22 Temmuz 2019

Şerif SARI27 Mart 2019 , Çarşamba

Şerif SARI

Tehdit ve korkular gölgesinde bir yerel seçim!.

Kişi ve grupların her hangi bir konuda bir fikri olması olağandır.
Olağan olmayan, herkesin bir konu hakkında aynı görüşü ifade etmesidir.

Bugün ki iktidar anlayışıyla birçok konuda “fikir ayrılığına” düşen kişi, grup ya da partiler, iktidarın bizzat sözcüleri tarafından hain, terörist ilan ediliyor.
Bu anlamda bilgileri günümüzde TV’lerde izlemek, gazetelerden okumak, meydanlarda dinlemek mümkün.
Seçimlerde bir adım önde olmak, iktidarı korumak için dillendirilen, toplumu huzursuz eden bu anlayış bir şekliyle tüm seçim sathına maalesef yayıldı.

İktidar sözcüleri ve adayları tarafından “yörenin ve yerelin sorunları” o yörede yaşayan insanların 17 yılsonunda karşı karşıya kaldığı sorunlar tartışılacağına, beka gibi söylemlerle gündemi yönlendirmeye çalışmak, sorunlarla yüzleşmekten uzaklaşma anlamına gelmektedir.
Gerçek sorunları suni gündemle değiştirmeye çalışmak sorunları sevmen gündeminden kaçırmaktır.

Kocaali’nin “beka” sorunu var!.


Kocaali ilçesi son nüfus sayımlarına göre 24.255 kişi olarak tespit edilmiş.
Her il ve ilçede olduğu gibi Kocaali ilçesinin nüfusun ihtiyaçları yıllara ve zamanın şartlarına göre farklılık gösteriliyor.
Yıllardır bir şekilde ihmal edilmiş, ilçe ihtiyaçlarına farklı partilerden adaylar çözüm önerileri sunmaktalar.
17 yıl genelde, 10 yıldır yerelde iktidar olan kadroların, muhalefet parti adaylarının ilçeleri adına sundukları projelerin doğru projeler olduklarını, bu projelerin bazılarını tekrar seçildiklerinde hayata geçireceklerini ifade etmekteler.
Ancak her nedense yapılan mitinglerde “muhalefetten bir kişiyi Kocaali’de 31 Mart 2019 Pazar günü belediye başkanı seçerseniz, bu projeleri hayata geçirme olanağı bu ilçenin hiçbir zaman olamayacağı anlamına gelecek cümleleri yüksek sesle dolaylıda olsa dilendirmekteler.
Gerekçeler ise çok vahim. Yerel iktidarla genel iktidar aynı partiden olmalı, yerelde iktidarla birlikte yürüyecek adayların projeleri hayata geçer.
Diğerleri kabul edilmez anlamına gelen, halkın iradesine ipotek koyan, Mantıktan ve akıldan uzak bu baskıcı anlayışın “sözcüklerde açıklaması” var.
Hazırlanan projeler bakanlıklarda “takılmamalı gibi seçmeni tehdit, seçmen iradesine şantaj” içeren bir yaklaşımla yerel seçimlere gidiyoruz.
Bu ceberut anlayış adeta “bakın falanca partinin adayını seçerseniz biz sizi çalıştırmayız” ilçe hiçbir hizmet alamaz, almakta zorlanır.
İşçilerin maaşları ödenemez, anlamına gelecek söylemlerle meydanlarda propaganda yapmak, yapanların anlına kocaman bir kara leke olarak ilelebet yapışacaktır.
İktidar adaylarının ve sözcülerinin aba altından sopa göstererek, seçim kazanmaya çalışmaları kendileri acısından 17 yılsonunda düştükleri vahametin göstergesi olduğunun açık delilidir.
Bu yönüyle evet “Kocaali ve benzer tehditlerle seçmen iradesine ipotek” konulmak isteten il ve ilçelerin bir  “beka” sorun” gerçekten var.
Bu sorunları 17 yılsonunda yaratanlarla, çözüm üretenlerin hakemi 31 Mart 2019 Pazar günü bir karar verecek.
Bu karara hepimiz saygı duyacağız..
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI