21 Eylül 2018

Serdar ÇAKAN12 Ekim 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Şu Beka Sorunu Dedikleri

Normal şartlarda;
Toprak sahibi toprağını eker, beklediği gibi mahsul alamazsa önce nedenini araştırır.
Toprak, su, tohum, sulama, gübre, sorun her neredeyse… İlgili enstitülerden yardım talep eder, komşularla istişare yapar, tohum ve gübre üreticilerini değiştirir, sulama yöntemlerini geliştirir.  Ertesi sene için çareler arar.
Sanayici üretim yapar, beklediği karı elde edemezse önce nedenini araştırır.
Piyasa araştırması, rakip analizleri, kur dalgalanmaları, çalışan verimliliği, hammadde kaynak bağımlılığı, sorun her neyse… Sonra sektör içi gruplarla görüşür, benchmark (kıyaslama) yapar, hammadde çeşitliliği arar, finansal enstrümanları geliştirir, ihracat imkanlarını dener. Bir sonraki bütçe dönemine başka türlü hazırlanır.
Esnaf satış sapar, beklediği cirolara ulaşamazsa önce nedenini araştırır.
Ürün, fiyat, dükkânın yeri, maliyetler, çalışan personel, sorun her neyse… Sonra ürünlerini çeşitlendirir, fiyat/müşteri dengesini bulmaya çalışır, vitrinini yeniler, bağlı bulunduğu oda ile istişare yapar, ucuz kredi arar. Bir an önce durumu düzeltmenin yoluna bakar.
Öğrenci ders çalışır, beklediği notları alamazsa önce nedenini araştırır.
Ders çalışma saatleri, ders konuları, eldeki kitaplar, öğretmen anlatımları, anlama kabiliyeti, sorun her neyse… Sonra kitap değiştirir, yeni kaynaklar elde eder, özel ders alır, gecelerini sabaha ekler, bir sonraki sınavdan yüksek not alabilmek için gerekeni yapar.
Söylemek istediğim; herhangi biri işler kötüye gittiğinde öncekinden farklı şeyler yaparak kendini ve durumunu düzeltmeye çalışır.
Fakat, iş siyasete gelince böylesine gerçekçi tutumlar takınmayı başaramıyoruz.
Mevcut siyasi kadrolar cumhuriyet tarihinin en kötü skorlarını almış olabilir. Yandaş bile olsanız artık karnenin farkındasınızdır. Çünkü markette, sokakta, iş yerinde, okulda, hastanede, eczanede, kısaca yaşadığınız her alanda sonuçları bizzat kendi gözlerinizle görebilmeniz mümkündür.
Dış politika, dış borç, dış ilişkiler, dış (yabancı) para kurları korkutucu boyutta… Emniyet, istihbarat, askeriye, adalet mekanizmaları kırılgan… Eğitim, sağlık ve gıda harcamaları el yakıyor… Tarım, sanayi, turizm hatta spor endüstrileri çökmüş durumda…
Bangır bangır anlatılan mega projeler, para yakma kazanları halini almış, kullanan kullanmayan herkesin cebindekini eritiyor.
Ülkenin başına gelenleri “kader” ile açıklamaya çalışanlar, “başta kim olsaydı aynı problemler yaşanacaktı zaten” diyerek kendi açıklarını kapatmaya çalışıyorlar. Siyasetçi bunu yapabilir. Mesleği gereği işin içinden çıkmanın yollarını deneyebilir. Fakat vatandaşın böyle bir lüksü veya hakkı var mıdır?
Bu yazıyı siyasetçileri hatta iktidarı eleştirmek için yazdığımı düşünmüş olabilirsiniz! Oysa sözüm kendimizedir. Biz, millet olarak doğru tercihler yapmak konusunda gerçekçi değiliz. Fakat inanın, bu durum asla bizim kaderimiz değildir!
Türk Milleti, gerekli analizi yapamadığı ve gelecek sezona doğru dürüst hazırlanamadığı zaman ne olacaktır?
Şimdilerde buna “beka sorunu” diyorlar. 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

GAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI