22 Temmuz 2019

Cihan ERSÖZ1 Nisan 2019 , Pazartesi

Cihan ERSÖZ

Teleferik mi bariyer mi?

 Karasu’daki seçim sonuçlarını tahlil etmemi beklemeyin. Yazıyı oy kullanmaya gitmeden önce yazdığımdan değerlendirmeyi haftaya erteliyorum.
   Propaganda dönemi öncesi projeler hazırlayan adaylar bizden de fikir aldılar. İlçenin temel sorunları hakkında görüşlerimizi belirttik. Hemen her başkan adayının vaatleri arasında trafik sorununun çözümü, turizmin geliştirilmesi için yapılması gerekenler ve benzeri başka işler bulunuyor. Biz de bunları acil çözülmesi gereken sorunlar olarak görüyoruz.
   Artık şu gerçeği bilelim. Otomobiller kent yaşamını cehenneme çeviriyor. İmar planları yapılırken plan bütünlüğü ve namusu çerçevesinde paftalara işlenen otoparklar, zaman içinde imar değişiklikleriyle kaldırıldı.
   Bu bir cinayetti ve bilerek, isteyerek işledik. Cezası da yollara sığmayan otomobillerin kaldırımları da istila etmesidir. Okuluna giden çocuk, işine giden vatandaş hareket halindeki araçlar arasında dans gösterisi yapıyor! Biz de ağlanacak halimize gülüyoruz!
   İlçeye nefes aldıracak tek alan pazaryeri otoparkı… Oraya da bir cami projesi var; para bulunduğu an temeli atılacak. Hâlbuki otoparka 500’er adım mesafede tam 4 tane cami var. Plan değişikliğini yapan da Sayın Toçoğlu’nun başında bulunduğu Büyükşehir Belediyesi…
   Karasu’nun kangrene dönüşmüş bir sorunu var ki, hiçbir adayda buna yönelik çözüm planı göremedim.
   Sahil düzenlemesinden söz edilmiş ama projelerde sahili ve dolayısıyla yerleşim alanlarını tehdit eden erozyonun nasıl önleneceği konusunda tek satır yok.
   Küresel ısınmanın Karadeniz kıyılarına etkisini Zonguldak Karaelmas Üniversitesi yıllardır izliyor. Kara yönündeki deniz hareketleri ve ilerlemesi günü gününe haritalara işleniyor. 2004 yılında böyle bir haritayı inceleme fırsatı bulmuştum. Özellikle Karasu’da, deniz adım adım kumsalı yutmuştu.
   2003 yılının Şubat ayında patlayan bir fırtına Küçük Karasu Mahallesi sahilinde bulunan Haralombo balıkçı köyünü yerle bir etmiş, uykuda yakalanan balıkçılar canlarını zor kurtarmıştı.
   Çok geçmeden sıra Karasu sahiline geldi. Özsu Tesisleri’nin kafeteryası ve restoranı artı ardına dalgalara teslim oldu.
   O günlerde adı DLH olan kuruluş çözüm için denize dik mahmuzlar planladı. Benzer tehlikelerin yaşandığı Samsun ve Sinop’a gidip durumu araştırdık. Oralarda dik mahmuzlar yarar sağlamayınca kıyıya paralel dalgakıranlara dönülmüştü. Bunu yetkililere ilettik. “Seçim yaklaşıyor. Siyaset bizden acil çözüm istedi. Elimizden gelen bu” yanıtı aldık.
   O mahmuzlar yapıldı ve hiçbir yararı olmadı. Bu kez paralel dalgakıran projeleri uygulandı. Kıyılar bir ölçüde rahatlasa da kayıp devam ediyor.
   Burada asıl değinmek istediğim konu şudur. Karadeniz yüzyıllar içinde taşkınlara engel olan kum tepelerini kendi inşa etmişti. Biz bu tepelerin bir bölümünü kanalizasyon şebekesi çalışmaları sırasında dolgu malzemesi yapmak için yağmaladık. Kalanını da 2009’da belediye başkanlığına seçilen arkadaş ayağının tozuyla “Caddede yürüyüş yapan tatilciler denizi de görsün” sığ mantığıyla ve dozerlerle dümdüz etti. Kumu tutan otsu bitkiler yok edildi.
   8 Şubat 2012’de gece yarısı çıkan fırtınanın kumsalı ve caddeyi aşıp geri plandaki yazlık konutları basması, sahile görsel zenginlik katma zır cahilliğinin eseridir!
   Çözüm hala var. Kuzey rüzgârları hemen her kış kumu geri planlara taşıyor. Seyyar beton bariyerlerle bu hareketi durdurmak ve o tepeleri birkaç yıl içinde yeniden kazanmak mümkün. Ama bizim adaylar Sakarya Nehri üzerinden Manavpınarı Mahallesi’ne teleferikle seyrüsefer peşinde!
 


Bu yazı toplam 1 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİHABER GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI