18 Ekim 2018

Serdar ÇAKAN14 Aralık 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Siyasetçi – Para İlişkisi

Türkiye’de siyasetçinin para ile olan ilişkisi her zaman tartışılır olmuştur. Mal beyanları, yolsuzluk iddiaları, haksız kazanç elde etme ve yandaşlara rant (maddi çıkar) sağlama gibi konular asla gündemden düşmez.
Aslında toplumda “bir an önce köşeyi dönmek isteği” her meslek grubu çalışanlarında görülebilir. Fakat siyasetçilerin durumu ülke kaynaklarını kullanabildikleri, çeşmenin başında oldukları için dikkat çekicidir.
Siyasetçi eliyle yolsuzluk, evrensel bir sorundur. Nitekim, hukukun üstünlüğü ve hesap verilebilirlik gibi olguların görece yoğunlukla arandığı yakın tarihlerde bile demokrasi seviyesi hangi düzeyde olursa olsun, doğudan batıya birçok ülkede yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle onlarca siyasetçi yargılanmış ve görevini bırakmak zorunda kalmıştır. Türkiye’de de birçok örnekleri vardır.
Elbette yolsuzluk iddiaları, ülke yönetiminde etkisi (yetkisi) olan ve kaynak kullanan siyasetçiler, yönettikleri bürokratlar ve onların yakınları için gündeme gelmektedir. Muhalefet çevresinin yolsuzluğa bulaşmaması, daha ahlaklı olmalarından değil yönetme erkine sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır.
Dilerseniz konuyu en başından ele alalım! Seçilme potansiyeli olan iki tip siyasetçi vardır.

  1. Lidere yakın olanlar
  2. Para harcama kapasitesi olanlar

Lidere Yakın Olanlar; genelde akrabalar, ahbaplar, komşular ve arkadaşlardır. Lider, derken; sadece parti genel başkanını kastetmiyoruz. Parti üst düzey yöneticisi, milletvekili, il başkanı, belediye başkanı gibi unvanların da bir miktar siyasi rantı vardır. Bu nedenle, bir partide makam elde etmek isteyen kişiler içinde birinci grupta olanlar avantajlıdır. Ayrıca onlar, “seçilme maliyetini bedavaya getirme” şansına sahip olabilirler.
Türkiye’de siyaset ancak para ile yapılabilir. Çünkü hem aşırı propaganda yapmak hem de sağa – sola para dağıtmak gerekir. İşte lidere yakın bedavacıların da ihtiyacı olan bütçe; para harcama kapasitesi olanlardan temin edilir.
Para harcama kapasitesi olanlar (adaylar) iki kısımdır.

  • Kendi parasını harcayanlar
  • Başkasının parasını harcayanlar (sonradan bir şekilde geri ödemek üzere borç alanlar)

Fakat az miktar paradan bahsetmiyoruz ha! Tarife yüz milyonlarca liradan açılır. Koltuk az, talep çok olduğundan rakamın nerelere kadar çıkacağını ancak Allah (cc) bilir.
İşte siyasetçinin para ile imtihanı böyle başlar. Seçilip, “hizmete” başladığı zaman ise… Gerisini biliyorsunuz! Bu aralar gazete sayfaları mükemmel (!) örneklerle doludur.
Daha seçilmeden önce dört yıllık milletvekilliği maaşının veya beş yıllık başkanlık maaşının toplamından daha fazla borçlanan bir siyasetçinin “hizmet ederken kontrolünü kaybetmemesi” gerçekten zordur.
Siyasetin ancak çok para ile yapılabildiği ülkelerde, “altın kimdeyse kuralları o koyar” prensibini düşünmek yanlış olmaz. Seçim öncesi destekledikleri adaylara borç verenlerin seçim sonrası tahsilatı nasıl yaptıkları da ayrı bir tartışma konusudur.
Çözüm, siyasetin gerçekten tabana yayılması, parti içinde demokrasinin artırılması, çevrenin adayları ahlakına, bilgisine ve tecrübesine göre seçebileceği mekanizmaların kurulması ile mümkündür.
Bu problemden dindar olduklarını söyleyenleri seçmekle kurtulmanın mümkün olmadığı da aşikardır. Çünkü siyasetin de paranın da dini, imanı yoktur!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI