22 Mayıs 2019

Sezai MATUR13 Mart 2019 , Çarşamba

Sezai MATUR

Son meclis

Meslek yaşandım boyunca Belediye Meclis toplantılarını çok büyük bir zorunluluk olmadıkça hep takip ederdim.
Çünkü bir çok önemli haberi orada yakalardım.
Bu son dönem Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP grupları arasında, partiler arasındaki Cumhur ittifakından önce kurulan işbirliğini görünce gitmez olmuştum.
Bu işbirliğini ve erken ittifakı önceki gün gerçekleştirilen son Meclis toplantısında iki tarafın da temsilcileri itiraf ettiler.
MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, yaptığı duygu yüklü konuşmada Cumhur ittifakına övgüler yağdırırken, çok önceleri bu ittifakı Büyükşehir Belediye meclisinde kendilerinin gerçekleştirdiğini söyledi.
Biz bu ittifakı yazdığımızda kızan Akar gibi grup sözcüsü Erkal Etçioğlu da, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da iki parti grubunun ne kadar uyumlu çalıştıklarını övgüyle anlattılar.
Son meclis toplantısında dikkatimi çeken bir başka şey de her toplantıda tribünlerde yer alan ve sonrasında Başkan Toçoğlu’ndan özel(!) haber alan meslektaşlarımızın da hiçbirinin orada olmamasıydı.
Gidene vefa adına orada bulunmayı bile düşünmemişlerdi.
Toçoğlu son meclis toplantısında 10 yıllık görev süresi içinde hatalı bir işe imza atmadıkları ana ekseninde konuştu.
Çok uzun tutmadı.
Kendisini eleştirenlere yönelik ifadeleri önemliydi.
Özellikle İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar’dan helallik ister gibiydi.
Gar Meydanı, Atatürk Stadı olmak üzere birçok konudaki duruşlarına atıf yaptı ve “Geçmişte kızsak da çok doğru şeyler yaptı” mealinde sözleri oldu.
Basınla ilişkilerini anlatırken ise eleştirilerden her zaman faydalandıklarını, bu eleştirilerin kendileri için yol gösterici olduğunu ifade eti.
Erkal Etçioğlu’nun belediye meclisinin şehrin sorunlarının çözümüne katkısını anlattıktan sonra siyasi partilere “Özellikle Büyükşehir Belediye  Meclisi’ne gidebilecek adayların seçiminde özenli olmaları” yönündeki önerisi altı çizilmesi gereken bir öneriydi.
Ben de her seferinde buna vurgu yapıyor ve kendi çıkarlarını şehrin çıkarlarının üstünde tutmayacak isimlerin meclis üyeliklerine aday gösterilmesini öneriyorum.
Umarım yeni dönem Büyükşehir başta olmak üzere tem belediye meclislerinde bu nitelikte isimler yer alır.
Umarım yeni belediye meclisleri sadece imar tadilatlarının görüşüldüğü meclis olmaktan çok, belediye yönetimlerine ufuk açan, onlara yol gösteren meclisler olur.
Umarım 5 yıl sonunda görevleri sona eren tüm meclis üyeleri gönül ve vicdan rahatlığıyla görevlerini tamamlamış olmanın huzuru içindedirler. 

Fazilet Durmuş olayının gerçek yüzü

Bir haftadır bir bardak suda fırtına kopartılıp Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’la ilgili olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.
Neden Durmuş’a bu kadar yüklenildiğiyle ilgili kimse kafa yormuyor.
Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, bu görevde vekaleten bulunuyor.
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosu kısa bir süre öncesine kadar Mevlüt Kuntoğlu’nundu.
Karaman’a atanalı uzun süre geçmesine rağmen Kuntoğlu’nun kadrosu Sakarya’daydı.
Kuntoğlu hocanın üzerine bir de Pervin Töre Milli Eğitim Müdürlüğü yapmasına rağmen kadrosu nedense Karaman’a alınamamıştı.
Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosu boşaldıktan sonra burayı gözüne kestirenler, Serdivan’da yaşanan olayı fırsat bilip Fazilet Durmuş’u yemeye çalıştılar.
Halen de yemeğe çalışıyorlar.
Eğer başarabilirlerse çok uzun süredir Sakarya Milli Eğitimi’ni dizayn eden, ancak Durmuş’la birlikte etkisi kırılan isim Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü’ne getirilecek.
Tüm plan bu…
Üstün Dökmen’in Serdivan’da sarfettiği sözler olmasa bir başka gerekçe bulacaklardı…
Peki başarılı olabilecekler mi?
Daha önce başarılı oldular.
İstemedikleri müdürleri yediler.
Ancak Fazilet Durmuş onlar için çok kolay lokma değil.
Sakarya kamuoyunun verdiği destek ortada.
AKP İl Yönetimi çok açık destek verdi.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz da Fazilet Durmuş’u çok başarılı buluyor.
Durmuş’un yakın zamanda kadrolu olacağını düşünüyorum…


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI