

Dr.Serdar ÇAKAN

Siyaset Formda Ekonomi Zorda

Yerel seçim gündemi, adayların ve aday adaylarının sahneye çıkması ile iyice hareketlendi. Bundan sonraki süreçte daha da ısınacaktır. Özellikle diğer partilerin aday isimleri netleştikçe kamuoyunun dikkati yerel seçim yarışına biraz daha yoğunlaşacaktır.
Bunlar güzel şeyler! Türkiye’de vatandaşın siyaseti takip etme yeteneğine her zaman şapka çıkarmışımdır. Seçim sath-ı mailindeyken adayların söylemleri, mutlaka kararsız seçmeni etkilemek üzerine olacaktır. Muhalefet adayları “ekonomik kriz” söylemi üzerinde konuşmalar yapacakken iktidar adayları, “süper Türkiye, muhteşem Sakarya” temalı söylemlerde bulunacaktır.
Vatandaşın (seçmenin), olup biteni şubat ayına kadar dikkatlice takip edeceğini, kararını önceden vereceğini ve hemen ardından kendi derdine düşeceğini düşünüyorum. Çünkü, ekonomi…
Seçime dört ay var. Bu dört adet dükkân kirası, dört adet personel maaş ödemesi demek. Elektrik faturası, SGK, bağkur, KDV, arada muhtasar… Eğer varsa ödenecek 4 adet çek…
Diğer illerde olduğu gibi bizim şehirde de esas konu, ekonomik durumdur. Bu seçim, iktidarın en fazla oy kaybetme ihtimali olan seçimdir belki ama aynı zamanda bu dönem en fazla esnafın dükkân kapatacağı dönemdir.
Benim bulunduğum 50 metrelik sokakta ağustos ayından beri altı dükkân ya kapandı ya el ya iş değiştirdi. Bunlar nispeten küçük işletmeler olduğundan kimsenin dikkatini çekmiyor. İnşaat sektörünün durumu malum. İmalat durdu. Maliyetler artıyor ama emlak fiyatları geriliyor. Piyasalarda bu tersine hareketin uzun süre daha devam edeceği görüşü hâkim.
Sokakta konuşulanlara göre; yerel marketlerin durumlarını iyi takip etmek gerekiyor. Kitap – kırtasiye işleri ile uğraşanlar zaten iki sezondur kan ağlıyor. Beyaz eşya ticareti kasım ayında biraz hareketlenmiş. Kasım – aralıktan nispeten umutlular ama ocak – mayıs arasına dair görüşleri hiç iç açıcı değil. Dönerciler bile akşam olunca dönerlerini streç film ile kaplayıp, buzdolabına kaldırıyorlar.
Geçen hafta işin içinde olan bir arkadaşım “organize sanayiinde en az on fabrika satılmak için müşteri bekliyor” dedi. Ulusal ölçekli fabrikaların yazdan bu tarafa yüzlerce işçi çıkardığını duyuyorum. Anlatılanlar doğruysa Sakarya’da para kazanabilen nüfus azalıyor.
Elinde parası olanlar da var elbet. Sakarya Türkiye ortalamasının üzerinde bir şehir. Ancak yatırımcılar, oynak döviz kurları yüzünden kararsızlık içinde bekliyor. Şimdi satsa zarar edecek, tutsa ne olacağı belli değil. En yaygın görüş; seçimden sonra kurların yeniden yukarı çıkacağı yönünde… Bu algı, parayı en az dört ay daha hesaplarda tutsak edecek.
Ekonomi soğudukça, finansal tablolar daha da bozuluyor. Aylarca süren düşük cirolar, borç ödeme döngüsünü kırar. İşletme sahiplerinin yüksek faizli kredilere ulaşma imkânı olmazsa sizce ne olur?
Belediye başkanı kim olacakmış? Bence soru bu değil. Sorun hiç değil.
Şimdi adaylar için atıp – tutma zamanı… Bazıları tramvay getirecek, bazıları parklar bahçeler yapacak. Belediyenin gelecek dönem bütçeleri üzerinden yiğitlik taslayacaklar.
Oysa her bir adayın ilk vaadi şöyle olmalı: “Eğer seçilirsem, Sakarya’ya dışarıdan para bulup getireceğim.” Artık doğrudan yatırım mı olur, terse göç mü olur yoksa civar illerden kaynak transferi mi olur?
Anlayana… 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI