21 Ekim 2018

Serdar ÇAKAN23 Kasım 2017 , Perşembe

Serdar ÇAKAN

Şu Bilmediğimiz Şeyler

“2019’a kadar iktidara destek” açıklamasını elbette garipsedim. Hele genel kurul toplantı salonunda onca aklı başında adamın iktidar partisine verilen açık desteği duyunca ayağa kalkıp alkışlamasını hayretler içinde seyrettim. Sonraki günlerde partili arkadaşlarımızın konuyu açıklama gayretlerini gözlemledikçe, bir yaşıma daha girdim.
Mesele dönüp, dolaşıp yeniden aynı noktaya geldi: “Bilmediğimiz şeyler varmış!”
Ülkenin beka sorunu üzerinden hareketle söylenen ve her tuhaf tutumun açıklanmasında kullanılan şu bilinmez şeylerin kamuoyundan saklanmasının nedenleri olmalıdır.
Benim aklıma iki neden geliyor.
1. Önemli şeyleri anlayacak kadar zeki değiliz!
2. Önemli şeylerin paylaşılacağı kadar güvenilir değiliz!
Bilmediğimize göre belki de başka sebepleri vardır. Fakat milliyetçi aydınların, bu günlerde söyleyecek doğru sözü bulmaları hiç kolay değildir. Çünkü seçime kadar ortaklık kurdukları iktidar partisinin, geçmiş dönem milliyetçilik karnesi zayıftır. Üstelik, iktidar partisine mensup siyasetçilerin fikir dünyaları ve yetişme tarzları ülkücüler ile asla aynı zeminde buluşabilir nitelikte değildir.
Her şey bir yana iktidar partisinin (sonradan pişman olmalarına rağmen) önceki yıllarda yaptığı siyasi ittifakların neler olduğunu hatırlayan ülkücülerin, “kışı geçiren ama yediği ayazı unutmayan kurtlar gibi” olanı biteni sineye çekebileceklerini düşünmek hiç mümkün değildir!
O halde, bu günlerde neyi yaşıyoruz? Tahminlerimi yazayım:
Türkiye’nin içerde (başta ekonomi olmak üzere) çok ağır ve çok maliyetli sorunları vardır. Ekonomi, hukuk, demokrasi, yolsuzluk iddiaları, terör ve siyasi belirsizlik…
Dışarıda ise Batılı – Avrasyalı ayrımı ekseninde yorumlanan ve sonucu şimdilik belirsiz kötü niyetli operasyonlar… Suriye, Astana, Zarraf, NATO, gibi…
Bütün bu belirsizlikler bizim gibi ekonomisi kırılgan devletlerin yaşamak istemeyecekleri durumlardır. MHP Genel Başkanının, çarklarını borçlanma ile döndüren devletlerin mutlak kaçınması gereken “belirsizliği” bir nebze olun netleştirmek için uğraştığını düşünüyorum.
Yaşanan bir ton olumsuzluğa rağmen “biz olduğumuz sürece Türkiye’nin hükümet problemi yoktur” demeye çalışıyor olabilir.
“2019’a kadar iktidarın yanındayız” cümlesi, Sayın Genel Başkanın 2018’de yapılması beklenen olağan kongrede yeniden genel başkan adayı olacağının ve genel başkanlığı başka birine devretmeyi düşünmediğinin işareti de olabilir.
Anayasal hakkıdır! Aday olursa, mutlaka kazanacaktır. Ancak her yıl 1.250.000 yeni seçmenin oy kullanma hakkını kazandığı Türkiye’de konuyu uzun vadeli şekilde etraflıca düşünmek ve ona göre kararlar vermek de önemlidir.
MHP’nin iktidar alternatifi olabilmesi veya en azından milliyetçilerin ülkeyi yeniden tutabilmesi, ancak devletin âli menfaatleri ile hükümetlerin geçici menfaatlerini birbirinden ayırt edebilecek yetkinlikte kadrolara sahip olması ile mümkün değil midir?
Bilmediklerimiz olabilir ama bildiklerimiz de vardır:
Mesela; dış politika alanındaki tehditlerin parti içi konulara malzeme yapılması doğru değildir!


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI