19 Ekim 2018

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ8 Kasım 2017 , Çarşamba

Av. Zeynep SOYDAN ÜNLÜ

Tehlikeli kitap

Ben çocukluğumdan beri okumayı yazmayı severim, daha çok küçükken sözlükleri kitap zanneder okuma taklitleri yapardım. Okurmuşum gibi. Hayal dünyam da bu sebeple geniş oldu herhalde. Empati kurabilmeyi de kitap okuyarak farklı dünyaları tanımaya çalışmama bağlayabilirim. Çocukluğumda 3 tane kitap hediyesi almıştım. Yapı Kredi Yayınlarından. Stormy Hindistan’da, Yaman Tilki, Pembe Kuşa Ne Oldu? Bunları aldığımda muhtemelen 9-10 yaşlarındaydım. Ama isimlerini hiç unutmadım. İçleri birbirinden güzel anlatılarla doluydu. Diyeceğim bir insanın çocukluk dönemi onda derin izler bırakır ey ahali. Evlatlarınıza ona göre davranın. Çocuktur anlamaz demeyin.  Anlıyor.
Şimdi ben de çocuğuma alıyorum kitap. Bazen içeriğine dikkat etmediğim de oluyor. Eve gelince “Bu ne?” diyorum. Şimdi de yine 2.sınıflar için basılmış bir kitabın içeriği paylaşıldı. İnanamadım.
Babası oğlunu öldürmüş. Başını odunların arasına koyup eve getirmiş, hanımına göstermiş. Hanım hiçbir şey dememiş. Ertesi sabah çocuğun başını kazana atmış, altına ateşi yakmış. Öğlen olduğunda  kız sokaktan gelip üvey anasına “Yemeğimi hazırla, yiyip okula gideceğim.” demiş. “kazan mutfakta, git, yemeğini kendin alabilirsin.” Demiş üvey ana. Kız kazanların başının birine gelmiş. İçindekini görünce korkup kaçmış. Tekrar bakınca ağabeyinin saçlarını tanımış. Hiçbir şey dememiş. Ağlaya ağlaya okula gitmiş. Gördüklerini hocasına anlatmış.  “Dünyada üvey analar böyle şeyleri çok yaparlar.” demiş hocası. Bırak üzülme bu ateşin dumanı onun gözlerini kör edecek. Fakat sen çok dikkatli davranmalısın. Şimdi beni iyi dinle ağabeyinin etine asla ağzın değmesin. Kemiklerinin hepsini toplayıp bir gül ağacının dibine göm. …”
"Kahkaha Gülleri" isimli ilkokul kitabındaki ifadeler şok etti. Bu ne kardeşim. Biz Mercan Kolye dizisindeki üvey anayı korkunç bilirdik. Hiç de unutmadık. Bu kitabı okuyan çocuk ne yapsın. Bu hikaye Stephan King’i sollamış. Bu alıntıyı köşe yazımı çocukların okumadığını düşünerek ana-babaları uyarmak adına yaptım.
Bunun üzerine arkadaşlarla da konuştuk da çocuk kitaplarının basımında bir denetim mekanizması bulamadım. Anlıyorum, ben de bir nevi basın hakları koruyucusuyum; lakin bu kadar serbestlik olur mu? Haklar başkasının özgürlüğüne müdahale etmediğin sürece özgürlüğü benimser. Sınırları vardır. Bu ne sınırsızlık. Kitap toplatılmış. Lakin alan almıştır. Belki okuldan al dediler alındı. Çocuğun odasına kondu. Çocuk da alıp okudu. Ben nasıl size saydığım üç kitabı unutmadıysam onlar da bu “Kahkaha Gülleri”ni unutmazlar.
Bazı kitaplarda pedagog onayı vs. ibaresi yer alıyor. Çocuk kitaplarının denetim mekanizmasına ulaşamadım, çözemedim. Konu önüme daha yeni geldi.
Çocukların Allah korusun ilerde birer dexter (psikolojik sorunları olan katil bir dizi karakteri) olmaması adına seçilen kitaplara dikkat edeceğim. İşim gereği bu işin hukuki boyutuna da bir göz atıp araştırmadan geçemeyeceğim.


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI