23 Ekim 2018

Şerif SARI18 Ekim 2017 , Çarşamba

Şerif SARI

Sorun sadece Atatürk mü?

İş ve işsizlik ülkemizde olduğu gibi ilimizde de, ortalama bir yurttaşın önemli problemlerinden biri.
Artık istatistik yöntemlerini değiştirerek de işsizlik, ülkede makul kabul edilir bir seviyede tutulamıyor.
Hal böyle olunca insanların dengeleri alt-üst oluyor.
Çünkü bir ailede hayatı idame ettirebilmek için ve asgari gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir kişinin çalışması gerekiyor.
Bu uğurda çaba sarf eden insanlar olamadık zorluklarla ve haksızlıklarla karşı karşıya bırakıldığı biliniyor.
Bu ilde ve ülkede en adil olması gereken kurumların başında Diyanet İşlerinin gelmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.
En azından öyle umut ediyoruz.
Çünkü bu kurum ulvi bir görev, yani dini kutsallar-değerlerin sorumlukları üzerinden kendini konumlandırarak “hak, hukuk ve adalet gözeterek faaliyetlerini sürdürmesi” gerekiyor.
Ülkedeki tüm kurumlarımızda olduğu gibi bu kurumumuzun ’da tüm çalışmalarında hakkaniyet gözetmesin istiyoruz ya da bekliyoruz. 
Ancak maalesef Diyanet İşlerinde de, ülke genelinde ekseriyetle örnekleriyle neredeyse her saat dillendirilen haksızlıkların delilleriyle ortaya konduğu ve yaşandığı son yıllarda sıklıkla duyar ve okur olduk.
Haksızlık barındıran bir örnekte ilimizde yaşandığını öğrendim.
Öğrendiğim bu konuyu köşeme taşıyıp taşımamayı çok düşündüm.
Çünkü diyanet işleri Sakarya’da yeni bir torpile ilginç bir yöntemle imza atmış.
Genel sınavı geçerek hak kazanan kişileri, kurumlar ya da oluşturulan komisyonlar ucu açık diye tabir edilen sözlü sınava tabii tutulduğu biliniyor. 
Çok tartışmalı ve haklı eleştirilerin hedefinde olan bu sistemin bir mağduru ’da, sözlü, ucu açık sınavda sorulan tüm sorulara net ve doğru cevaplar vererek hak kazandığını zanneden bir kadın din öğretmeni.
Bu din görevlisi adayı, öğrenci yetiştirmek için üst düzey eğitim almış bir kişiye
son soru olarak sorulan soru “diğer tüm cevapların hükümsüz kalmasına neden olmuş.
Çünkü sorulan soru, Türkiye Cumhuriyeti Kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’le ilgiliymiş. Tabii kadın din eğitmeni kişi, hiç beklemediği ve eğitimini almadığı bir soruyla, ucu açık mülakatta muhatap olacağını beklemiyordu.
Yazılı sınavlarda üst düzeyde puan alan bu kadın din hocasının elenme nedeni gerçekte bu olmadığı, Sakarya Müftülüğünün ihtiyacı olan sadece 1 kadın hoca kadrosu için, 2 kişinin başvurması sorunun ana nedeni olarak görünmekte.
Zira aynı sınava yanlış hatırlamıyorsam 67 puan alan bir başka kadın Kur’an Kursu hocası adayı bir bayanın da bu iş için aldığı puanı diğer adaya göre yetersiz olmasına rağmen ucu açık sınavlardan başarıyla geçerek kadrolu olarak Sakarya Müftülüğü emrine atanmasının nedeni ne olabilir?
Yoksa bu ucu açık sözlü sınavı başarıyla verdiği anlaşılan hoca hanımın Diyanet İşlerinde görevli çok yakını bir kişinin varlığı mı?
Bilemiyorum her şey ortada. ..
Ancak şunun merak ediyorum, hadi bu hoca hanımların okutulduğu okullar ya da kurslarda Atatürk’le ilgili dersler verilmedi ya da yeteri kadar işlenmedi.
Ya diyanet işlerinde çalışacak hem de din görevlisi kişilerin atanmasında torpil nasıl yapılabiliyor?
Bu kurumda ve bu kurumun sorumluluğunda olan okul, kurs vs.lerde  öğrencilere, kursiyerlere yalan söylemek, haksızlık yapmak, başkasının hakkını yemek günahların en büyüğü olarak öğretilmiyor mu?
Acaba benim bilmediğim yeni bir din anlayışımı uygulanmaya başlandı bu devasa kurumda?

Hani İslam öğretisinde ve camilerimizde sıklıkla duyduğumuz, Hak, Hukuk, Adalet’e ne oldu?

Hadi anladık, Atatürk’le pek ilgili değilsiniz. .

Ya Ahlak?

Ahlakınıza ne oldu?...

 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI